Uzavírka na Smetanově nábřeží
Kontroverzní zahrádky na Smetanově nábřeží v Praze pomalu končí, majitelé je musí sbalit do 30. září. Zatímco jedni smutní nad tím, že za týden si na zahrádku sedli jen dva až tři lidé, jiní si nabídku města chválí s tím, že jim spolu s dalšími akcemi pomohla překonat koronavirus. Uzavření se i přes ostrou kritiku části veřejnosti osvědčilo i podle vedení Prahy. Pracuje dokonce na koncepci dlouhodobého zklidnění oblasti, čímž mimo jiné říká, že s návratem aut minimálně na část nábřeží už se příliš nepočítá.
„Lidé sem moc nechodí, přes den téměř vůbec. Pokud přijdou, tak večer nebo o víkendech,“ řekl CNN Prima NEWS elegantní číšník Restaurantu Parnas, jehož zahrádka v dopoledním zářijovém slunném pracovním dni zeje prázdnotou.
Stejně je na tom i rohová zahrádka kavárny Slavia. „Vůbec nám to nepomohlo, mladá paní. Lidi nechodí,“ popsal smutně situaci jeden z provozních proslulé kavárny.
Provozní: Zahrádky jsou mrtvoly
„Bylo by to možná pro cizince, ale pro Čechy to nemá význam. Že by to byla nějaká bomba, to ne. První dvě zahrádky jsou mrtvoly. Přijdou tak dva nebo tři lidi za týden a to je ještě spíš náhoda,“ pokračoval provozní Slavie.
Smetanovo nábřeží Zdroj: CNN Prima NEWS
Zahrádky ani jednomu z podniků nepomohly ani ve zvýšení tržeb. „Tržby nejsou podle našeho očekávání. Byli jsme trochu optimističtější. Ale večery, kdy je krásný výhled na Hradčany, jsou lepší,“ doplnila manažerka Restaurantu Parnas Van Štětinová.
A přitom právě pomoc podnikatelům v době koronaviru byla jedním z hlavních argumentů vedení Prahy, proč Smetanovo nábřeží uzavřít a nabídnout prostor zahrádkám. A to navíc bez nájmu, který Praha pro letošek kvůli koronaviru od 12. března do konce roku odpustila všem zahrádkám v hlavním městě. Za běžných okolností by za zahrádku na Smetanově nábřeží majitelé zaplatili desítky tisíc korun měsíčně.
Štětinová dodala, že pokud by situace pokračovala a muselo se příští rok za zahrádku platit, asi by ji už neotevřela. Paradoxně jim nejvíce pomohla publicita v médiích, která o změnách na Smetanově nábřeží především v květnu intenzivně psala.
Zahrádka nás zachránila, tvrdí naopak jiný majitel
Pozornost médií naopak pozitivně nehodnotí spolumajitel dalšího z podniků na nábřeží Jozef Onderka. Kvůli medializaci se prý objevili i lidé, kteří na jeho zákazníky zle pokřikovali. Jeho podniku SmetanaQ Café & Bistro jako asi jedinému předzahrádka naopak pomohla.
„Jsme za tuto možnost rádi. Moc nám to pomohlo, zvedlo nám to tržby a dá se trochu říct, že v koronavirové době nás to zachránilo. Byli bychom moc rádi, kdyby to mohlo příští rok pokračovat,“ reagoval na dotaz redaktorky CNN Prima NEWS Onderka.
Smetanovo nábřeží Zdroj: CNN Prima NEWS
Ten měl skutečně v pondělí v 11 dopoledne plno jak uvnitř podniku, tak i obsazených šest stolečků na zahrádce. „Máme trochu jiný koncept než okolní restaurace a lidé u nás zahrádku vyhledávají,“ dodal s tím, že pořádají i akce například společně s klubem FAMU.
Scheinherr: Uzavření se osvědčilo, budeme pokračovat
Uzavření části pruhu pro auta směrem do centra si pochvaluje i vedení města a plánuje pokračování. „Zatím se to osvědčilo, nejde jen o zahrádky, ale primárně o dopravní režim. Konkrétně tramvaje přes most Legií přepraví téměř 50 tisíc cestujících za den a zrušením levého odbočení jezdí rychleji, protože je neblokují auta. Zpřehlednilo to situaci, zlepšilo nástup na ostrůvek a bylo to určitě prospěšné i z hlediska veřejného prostoru,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS téměř čtyřměsíční provoz pražský náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).
Ušetřil se tím podle něj čas právě těm, kteří cestují MHD. „Za 80 dnů jsme tak Pražanům v MHD ušetřili zhruba dva miliony minut jejich času. V respektování práv Pražanů v MHD budeme pokračovat. Plánujeme ze Smetanova nábřeží odvést tranzitní dopravu, která tramvaje zpožďuje mezi Staroměstskou a Karlovými lázněmi,“ dodal Scheinherr.
