Tak, jako má Paříž Louvre a Petrohrad Ermitáž, německý Berlín se pyšní Ostrovem muzeí. A právě v několika tamních muzeích řádili vandalové a poškodili na 70 exponátů od egyptských sarkofágů přes kamenné sochy až po obrazy.
Zarážející je, že se tak stalo v den 30. výročí znovusjednocení Německa 3. října a téměř tři týdny mlčela jak policie, tak i muzea.
Kanaďanka po 15 letech vrátila do Pompejí ukradené artefakty. Údajně jí nosily smůlu
Kanadská turistka vrátila archeologickému parku v italských Pompejích pět artefaktů, které na místě ukradla v roce 2005. Odůvodnila to tím, že jí přinášely smůlu. Není zdaleka první, informoval web CNN.
Podle německé rozhlasové stanice Deutschlandfunk jde o jeden z nejrozsáhlejších útoků na umělecká díla a starožitnosti v historii poválečného Německa na Ostrově muzeí. Jeden nebo více neznámých pachatelů nastříkalo nejméně 70 předmětů v Pergamonském muzeu, v Novém muzeu, ve Staré národní galerii a na dalších místech olejovitou tekutinou, která zanechala viditelné skvrny na egyptských sarkofázích, kamenných sochách a obrazech z 19. století.
Taktické tajnosti? Výše škod je také neznámá
Německý list Die Zeit upozorňuje na fakt, že po celou dobu nebyla informována ani veřejnost, ani jiná muzea, která by mohla být ohrožena. Berlínská policie i Pruská nadace kulturního dědictví potvrdily po „nátlaku“ médií poškození exponátů a zahájení vyšetřování. O motivech útoku se zatím nic neví. Stejně jako žádné z muzeí nezveřejnilo odhad výše škod. „To nebudeme komentovat,“ uvedl pro deník Bild tiskový referent muzeí Markus Farr.
Otázkou zůstává, jak pachatel, či pachatelé mohli do budov proniknout, aniž by je zaznamenaly bezpečností kamery. A na otázku, proč policie i muzea o případech neinformovala, mluvčí oddělení umělecké kriminality Zemského úřadu kriminální policie odpověděla: „Existovaly taktické vyšetřovací důvody pro neinformování veřejnosti.“
Fotka za všechny peníze: Muž v italském muzeu pózoval u sochy a ulomil jí prsty
Padesátiletý Rakušan si kromě vstupného do italského muzea Gipsoteca Antonio Canova možná připlatí i za pokutu od policie. Sádrové soše Pauline Bonaparte totiž při pózování na fotografii ulomil tři prsty. Policie na něj přišla díky evidenci muzea, kterou vedla kvůli koronaviru.
Ostrov muzeí v historickém centru Berlína je jednou z nejdůležitějších památek hlavního města. Bezpečnostní opatření jsou již dlouho kritizována. V březnu 2017 se gangu podařilo ukrást stokilogramovou zlatou minci v hodnotě 3,75 milionu eur, v přepočtu téměř sto milionů korun.
Média se věnují i tomu, že vyhlášený berlínský konspirační fanatik Attila Hildmann oznámil na svém účtu aplikace Telegram v srpnu, kdy bylo Pergamonské muzeum kvůli pandemii koronaviru uzavřené, že se v něm nachází „trůn Satana“ a že bylo centrem „globální satanistické scény a zločinců koronaviru“. A také, že „tady po nocích přinášejí své lidské oběti a znesvěcují děti“.