Izraelští vědci z lékařského centra Sourasky v Tel Avivu a Carmel v Haifě zveřejnili tento měsíc novou studii, ve které zjistili, že u některých lidí se může po očkování proti covidu zvyšovat riziko vzniku pásového oparu. Postižení ale zároveň trpěli autoimunitními zánětlivými revmatickými chorobami.
„V tuto chvíli nemůžeme říct, že příčinou je vakcína. Můžeme pouze říct, že u některých pacientů je spouštěčem,“ řekla zpravodajskému webu Jerusalem Post vedoucí pracovnice oddělení revmatologie doktorka Victoria Furerová.
Pásový opar se vyznačuje malou červenou vyrážkou, která se vytvoří na kůži a svědí. Když se k onemocnění přidají komplikace, může závažně poškodit nervy a způsobovat bolesti, včetně dlouhodobého pálení na kůži i po odeznění nemoci.
Studie se zúčastnilo 491 pacientů s revmatoidní artritidou a 99 kontrolovaných pacientů v nemocnici. Ze zmíněných 491 pacientů se pásový opar objevil pouze u šesti. Pět dostalo infekci po první dávce vakcíny proti covidu od společnosti Pfizer/BioNTech, zbylý jeden člověk po druhé dávce očkování.
Nechceme strašit lidi, míní vědci
Furerová uvedla, že pět ze šesti pacientů byli většinou mladí lidé od 36 do 61 let, potýkali se s mírnými formami autoimunitních onemocnění a užívali k tomu málo léků, pokud vůbec nějaké. To podle doktorky znamená, že u nich mělo být riziko výskytu pásového oparu malé.
„Právě proto jsme o tom informovali,“ vysvětlila Furerová. Pásový opar sice může vzniknout u všech věkových kategorií, častěji se ale objevuje u lidí starších 50 let. Článek vědci původně publikovali v recenzovaném časopise Revmatologie 12. dubna. Furerová současně sdělila, že od té doby jí chodí e-maily od pacientů z celého světa, kterým se po očkování udělal pásový opar.
„Zdá se, že tu může být nějaká souvislost, a proto se infekce vytváří,“ dodala doktorka. Vědci ale ani tak ve studii nenastavili jednoznačnou spojitost mezi vznikem pásového oparu a vakcínou. Čísla totiž byla příliš malá a do výzkumu se navíc nezapojili pacienti bez revmatoidní artritidy, píše agentura AP. Podle Furerové by tak k prokázání příčiny a následku byly zapotřebí další výzkumy, včetně rozsáhlé epidemiologické studie.
Aby lidé mohli případnému riziku výskytu pásového oparu zabránit, Furerová uvedla, že se mohou proti infekci nechat očkovat předtím, než si nechají píchnout vakcínu proti covidu. „Neměli bychom lidi strašit. Celkovým poselstvím je, aby se lidé nechali očkovat. Je jen důležité si rizika uvědomovat,“ dodala Furerová.
Odborník na infekční onemocnění na Vanderbiltově univerzitě v Nashvillu doktor William Schaffner rovněž agentuře AP sdělil, že žádné americké zprávy o vedlejších účincích vakcín zatím neprokázaly vyšší riziko výskytu pásového oparu u lidí, kteří dostali vakcínu proti covidu.
U starších lidí a těch, kteří mají oslabenou imunitu, je podle něj obecně vyšší riziko vzniku pásového oparu. „Stále zdůrazňujeme, že je důležité nechat naočkovat starší dospělé. To je totiž právě populace, u které je výskyt pásového oparu nejčastější. Dá se tak očekávat, že se po očkování objeví některé takové případy,“ doplnil Schaffner.