reklama

Pohlreich o protikuřáckém zákonu: Přišel opožděně, restauracím neuškodil

Před třemi lety vstoupil v platnost tzv. protikuřácký zákon. Od 31. května 2017 si lidé uvnitř restaurací a v dalších veřejných prostorách nemůžou zapálit cigaretu. Protikuřácký zákon byl podle šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha dobrým krokem a gastronomickým podnikům nijak zvlášť neuškodil.

reklama

U příležitosti Světového dne bez tabáku, který každoročně připadá na 31. květen, vstoupil přesně před třemi lety v účinnost tzv. protikuřácký zákon. Ten zakazuje kouření ve vnitřních prostorách restaurací a na zastávkách městské hromadné dopravy. Důvodem nebylo sebrat kuřákům jejich drogu, ale spíše ochránit před škodlivými účinky návykových látek především zdraví́ nekuřáků.

V té podobě, v jaké zákon teď je, bych nechal a neměnil, říká Pohlreich

Šéfkuchař Café Imperial a signatář Asociace hotelů a restaurací České republiky Zdeněk Pohlreich se domnívá, že měl být zákon přijat mnohem dříve. „Myslím, že to bylo přijato trochu opožděně, ale rozhodně zákon prostředí v restauracích pomohl. Považuji to za správné rozhodnutí,“ řekl pro CNN Prima NEWS Pohlreich.

Jeho podnik nezaznamenal úbytek zákazníků, ale podle Pohlreicha tomu mohlo být jinak v barech či hospodách. Zásadní problém to ale pro restauratéry podle šéfkuchaře nebyl. „Domnívám se, že si lidé dokáží zvyknout na všechno a tento zákon přijali poměrně rychle. V té podobě, v jaké teď je, bych ho nechal a neměnil,“ dodal Pohlreich.

Kuřáků v Česku podle výzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z loňska v posledních sedmi letech ubývá, zejména mezi mladými. Aspoň příležitostně si podle výzkumu zapálí cigaretu méně než čtvrtina starších 15 let.

Youtubeři nedávají nejmladší generaci dobrý příklad

Protikuřácký zákon měl ale podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) smysl. „Průzkum potvrdil trend snižování kouření u věkové skupiny 15 až 24 let. Zatímco v roce 2017 kouřilo 35 procent mladých v tomto věkovém rozmezí, loni to bylo 23 procent,“ řekl ministr na tiskové konferenci ke Světovému dni bez tabáku.

Podle něj je třeba věnovat pozornost i alternativám klasických cigaret a jejich oblíbenosti u dospívajících, k čemuž podle ministra přispívá i reklama na sociálních sítích. „Bohužel i propagace od youtuberů a dalších influencerů nedává nejmladší generaci dobrý příklad,“ sdělil ministr.

Tagy:
Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?
Koronavirus

Třetí dávka vakcíny nebude pro všechny, upozorňuje ministerstvo. Koho se má týkat?

O potřebě podání třetí dávky vakcíny se v posledních dnech hovoří stále častěji. Důvodem jsou především nejrůznější mutace nemoci COVID-19, které v řadě případů dokáží imunitu vytvořenou dvěma vpichy očkovací látky překonat. V Německu již diskuse přetavili v praxi a třetí dávku aplikují. Jakou strategii zvolí Česko? Rozhodnutí by mělo padnout do začátku školního roku. Ovlivnit by ho však mohlo středeční doporučení Světové zdravotnické organizace. Ta žádá, aby třetí dávka byla odložena v prospěch chudších zemí.

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich
360°

Strojvedoucí jezdí vlakem na červenou běžně, prozradil jeden z nich

I když se to zdá neuvěřitelné, strojvedoucí běžně jezdí na červenou. V pořadu 360° to prozradil člen prezidia Federace strojvůdců David Votroubek. Přitom ve středu ráno došlo u obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov ke srážce vlaků pravděpodobně právě poté, co strojvedoucí jednoho z nich na červenou jel. Nehoda si vyžádala tři mrtvé.

Manželé mířili na dav demonstrantů zbraněmi. Dostali milost a teď chtějí do politiky

Republikánský guvernér amerického státu Missouri Mike Parson omilostnil manželský pár ze St. Louis, který minulý rok mířil střelnými zbraněmi na účastníky protestu Black Lives Matter (BLM) procházející kolem jejich domu. Informoval o tom server listu The New York Times. Šlo o demonstraci proti rasismu a policejní brutalitě, a to v souvislosti s úmrtím George Floyda.

Živě
ON-LINE 14. den olympiády: Dostál se Šloufem dojeli bronzoví, o medaili zabojuje Ondra

Česká výprava v Tokiu je o další medaili bohatší. Pro bronz si dojeli deblkajakáři Josef Dostál a Radek Šlouf. Finálový den čeká lezce Adama Ondru, který do závěrečné fáze postoupil z pátého místa. Do akce se také znovu pustí čeští desetibojaři i golfistka Klára Spilková, kterou čeká druhé kolo. Druhý den pokračuje závod desetibojařů, kde bojují Adam Sebastian Helcelet s Jiřím Sýkorou.

U dopravních nehod není místo pro improvizaci, často vše trénujeme, říká šéf záchranářů

Středeční vlaková nehoda u Domažlic byla největší železniční tragédií v Česku za posledních 25 let. Na místě zasahovaly desítky záchranářů, kteří na podobné situace musí být vždy připraveni. „Podobné dopravní nehody se řeší podle standardní typové činnosti, není zde místo pro improvizaci. Záchranné složky vše několikrát do roka trénují,“ uvedl šéf pražské záchranné služby Petr Kolouch v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

reklama