Byl to milý chlapec, nadšený fotbalista a dobře se učil. Jak je tedy možné, že Kujtim F. v pondělí v rakouské metropoli Vídni zabil čtyři lidi a dalších 22 zranil při svém teroristickém útoku? Stojí za tím sílící islamistická radikalizace v sousední zemi, tvrdí experti.
Co se přihodilo, že se stal radikálním božím válečníkem, teroristou Islámského státu, kterému před svým činem složil přísahu se zbraněmi v ruce? Tomu Islámskému státu, jenž se k pondělnímu útoku o den později oficiálně přihlásil. Důvody rozebírá většina rakouských médií a podařilo se jim složit „profil“ dvacetiletého muže, kterého policisté nakonec zastřelili.
Rodiče z Makedonie, matka prodavačka, otec zahradník
Rodiče, rodilí Makedonci, emigrovali v 90. letech minulého století do Rakouska. Oba tvrdě pracovali, matka jako prodavačka, otec byl zahradníkem. Syn Kujtim se jim narodil 24. června 2000 již v Rakousku a vyrůstal ve dvacetitisícovém městě Mödling ležícím 18 kilometrů jižně od Vídně. V dětství byl oním „milým roztomilým chlapcem“, dobře se učil a ještě lépe hrál fotbal.
Problémy začaly v pubertě, kdy se Kujtim F. stále více izoloval od dlouholetých kamarádů i učitelů. Ve zprávě Úřadu pro mladistvé stojí, že v domácím prostředí zažil násilí. Do svých 17 let navštěvoval Vyšší technické učiliště ve vídeňské čtvrti Ottakring, která patří mezi oblíbená islámská centra. Stále méně mluvil se spolužáky a nové „přátele“ si v té době hledal přes různá propagandistická fóra Islámského státu. A stále více se také radikalizoval a hledal útočiště ve známé mešitě. „Vymývání mozku se projevilo,“ popsali reportéři nejčtenějšího rakouského deníku Kronen Zeitung.
Pravděpodobně měl také kontakty se salafistickou scénou ve Švýcarsku. Této verzi nahrává i fakt, že právě ve švýcarském městě Winthertur nedaleko Curychu zatkli policisté v úterý večer dva podezřelé, aby objasnili, zda existuje jejich spojení s vídeňským útočníkem.
„Roztomilý chlapec“ vstoupil do „svaté války“
„Roztomilý chlapec“ se rozhodl vstoupit do „svaté války“ v řadách Islámského státu. Jako „rádoby džihádista“ se dvakrát pokoušel odcestovat do Sýrie. V srpnu 2018 si rezervoval letenku do Kábulu, ale nedostal vízum. O dva týdny později už pobýval na turecko-syrských hranicích, kde čekal v hotelu na vyzvednutí a ilegální transport do říše Islámského státu.
Jenže… Matka v Rakousku oznámila Kujtimovo zmizení a tamní úřady ho prohlásili za mezinárodně pohřešovanou osobu. Ta informace se dostala až k turecké policii, která syna našla, zatkla a předala zpět do rodné země.
Tam byl v dubnu loňského roku odsouzený k 22 měsícům odnětí svobody. Jenže již po třetině trestu na podmínku propuštěný na svobodu. Následně sehrál Kujtim F. divadlo o tom, jak se straní islámské scény, integruje se do většinové společnosti a vede normální život mladého Rakušana. Přestěhoval se do obecního padesátimetrového bytu u Dunaje. Kurátor tomuto „představení“ podlehl a …
... pondělní řádění Kujtima F. ukázalo, jakou osudnou chybu udělal.
Před svou poslední výpravou přísahal věrnost novému šéfovi IS Abu Ibrahimu al-Hašimimu al-Quraišimu a pózoval s mačetou, pistolí a útočnou puškou. Poté na své vražedné cestě v srdci metropole na Dunaji zastřelil čtyři lidi, včetně dvaadvacetileté německé servírky z módního baru, která studovala ve Vídni. Také Nexhipa V., kterého Kronen Zeitung označuje jako dvacetiletého Severomakedonce. Třetí obětí má být Rakušan ve věku 40 až 50 let. Totožnost poslední oběti policie nezveřejnila a média ji nevypátrala.