Útočník z New Orleans svůj čin týdny plánoval. Místo zkoumal speciálními brýlemi

Útočník, který na Nový rok najel do lidí nákladním autem na ulici Bourbon Street v New Orleans, svůj čin několik týdnů detailně plánoval. Podle FBI totiž na místo vyrazil dříve a použil chytré brýle společnosti Meta, aby si ulici natočil.

Šamsud-Dín Džabbar použil 31. října speciální chytré brýle, aby si nahrál video, jak projíždí ulicí a plánuje útok, uvedl podle webu AP Lyonel Myrthil, zvláštní agent FBI, který má na starosti pobočku v New Orleans. Brýle, které jsou schopné živého přenosu, měl nasazené i během útoku na Nový rok, ale neaktivoval je. Incident si vyžádal 14 životů.

K TÉMATU: Smutek v královské rodině. Při útoku v New Orleansu zemřel syn chůvy Williama a Harryho

Společnost Meta, která se odmítla vyjádřit, vydala své chytré brýle v roce 2021 ve spolupráci se společností Ray-Ban pod názvem Ray-Ban Stories. Jejich cena je podle webových stránek Ray-Ban až 379 dolarů (9 100 korun). Mohou pořizovat fotografie a využívat umělou inteligenci k zodpovídání otázek uživatelů o jejich okolí.

Meta také zahrnula funkci, díky níž kolemjdoucí poznají, kdy uživatel pořizuje fotografii nebo natáčí video. Jde o malé LED světlo na přední straně, které svítí bíle, když je fotoaparát v provozu.

Co jsou Meta brýle?

Brýle Meta mají v obroučkách zabudovanou kameru, reproduktory a umělou inteligenci, kterou lze ovládat hlasem, tlačítky a několika jednoduchými gesty. Některé funkce, jako je poslech hudby nebo interakce s asistentem umělé inteligence, vyžadují, aby bylo zařízení spárováno s telefonem a mělo přístup k internetu, píše CNN.

Na rozdíl od některých dřívějších pokusů v tomto odvětví o vytvoření chytrých brýlí s rozšířenou realitou nemá zařízení v čočce zabudovaný displej. Společnost Meta však uvedla, že pracuje na brýlích, které uživatelům poskytnou plně holografický zážitek.

Fotografování a nahrávání videa

Díky HD kamerám zabudovaným v brýlích mohou uživatelé pořizovat fotografie a nahrávat videa po dobu až tří minut. Záběry lze poté importovat do aplikace Meta View v chytrých telefonech.

Fotografie uživatelé pořizují kliknutím na tlačítko na boku rámu brýlí. Pokud je zapnuto hlasové ovládání, mohou fotografovat nebo nahrávat bez použití rukou. Vyslovením „Hey Meta“ zařízení probudí a následně dají pokyn k zahájení nahrávání.

Pomocí brýlí lze také živě vysílat po připojení účtů na Facebooku nebo Instagramu k Meta View. Uživatelé mohou přepínat mezi kamerami dvojitým stisknutím tlačítka pro pořizování fotografií na brýlích.

Hlasové ovládání a zvuk

Lze také klást otázky zabudované umělé inteligenci. Ve videu zveřejněném společností Best Buy uživatel řekne: „Hej Meta, podívej se a přelož tuhle ceduli,“ na což hlas AI odpoví, že vítá návštěvníky.

Brýle mají na obroučkách zabudovaný reproduktor, který přehrává hudbu, umělou inteligenci a zvuk z telefonu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Řidička přišla s neskutečnou výmluvou. Její riskantní jízdu na Mladoboleslavsku zachytila kamera

Tagy:
FBI umělá inteligence brýle Nový rok New Orleans věda a technika videokamera Meta Platforms trestná činnost, právo a spravedlnost vymáhání práva technologie a inženýrství