Je tam plno, když svítí sluníčko, hájí náměstek kontroverzní uzavírku v centru Prahy
Příště bude kavárna v tunelu Blanka? I takové vtípky v posledních dnech kolují ohledně uzavření části Smetanova nábřeží v centru Prahy. Opozice i někteří občané poukazují na to, že uzavírka nedává smysl a prostředí není hezké. Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (za Prahu sobě) ale tvrdí opak.
Podle informací CNN Prima NEWS se ale minimálně na část nábřeží ani po odstranění zahrádek už auta nevrátí. Nikdo z vedení Prahy to ale nepotvrdil.
Město nyní nechává zpracovat studii, která by měla navrhnout, co bude na Smetanově nábřeží do budoucna. „Smetanovo nábřeží a navazující okolí je prověřováno studií, která bude nadřazeným dokumentem pro záměry v území. Cílem je především koordinovat různé stavební a projektové akce, kterých je dnes v řešeném území 15. Studie se zabývá dílčími způsoby dopravy – pěší, cyklo, MHD a automobilovou a celkovým potenciálem lokality,“ uvedl tiskový mluvčí Institutu plánování a rozvoje, který studii připravuje, Marek Vácha.
Právě na základě studie se bude rozhodovat o dalším osudu nábřeží. Nově na něm koncem léta přibyla dřevěná skulptura lodi v rámci mezinárodního sochařského festivalu Sculpture line.
Smetanovo nábřeží Zdroj: CNN Prima NEWS
Hlaváček: Vyzkoušejme vyjíždějící špunty
Pražský náměstek pro územní rozvoj a bývalý šéf Institutu Petr Hlaváček (TOP 09) jako cíl vidí úplné uzavření. Musí to ale podle něj být vyřešeno mnohem lépe esteticky a projednáno s přilehlými městskými částmi.
Odpoledne zahrádky, v noci auta. Kontroverzní uzavírka v Praze nově jen přes den
Kontroverzní uzavírka v centru Prahy dozná změn. Řidiči budou moci od úterý projíždět po Smetanově nábřeží v obou směrech, ale jen od deseti od večera do šesti hodin ráno. Přes den mají na 200 metrech uzavřené silnice zůstat zahrádky restaurací.
„Konečný cíl je, aby tam auta nejezdila a jezdily tam jen tramvaje a integrovaný záchranný systém. Pravdivé je ovšem částečně paradigma dostavby okruhů. Osobně motivuji spíš k tomu, ať to vyzkoušíme. Přijde mi to jako přiměřené omezení a tlačil bych na přiměřenou estetickou kvalitu. Řešíme s Prahou 1 i to, že by tam byl systém vyjíždějících špuntů, které by reagovaly na značky rezidentů,“ doplnil Hlaváček.
Praha 1: Nechceme další Matějskou pouť
V případě uzavření by zde pak Praha mohla pořádat i různé kulturní akce. Proti tomu ale dlouhodobě brojí vedení městské části Prahy 1.
„Nemůžeme průjezd egoisticky zavřít pro všechny. Nechtěli bychom z toho udělat další místo à la Matějská pouť, aby tam nebyly stánky a pódia. Je tam stále tendence, aby se tam dělaly hlučné aktivity. Máme Střelecký a Rohanský ostrov, kde děláme řadu aktivit, a nevidíme důvod, proč by tam mělo být něco podobného,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS starosta Prahy 1 Petr Hejma.
Smetanovo nábřeží bylo ve směru od Národního divadla na zastávku Staroměstská uzavřeno 23. května a místo aut dostaly prostor právě zahrádky původně ohrazené betonovými kvádry, které později zmizely.
Praha zruší 67 předzahrádkám výjimku pro otevření po desáté večer
Ne všechny zahrádky ale mají v hlavním městě zelenou. Pražský magistrát totiž zruší u 67 restauračních zahrádek výjimku, která jim umožňovala mít otevřeno i po 22. hodině. Doposud v centru metropole tuto výjimku mělo 277 zahrádek, tedy všechny v první městské části. Vyplývá to z novely tržního řádu, kterou koncem srpna schválili pražští radní.
Minulé vedení radnice v čele s Pavlem Čižinským (Praha 1 Sobě) mělo v plánu v rámci novely řádu magistrátu navrhnout, aby plošně všechny výjimky zrušil. V lednu byl však Čižinský odvolán a nahradil ho dosavadní první místostarosta Petr Hejma, který řekl, že o případném zrušení výjimky se rozhodne u každé zahrádky zvlášť.
Následně k tomu podle radního Jana Chabra z TOP 09 vznikla na magistrátu pracovní skupina. Výsledkem jejích jednání je schválený seznam zahrádek, u kterých výjimka přestane platit. „Jednalo se primárně o místa, kde docházelo ke konfliktu nočního života s místními obyvateli,“ vysvětluje radní. A dodává, že například na náplavkách byly všechny výjimky zrušeny a všechny zahrádky budou muset končit v deset hodin večer.