O gymnázia je během přijímaček enormní zájem. Podle ředitele společnosti EDUin Miroslava Hřebeckého za to může nejen populační vrchol, ale také zastaralá síť středních škol. Řešením by prý mohlo být omezení víceletých gymnázií ve prospěch těch čtyřletých. Ve vysílání CNN Prima NEWS ale uvedl, že žádnému politikovi se do takového kroku nechce.
Tisícům dětí začínají přijímačky na střední školy. O přijetí na gymnázia je enormní zájem. „U středních škol bojujeme s populačním vrcholem dětí, které se narodily v letech 2007 a 2008. Těm je teď 15 let a klepají na brány středních škol,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS ředitel společnosti EDUin Miroslav Hřebecký.
Kapacity středních škol jsou podle něj ale dostačující. „Tam bychom umístili ještě více dětí. Problém je ale v tom, že máme poměrně zastaralou síť středních škol a největší zájem je o gymnázia. V oborech všeobecného vzdělávání jsou obrovské přetlaky, zatímco odborná učiliště jsou poloprázdná,“ sdělil Hřebecký s tím, že jde o dlouhodobý trend, na který zřizovatelé nejsou schopni reagovat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zrušení devátých tříd, výtvarky a dva povinné jazyky. Experti se přou o změně školství
Řešením by podle něj mohlo být omezení víceletých gymnázií ve prospěch těch čtyřletých. „Je to žhavá věc, do které se žádnému politikovi nechce,“ popsal Hřebecký a dodal, že ve státní i krajské koncepci je dlouhodobě napsáno, že se nebude navyšovat kapacita víceletých gymnázií. „Nikomu se do omezení víceletých gymnázií ale nechce, protože pro vyšší střední třídu, která na víceletých gymnáziích svými dětmi participuje nejčastěji, je to ožehavé téma. Právě tato vrstva společnosti má rozhodovací právo, rekrutují se z ní krajští radní, zastupitelé, poslanci atd.,“ podotkl Hřebecký.