reklama

V Evropě se zvedla vlna protestů. Uzurpace moci, zlobí se Chorvaté kvůli opatřením

Další zemí, kde se zpřísňují protikoronavirová opatření, je Dánsko. To od pátku znovu zavádí elektronické covidové pasy. Po dvou měsících bez restrikcí se tak lidé musí znovu prokazovat při vstupech do restaurací, klubů nebo na kulturní akce. Občané kvůli opatřením protestují, stejně jako třeba v Chorvatsku či Americe.

reklama

Počet pozitivních případů v Dánsku prudce stoupá, a to navzdory vysoké proočkovanosti přesahující 85 procent. O víkendu se v Kodani proti novým omezením protestovalo. Dánové jsou ale většinou se znovuzavedením covid pasů smíření. „Ani se tomu moc nedivím. Přichází zima a nákaza stoupá. Tak to prostě je. Co mě však udivuje, je, že jsou nemocní i lidé, kteří mají obě dávky očkování,“ říká obyvatelka Kodaně Melina.

Naopak to vnímají lidé v Chorvatsku. Tam se proti covid pasům konají protestní pochody. Pod heslem Světlo v temnotách se lidé večer scházejí se svíčkami a lampiony, aby protestovali proti restrikcím, které se mají od pondělí rozšířit z veřejných prostor na státní instituce a podniky. „Jsme tu proto, abychom mluvili o současné situaci, o uzurpaci moci a nuceném očkování, které je uvaleno na zdravé lidi, kteří v tuto chvíli očkováni být nemusí,“ řekl vedoucí sdružení Vigilare Vice Batarelo.

Očkovací turistika

Paradoxně právě v Chorvatsku bují takzvaná očkovací turistika. Na svou dávku vakcíny, která bude uznávaná v Evropské unii, tu stojí fronty hlavně ruští zájemci. „Hodně cestuji a naši ruskou vakcínu mi nikde neuznají. Tohle je pro mě jediná možnost, jak se dostat ke značce, která mi bude v Evropě platit,“ uvedl turista z Moskvy Boris Kulatmetov.

Proti stále se stupňujícímu tlaku a omezování pohybu protestují také Američané. Dav demonstrantů ve čtvrtek večer zablokoval provoz na slavném mostě Golden Gate v Kalifornii. A takto proti tvrdým opatřením protestovali rozezlení novozélanďané před parlamentem ve Wellingtonu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Vzácné privilegium pro Meghan: Alžběta II. jí povolila něco, o čem se Kate ani nesnilo

Zapojit Meghan Markleovou do královské rodiny se pokoušela Alžběta II. ještě v době, kdy vévodkyně a princ Harry teprve oznámili své zasnoubení. Meghan se tehdy dostalo vzácného privilegia. Britská panovnice upustila ze svých zásad a pozvala Meghan, aby se připojila k rodině na vánoční svátky, i když s princem Harrym ještě nebyli svoji. Takovou výjimku nedostala ani vévodkyně Kate.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Domácí zpravodajství

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

reklama