Chystaná izraelská vakcína BriLife může podle některých expertů zamíchat kartami lidstva v boji s pandemií. Očkovací látka má být účinná proti všem současným mutacím, její efekt jen tak nevyvane, a navíc by mohla výrazně utlumit šiřitelnost viru.
O izraelské vakcíně BriLife se zatím příliš neví, přesto do ní už někteří odborníci vkládají veškeré naděje. Globální práva na výrobu a distribuci vakcíny již dostala americká farmaceutická společnost NeuroRx. Původně očkování vyvíjel Izraelský institut pro biologický výzkum (IIBR), který pracoval pod vlajkou jeruzalémské vlády.
V čem má být vakcína BriLife jiná než ty současné? Předně má být účinná vůči všem současně známým mutacím (s výjimkou delty plus, o které ještě není k dispozici dostatek dat). Jerusalem Post navíc napsal, že pouze jeden ze dvou set lidí, kteří novou vakcínu dostali, se posléze nakazil virem. Což by mohlo naznačovat, že toto očkování nejenže ubrání člověka před těžkým průběhem covidu (účinnost nejméně 80 procent), ale též ve většině případů zamezí samotné infekci.
Takovou vlastnost ovšem měly původně mít i současně používané vakcíny, až pozdější studie ukázaly, že i po očkování člověk může virus přenášet. Experti proto v kontextu vakcíny BriLife tlumí předčasná nadšení, klinické testování podle nich ovšem přináší nadějné výsledky.
Kdy bude vakcína k dostání?
Další vlastností izraelské vakcíny je, že stojí na dlouho známých principech vakcíny proti ebole, což by mohlo podle webu Jerusalem Post vzbudit větší důvěru u lidí, kteří se například obávají mRNA vakcín typu Pfizer či Moderna. Vakcína BriLife je naopak vektorová (podobně jako AstraZeneca), imunitu člověka tedy zoceluje představením jiného viru, na základě kterého si tělo vyrobí protilátky. V případě očkování BriLife vědci vycházeli z viru vezikulární stomatitidy.
„Je to jako dostat virus podobný koronaviru, ale neonemocnět,“ vysvětlil pro Jerusalem Post Yossi Caraco, šéf zdravotnického centra Hadassah, které zajišťuje klinické testování vakcíny.
Důležitým aspektem izraelské vakcíny by také měl být dlouhodobý účinek. Potenciálně by tak lidem na nějaký čas mohla vystačit jediná dávka medikamentu. Vakcíny se také mohou snadněji skladovat než například dávky Pfizeru.
Experti oslovení listem Jerusalem Post upozorňují, že studie o vedlejších účincích současných vakcín nejsou stále nijak propracované. A jelikož existují hlasy, které doporučují každoroční přeočkování, nikdo doopravdy neví, co to udělá s tělem člověka. Proto podle nich dává smysl svěřit se do rukou izraelské vakcíny, která pracuje na ozkoušených principech. Případně očkování kombinovat.
Vakcína BriLife by mohla být schválená pro nouzové užití již začátkem příštího roku.