Vědci z McGillovy univerzity v Kanadě našli spojitost mezi periodontitidou – zánětlivým onemocněním zubů a dásní – a vážnými následky nemoci COVID-19. Ze studie, kterou zveřejnili v časopise Klinická periodontitida, vyplývá, že u lidí s onemocněním zubů je vyšší pravděpodobnost úmrtí v důsledku covidu. Riziku se však dá předejít důkladnou ústní hygienou. Informoval o tom web Medical News Today.
Periodontitida vyvolává zánětlivou reakci, která se může rozšířit v těle. Lidé s touto dentální chorobou mají podle vědců 8,8krát vyšší riziko úmrtí s covidem. Studie rovněž uvádí, že u těchto pacientů existuje 3,5krát větší pravděpodobnost, že budou kvůli koronavirovému onemocnění potřebovat hospitalizaci, a 4,5krát vyšší šance, že budou muset být napojeni na ventilátor.
Další neobvyklý příznak covidu: Ztracené smysly se lidem vrátily v jiné podobě
Necítí zkažené maso ani pot, ale z parfémů se jí zvedá žaludek. I to může být podle lékařů následek onemocnění COVID-19. Lidé dokonce mohou cítit pachy, které ani nemusí existovat. Tento jev se nazývá fantosmie. Případ, kdy jsou dosud příjemné vůně najednou nesnesitelné, se zase označuje jako parosmie neboli zkreslení pachu.
„Když se podíváme na výsledky naší studie, můžeme zdůraznit, jak důležitá je zdravá ústní dutina při prevenci a léčbě komplikací spojených s nemocí COVID-19. Mezi periodontitidou a následky koronavirového onemocnění totiž existuje velmi silná korelace,“ uvedla profesorka a spoluautorka studie Belinda Nicolauová ze Stomatologické fakulty na McGillově univerzitě.
Ústní choroby mají spojitost i s dalšími nemocemi, míní vědci
Periodontitida vzniká nahromaděním bakterií mezi zuby a dásněmi. Jedná se o vážné infekční onemocnění. Pokud se neléčí, může způsobovat bolestivé abscesy, viklání a poškození zubů, či dokonce spodní čelisti.
Lidé mohou periodontitidě předejít důkladnou dentální hygienou, včetně každodenního čištění mezizubním kartáčkem, a pravidelnými návštěvami zubního lékaře.
„Periodontitida je považována za rizikový faktor pro řadu ústních i systémových onemocnění,“ sdělila studentka doktorátu na McGillově univerzitě a spoluautorka studie Wenji Caiová. Vědci již dříve našli spojitost mezi ústní chorobou a onemocněním srdce, cukrovkou a respiračními nemocemi.
Objevily se také souvislosti mezi nemocí dásní a zvýšeným rizikem komplikací během těhotenství, například preeklampsií (onemocnění děložních cév, pozn. red.) nebo nízkou porodností.
Podle vědců se s periodontitidou během života potýká sedm z deseti Kanaďanů. „Musíme zvýšit povědomí o této nemoci a vynaložit větší úsilí, aby si lidé zachovávali zdravé ústní dutiny, a to zejména v době této pandemie,“ dodala Caiová.