Už jsem připravený to zabalit, říkal si Hirt, pak oslnil na Giru. Mluvil i o šampusu

Jan Hirt skončil na letošním Giru d´Italia na šestém místě. Po šesti letech se tak stal prvním Čechem v elitní desítce Grand Tour.

Rozhovor s hrdinou Gira d´Italia Janem Hirtem

I když se český národ v předchozích týdnech soustředil především na hokejový šampionát, velkou radost mu mohl dělat i svět cyklistiky. Jan Hirt exceloval na slavném Giru d'Italia, na výsluní se dostal především díky triumfu v královské etapě. Třítýdenní závod zakončil na celkovém šestém místě a stal se prvním Čechem v elitní desítce Grand Tour po šesti letech. Hrdina z cyklistického sedla byl hostem pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Spolu s Romanem Kreuzigerem, Leopoldem Königem a Zdeňkem Štybarem patřil mezi nejvýraznější české tváře silniční cyklistiky poslední dekády. Jenže zhruba v době, kdy se svět učil žít s pandemií koronaviru, na něj dolehla krize. Byl to mix zdravotních problémů a ztráty motivace. Vášeň pro cyklistiku se vytrácela.

„Poslední rok a půl už jsem byl zabalený. Nevěděl jsem, jestli vůbec budu chtít pokračovat,“ přiznal Hirt v Novém dni. Ještě před šesti měsíci počítal s tím, že má před sebou možná poslední sezonu. „Zmrtvýchvstání“ přišlo na začátku roku 2022, kdy vyhrál závod Kolem Ománu. „Určitě jsem si pak víc věřil. Už v lednu, když jsem byl na vysokohorském soustředění v Kolumbii, jsem cítil formu.“

A pořádnou porci formy si ponechal i pro květen, kdy peloton vyrazil na třítýdenní putování po Itálii. Přesto podotkl: „Mě ani nikoho v mém okolí nenapadlo, že bych ještě dokázal vyhrát etapu na velkém závodě.“

Vyhrál. A dokonce tu nejprestižnější s neoficiálním označením „královská“. Vedla i přes vražedný kopec Mortirolo. Trpí na něm všichni závodníci, ale rodák z Třebíče se s muky na tomto konkrétním místě umí popasovat znamenitě. „Jel jsem tam už třikrát. Vždy jsem se snažil dostat do úniku, abych bojoval o etapu. Povedlo se mi to, ale až teď jsem to dotáhnul. Ten kopec mám rád,“ uvedl s tím, že už den dopředu měl dobrý pocit a říkal si, že by to mohla být jeho etapa.

Za největší úspěch kariéry dostal pamětní kovovou desku. „Dám ji mamce. Ona je skladník trofejí a někam to umístí,“ usmál se Hirt. Jako etapový vítěz si tradičně užil svoji chvilku slávy na pódiu se šampaňským. U něj tato součást ceremoniálu proběhla bez jakýchkoliv problémů.

Školitel na otevírání šampaňského chyběl

Ale parťák z týmu Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux Biniam Girmay by mohl vyprávět. Ten se díky drtivému finiši v 10. etapě zapsal do dějin cyklistiky jako první vítěz tmavé pleti na nejprestižnějších akcích s označením Grand Tour. Giro pro něj ale předčasně skončilo ve chvíli, kdy nezvládl manipulaci se šampusem a korek mu vyletěl přímo do oka.

„Byl to jediný den, kdy u ceremoniálu nebyl školitel na to, jak otevírat láhev šampaňského. Bodyguardi ho – nevím proč – nepustili k pódiu. Flaška je opravdu velká a těžká – otevírá se to hůře než normální lahev. Od chvíle, co se toto stalo, dostávali všichni šampaňské otevřené. Včetně mě,“ poznamenal Hirt.

Sám dlouhou vyčerpávající akci dokončil, a to velmi famózním způsobem. Výkony navazoval na etapový triumf a vysloužil si celkové šesté místo. Stal se prvním Čechem po šesti letech na jednom ze tří největších závodů – Giro, Tour de France, Vuelta – v elitní desítce klasifikace. Před ním to naposledy dokázal Kreuziger. Přitom Hirt ve své stáji dlouho nebyl upřednostňovaným závodníkem. V roli preferovaného cyklisty se ocitl Domenico Pozzovivo.

„Před první etapou jsme si říkali, že počítají se mnou coby závodníkem na celkové pořadí. Ale prioritou byl Domenico, což je italská legenda. Abych řekl pravdu, s tím, že nejsem číslo jedna, se závodilo celkem dobře. Největší tlak nebyl na mně, mohl jsem překvapit.“

Překvapil dokonale. A udělal si výtečnou reklamu. Po aktuální sezoně mu totiž končí smlouva, ale o nabídky z nejvyššího patra – tedy World Tour – nemá nouzi. „Brzy to bude hotové, mám svého favorita,“ zakončil 31letý závodník.

Tagy:
cyklistika Itálie CNN Prima NEWS sport Giro d'Italia Roman Kreuziger Leopold König Jan Hirt pandemie covidu-19 Biniam Girmay Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux Domenico Pozzovivo Grand Tour šampaňské víno