Ekologická katastrofa v Rudém moři: Z napadené lodi vytéká ropa a hrozí zamoření chemikáliemi

Z nákladní lodě Rubymar, kterou v neděli v úžině Báb al-Mandab vážně poškodil útok Hútíů, unikla ropa. Skvrna má délku téměř 30 kilometrů. Navíc je na palubě přes 41 tisíc tun hnojiv, které by mohly uniknout do Rudého moře. Na sociální síti X o tom v noci na sobotu informovalo regionální velitelství americké armády CENTCOM, které hovoří o ekologické katastrofě.

„Loď je ukotvená, ale pomalu nabírá vodu. Nevyprovokovaný a bezohledný útok Íránem podporovaných hútíjských teroristů zapříčinil značné škody na lodi, které způsobily 18 mil (29 kilometrů) dlouhou ropnou skvrnu,“ uvedl CENTCOM.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Izraelská sabotáž v Íránu? Útočníci ochromili plynovody, úder byl bleskový, tvrdí experti

Plavidlo podle Američanů převáželo více než 41 tisíc tun hnojiva, které by mohlo uniknout do Rudého moře a „zhoršit tuto ekologickou katastrofu“. „Hútíové nadále předvádějí bezohlednost k regionálním dopadům jejich útoků, které ohrožují rybářský průmysl, pobřežní komunity a import potravin,“ doplnila americká armáda.

Loď plující pod vlajkou Belize útok poškodil natolik, že ji musela opustit posádka. Všichni její členové jsou v pořádku.

USA vracejí úder

Íránem podporovaní šíitští povstalci Hútíové, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná, napadají komerční plavidla v oblasti už od listopadu, čímž výrazně narušili světovou námořní dopravu. Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele proti Hamásu v Pásmu Gazy a na podporu, kterou některé země poskytují izraelské vládě.

Podle analytiků však za údery jemenských rebelů mohou být i vnitropolitické úvahy, neboť pomáhají Hútíům odvádět pozornost od jejich neschopnosti spravovat občanskou válkou zdevastovanou zemi.

Spojené státy na útoky opakovaně reagovaly použitím síly. Zatím naposledy tak učinily v pátek, když zničily sedm povstaleckých protilodních raket.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Izraelec se natočil při výbuchu mešity. Vojáci dělají z války satirickou show, upozorňuje CNN

Tagy: