Kvůli tomu, že na sociální síti Instagram informoval o probíhajících policejních dopravních kontrolách, musí nyní osmadvacetiletý muž ze švýcarského Winterthuru zaplatit pokutu ve výši 16 200 franků, v přepočtu asi 380 tisíc korun, a 1 500 franků (35 tisíc korun) za náklady řízení.
Navíc na žádost státního zastupitelství oblasti Winterthur/Unterland dojde k zahájení trestního řízení pro podezření z porušení zákona o silničním provozu, což již potvrdil mediální zástupce Erich Wenzinger. Státní zastupitelství se k samotnému řízení nechce vyjadřovat. Presumpce neviny však platí až do pravomocného skončení řízení.
Podle policie i státního zastupitelství došlo k „závažnému případu“ veřejného upozornění na dopravní kontroly přes instagramový účet „szeneishwintiblog“. Právě na něm muž ze stopatnáctitisícového města nedaleko Curychu nahlašoval a sdílel od února do května letošního roku fotografie z policejních dopravních kontrol.
„Policie pořídila snímky těchto upozornění a pět záznamů slouží jako udání,“ říká provozovatel účtu. Čtyři snímky získala městská policie ve Winterthuru, jeden curyšská kantonální policie. „Policie už mě určitě měla v hledáčku,“ tvrdí muž a v rozhovoru pro švýcarský deník 20 Minuten dodává: „Porušil jsem zákon, za což mám být potrestán. To nepopírám. Ale nechápu, proč je trest tak vysoký.“ Na svém účtu běžně sdílí fotografie a videa z města Winterthur, ať už jde o kuriozity, či hádky.
Na základě „důkazních materiálů“ v podobě screenshotů musel absolvovat tři výslechy. Kromě obou policejních stanic také na státním zastupitelství. Policisté po něm chtěli vysvětlení, za jakým účelem byly fotografie z dopravních kontrol na Instagramu sdíleny a kolik odběratelů účet sleduje. Účet „szeneishwintiblog“ má v současné době 1 800 odběratelů, původní účet s názvem „szeneishwinti_blog“ sledovalo 6 800 uživatelů.
„Závažný případ“ na úrovni nejhoršího trestného činu
„Závažný případ porušení práv mi byl zdůvodněn vysokým počtem uživatelů Instagramu – 1,2 miliardy lidí. Takže se předpokládá, že jsem mohl způsobit maximální možné škody,“ popisuje muž detaily z policejních výslechů a doplňuje: „To mi ale nedává smysl. Podle mého názoru je výše pokuty zcela přehnaná. Tyto náklady mě budou zatěžovat po celá léta, i když jsem vlastně nikomu neublížil. Mám pocit, že státní zastupitelství a policie ze mě chtějí udělat exemplární případ. Ze strany policie se vytvářejí zbytečné tlaky, které nejsou účelné.“
Právní zástupci žalovaného považují trest za nepřiměřený. Nejen ve výši pokuty, ale i v případné hrozbě vězení. „Požadovaný trest se zdá být skutečně drakonický,“ míní právník Patrick Götze z advokátní kanceláře Advokatur Rechtskraft. To by podle něj znamenalo, že zavinění obviněného je na maximální hranici, takže se nelze dopustit horšího trestného činu.
Pokuta a platba za soudní řízení ve výši přes 400 tisíc korun nemají odkladný účinek a obžalovaný je musí zaplatit ihned. A to přestože advokát považuje kvalifikaci jako „závažný případ“ za krajně pochybnou.
Skutečnost, že státní zastupitelství podalo v případu přímo obžalobu, je neobvyklá i pro právníka a odborníka na digitální právo Martina Steigera. Podle něj se dá předpokládat, že státní zastupitelství výslovně chtělo soudní posouzení „závažného případu“.
„Podle mého názoru nemůže samotné zveřejnění na sociálních sítích představovat závažný případ. V každém případě se požadovaný trest zdá být vysoký,“ uzavírá Steiger.