Tisková konference ministra zdravotnictví Jana Blatného (zdroj: CNN Prima NEWS)
Ke konci dubna by v Česku mohly být alespoň jednou dávkou vakcíny naočkovány zhruba tři miliony osob. Během samotného dubna ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) očekává dodávku téměř 1,5 milionu dávek. „Máme objednáno 26 milionů dávek pro 14 milionů osob. Je to dvojnásobný počet oproti počtu dospělých,“ uvedl na pátečním brífinku šéf zdravotnického rezortu. Ministerstvo také představí nový systém PES.
Hned po Velikonocích by se měl otevřít registr pro očkování osobám ve věku 65 let a starších. V příštím týdnu, tedy ještě před Velikonocemi, bude dořešeno očkování zaměstnanců v sociálních službách, má být spuštěno očkování lidí v superkritické infrastruktuře státu a vybraných hasičů a policistů.
„Pravděpodobnost nakažení u těchto lidí je až 80 procent,“ řekl na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný. Zmínil rovněž, že k očkování se již registrovalo také téměř 175 tisíc učitelů a nepedagogických pracovníků ve školství, z toho na termín vakcinace čeká kolem 74 tisíc z nich.
Plán pro červen – až 70procentní proočkovanost
Do Česka bylo podle Blatného dodáno 1,8 milionu dávek a poměr mezi dodanými a podanými vakcínami se blíží 90 procentům. Během dubna by Česká republika měla obdržet přes milion dávek od společností Pfizer/BioNTech, 140 tisíc od Moderny, 200 tisíc vakcín AstraZeneca a 30 až 40 tisíc dávek od firmy Johnson & Johnson.
Ke konci dubna by mělo být alespoň jednou dávkou očkováno kolem tří milionů osob. V červnu by mělo být nejméně jednou dávkou proočkováno 60 až 70 procent tuzemské populace, odhadl Jan Blatný.
Ministr zdravotnictví také uvedl, že jeho úřad pracuje na kompenzační vyhlášce, na jejímž základě jsou stanoveny odměny pro zdravotníky ošetřující covid pozitivní pacienty. Maximální výše odměny má být stanovena na 75 tisíc korun na jednoho zdravotníka. Do systému odměn budou zahrnuti i pracovníci záchranné služby.
Nový PES přijde před Velikonocemi
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová na pátečním brífinku uvedla, že pracuje na aktualizaci protiepidemického systému (PES). „Pracujeme na tom, aby byl PES dokončen ještě před Velikonocemi. Celý systém musí projít důkladnou revizí, protože dnes bojujeme s jinou variantou viru než dříve,“ vysvětlila Svrčinová. Pracuje prý také na plánu pro postupné rozvolňování, kdy nosným tématem je návrat žáků do škol. „Jednali jsme s výrobními podniky, zástupci kultury, sociální sféry nebo sportovců,“ dodala.
PES bude i nadále ve formě tabulky, budou do něho však zahrnuty jiné parametry. Roli při výpočtu rizikového skóre bude hrát také například procento proočkované populace. „Budeme používat parametry, které jsou standardní v jiných zemích. Úkolem je přepracovat tabulku tak, aby odpovídala nové situaci,“ doplnil Blatný.