Už v neděli němečtí voliči rozhodnou o novém složení Spolkového sněmu (Bundestagu), který je dolní komorou německého parlamentu. Podle aktuálních průzkumů má k vítězství našlápnuta sociální demokracie (SPD), která ovšem chystá nepříjemné věci pro dobře situované lidi. A němečtí boháči si toho jsou vědomi.
„Pro superbohaté Němce je to jako červený hadr na býka. Majitelé rodinných firem bijí na poplach,“ komentoval jeden z německých právníků, specializujících se na daně, pro agenturu Reuters velmi pravděpodobné vítězství sociálních demokratů v nedělních volbách do německého Bundestagu. Podle aktuálních průzkumů totiž hrozí, že po 16 letech se německé politické kormidlo pootočí od středopravicové CDU/CSU výrazně doleva.
Bez turistů je to špatné. Potřebujeme jejich peníze, přiznává podnikatel z Turecka
Bez turistů se nemáme lépe, chybí nám, říká CNN Prima NEWS 29letý podnikatel Abdul, když rybaří na břehu moře u centra tureckého města Side. Za časů před pandemií bývala promenáda plná turistů. Zároveň Abdul přiznává, že si užívá, že v celém zálivu rybaří jen on s kamarádem a moc dalších lidí se okolo břehu nepotuluje. Přesto se celá země na turisty těší, potřebuje totiž jejich peníze.
Jedna z matematických variant pro utvoření vlády je spojení SPD a Zelených. Sociální demokraté mají v programu mimo jiné znovuzavedení některých majetkových daní, zejména pak daň z bohatství nebo zvýšení dědické daně.
Zelení pak chtějí majetek zatížit mnohem vyššími daněmi, než je tomu dnes. „Koalice SPD a Zelených by pak zřejmě neváhala ani zvýšit příjmové daně pro nejvíce vydělávající Němce,“ dodal zmíněných právník.
Skoro bilion korun ve Švýcarsku
A němečtí boháči na pro ně nepříznivý vývoj politické situace už několik měsíců reagují. Podle Banky pro mezinárodní platby (BIS) se během prvního letošního čtvrtletí zvýšil objem vkladů německých rezidentů ve švýcarských bankách z původních necelých pěti miliard eur (asi 126 miliard korun) na 37,5 miliardy (skoro 951 miliard korun). V tom podle Reuters nejsou započítány akcie, dluhopisy či jiné finanční produkty.
Přestože novější data zatím nejsou k dispozici, podle svědectví lidí ze švýcarského bankovního sektoru exodus německého majetku z Německa pokračuje. „Mám domluvený transfer nadprůměrného množství peněz, stejně jako v minulých měsících,“ uvedl pro Reuters poradce z jedné velké švýcarské banky, který se soustředí na německou klientelu.
U rozvodu jsem přišla o vše, říká cukrářka Fabešová. Věneček za dvacku podle ní neexistuje
Doba věnečků za 20 korun už měla skončit dávno. Nevěřím, že takový věneček například může obsahovat pravou vanilku. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekla cukrářka a autorka kuchařek Iveta Fabešová. Té se před rokem její sen o podnikání v gastronomii přetočil vzhůru nohama. Ale nyní už je pro ni situace jiná.
„Mnoho bohatých lidí, zejména podnikatelů, se bojí, že se Německo posune doleva, a to bez ohledu na to, jak volby nakonec dopadnou,“ řekl pro Reuters Florian Dürselen, šéf evropských aktivit fondu LGT Switzerland.
„Znám několik německých podnikatelů, kteří chtějí mít finanční rezervu umístěnou mimo Německo, pokud se věci pohnou příliš doleva,“ dodal další z předních švýcarských bankéřů, jehož identitu ale Reuters neuvedla.
A nejde jen o převody finančního majetku. Agentura Reuters zmínila jednoho z německých politiků, který prý zná mnoho bohatých podnikatelů, kteří už v předchozích měsících požádali o převedení sídla svých firem z Německa do Curychu. „Osobně jsem přesvědčen, že převod aktiv z Německa do Švýcarska bude v nějaké míře pokračovat,“ uzavřel Florian Dürselen.