Americký viceprezident J. D. Vance prohlásil, že pokud Rusko nepřistoupí na tvořící se mírovou dohodu a nepřijme ukrajinskou dlouhodobou nezávislost, pošlou USA na Ukrajinu své vlastní vojáky. Řekl to pro The Wall Street Journal. Prohlášení je v kontrastu s výroky Donalda Trumpa i ministra obrany.
Washington vysílá do Evropy mimořádně zmatené signály. Americký prezident Trump v týdnu prohodil, že Ukrajina „může být jednou ruská“ a že chce získat zpátky zdroje, které USA vynaložily na pomoc Kyjevu.
ČTĚTE TAKÉ: Macron varoval před mírem, který by byl kapitulací Ukrajiny. Odnesli by to všichni, řekl
Ještě více pak Ukrajinu ve středu opařil ministr obrany Pete Hegseth, který ze setkání NATO vyslal zprávu, že je nereálné, aby se Ukrajina přidala do Aliance nebo aby se její hranice vrátily do stavu před rokem 2014. Respektive je podle něj nereálné, aby se tyto požadavky staly součástí mírové dohody.
Teď ale viceprezident J. D. Vance celou záležitost ještě více zamotal. Paradoxně v den, kdy Trump podepsal exekutivní příkaz, na základě kterého musí být zahraniční diplomacie striktně jednotná. Vance pro list The Wall Street Journal řekl, čím vším mohou USA na Rusko zatlačit, aby přistoupilo na mírovou dohodu.
Američtí vojáci na Ukrajině
„Existují ekonomické formy nátlaku i vojenské formy nátlaku,“ řekl Vance. Nejvíce ale šokoval tím, když upozornil, že možnost poslání amerických vojáků na Ukrajinu – v případě, že by Kreml odmítl přijmout dohodu – je nadále „na stole“.
Vanceova slova jsou tak k Rusku mnohem ostřejší než v případě Hegsetha nebo Trumpa.
Viceprezident dále řekl, že je příliš brzy určit, která okupovaná území by na základě dohody připadla Rusku. Možností je prý mnoho. „Existuje celá řada formulací, konfigurací, ale záleží nám na tom, aby Ukrajina měla suverénní nezávislost,“ řekl Vance. Upozornil na to web Meduza.
Všechno to může podle Vance vyústit v dohodu, která „bude šokovat mnoho lidí“.
Rozhodující jednání v Mnichově
Informace vycházejí najevo jen pár hodin před tím, co se má viceprezident setkat s evropskými státníky na bezpečnostní konferenci v německém Mnichově. Vance tam totiž vede americkou delegaci, která bude jednat o míru na Ukrajině. Mluvit má mimo jiné s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Až výstupy z konference tak zřejmě ukážou, jaký ze tří postojů – Vance, Trumpa nebo Hegsetha – je skutečně postojem americké diplomacie.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trump ocenil Putina za propuštění vězně z USA. Vnímám u Moskvy dobrou vůli ukončit válku, řekl