Rusko čelí ekologické katastrofě obrovských rozměrů: Putina rozlítilo, že mu nic neřekli

V arktickém Norilsku unikla ropa

Rozlícený ruský prezident Vladimir Putin v přímém přenosu

U města Norilsk za polárním kruhem vyteklo z tamní elektrárny nejméně 21 tisíc tun paliva a maziv. Značná část se vylila do řeky Ambarnaja. Ruský prezident Vladimir Putin v oblasti schválil vyhlášení stavu nouze. Podle ekologů je to ale pozdě. Ropné látky totiž do řeky vytekly už minulý pátek. Putin tak v přímém televizním přenosu káral vysoce postavené hodnostáře, že se o všem dozvěděli příliš pozdě a nedokázali správně reagovat.

Řeka Ambarnaja se zabarvila do červenofialových odstínů. Rozsah katastrofy je vidět až z vesmíru. Ruští uživatelé Twitteru sdílejí mnohá videa z této oblasti. Kupříkladu ta, na kterých je vidět, jak hoří voda z řeky. Z poškozeného zásobníku tepelné elektrárny se navíc valí tisíce litrů ropných látek.

Podle ruských vyšetřovatelů z nádrže elektrárny uniklo více než 21 tisíc tun paliva a maziv. Většina, asi 16 tisíc tun, se podle ekologů vlila do řeky, zbytek se vsákl do půdy. „Proč se úřady o tom, co se stalo, dozvěděly až po dvou dnech? Budeme se dozvídat o mimořádných situacích ze sociálních sítí? Máte to v hlavě v pořádku?“ rozhořčeně řekl ruský prezident Vladimir Putin a ptal se gubernátora krasnojarské oblasti Alexandera Usse, zda je vůbec při smyslech. Prezidenta totiž rozlítilo prohlášení gubernátora, kterého prý nikdo z elektrárny neinformoval, a o havárii se tak dozvěděl až o několik dní později na internetu. Uniklé palivo je podle něj možné nechat jedině shořet. Tamní úřady s tím ale v případě takového rozsahu nemají žádné zkušenosti.

Úředník podílející se na úklidu Alexander Lobach řekl: „Je to odlehlé místo. Není tam žádný přístup po silnici nebo železnici. Není žádný způsob, jak přivést na řeku velké množství lodí s prázdnými nádržemi na odčerpání ropy. To je problém.“ Podle odhadů podnikové environmentální odpovědnosti se většina ropných produktů dostala do říčního systému přes potoky. Problém je v tom, že tato ropná skvrna, která je sama o sobě velká, se tedy dostala spíše na vodní hladinu než do půdy, a tak se nekontrolovatelně šíří.

Státní agentura pro rybolov odhadla, že potrvá desítky let, než se řeka vzpamatuje. Vyhlášení stavu nouze má uspíšit likvidaci havárie.

Tagy: