Rozhovor s Romanem Prymulou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Testovat děti jednou za 14 dní nedává smysl, kritizoval v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj by tak nemuselo dojít k záchytu některých nakažených. Antigenní testy by se měly provádět dvakrát týdně a PCR jednou za sedm dnů, stojí si za svým Prymula.
„Nemyslím si, že je interval testování jednou za 14 dní PCR smysluplný. Určitě by zase docházelo k únikům některých případů,“ varoval v Novém dni Prymula.
U antigenních testů by podle něj měl být interval maximálně tři dny, testovat by se tedy mělo dvakrát do týdne. PCR testy by se měly provádět jednou za sedm dní. Epidemiolog tak reagoval na rozhodnutí vlády, která ve čtvrtek u této metody prodloužila interval testování žáků na 14 dnů.
Zastáncem této strategie je například evoluční biolog Jaroslav Flegr, podle kterého by tak vyšly PCR testy na stejnou cenu jako antigenní testy. „Testování PCR jednou za 14 dnů by bylo levnější než antigenní testy, které se musí dělat dvakrát týdně. Náklady mají oba způsoby stejné,“ řekl už dříve Flegr ve vysílání CNN Prima NEWS.
Je logické, že mezi dětmi přibývají nakažení
Vláda ve čtvrtek navíc rozhodla o příspěvku 200 korun na PCR test pro školy. Podle Prymuly je to adekvátní částka. „Pokud se to bude dělat v masivním měřítku a pokud se bude dělat takzvané poolování, že se bude vyšetřovat celá třída najednou jedním vzorkem, tak to je částka adekvátní a určitě by model PCR měla (vláda) podpořit,“ okomentoval bývalý ministr zdravotnictví v Novém dni.
Podíl nakažených dětí a mladistvých v populaci se podle informací CNN Prima NEWS vyšplhal na hodnoty ze začátku školního roku a nyní je jich opět zhruba pětina ze všech pozitivně testovaných. Podobně tomu bylo v září.
„Je to logické. Když se spustí školy, dochází k poměrně masivní expozici mezi dětmi a v systémech po startu takových opatření, jako je vrácení dětí do škol, postupně narůstá počet nakažených ve školách. To je důvod, proč bychom měli být opatrní,“ varoval Prymula.
Je možné zrušit rotační výuku?
Epidemiolog se v pořadu vyjádřil i k rotační výuce. Poslední dobou totiž gradují hlasy rodičů, kteří požadují její zrušení. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová CNN Prima NEWS dříve řekla, že rotační výuka by měla skončit nejpozději koncem května. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale během čtvrtečních interpelací mluvil o 17. květnu s tím, že děti a školy mají být prioritou.
Podle Prymuly je možné rotační výuku v současné době zrušit. „Opatrnost by tu ještě měla být, ale v režimu, kdy bude prováděno testování, zrušit rotační výuku možné je. Ale opravdu bychom měli být obezřetní,“ zdůraznil odborník.
Podle něj chce vláda systém narovnat, proto je tlak tak veliký. „Na druhou stranu je zrušení rotační výuky určité riziko. Z dlouhodobého hlediska je třeba vnímat to, že tu máme setrvalý pokles. Ten ale zatím nebyl nijak ovlivněn rozvolňováním,“ podotkl epidemiolog.
Testovat děti každých 14 dní PCR testy podle epidemiologa Romana Prymuly nedává smysl Zdroj: Getty Images
Testovat děti každých 14 dní PCR testy podle epidemiologa Romana Prymuly nedává smysl Zdroj: Getty Images