Zhruba třem tisícům domácností v Břeclavi pětinásobně zdraží teplo a teplá voda. Společnost Teplo Břeclav ke zvýšení cen přistoupila poté, co jí dodavatelská firma NWT jednostranně ukončila dodávky plynu. Jednatel společnosti Martin Marták o tom v úterý informoval v tiskové zprávě. Město s tím prý nemůže nic dělat.
Teplo Břeclav podle Martáka musí nyní odebírat zemní plyn za aktuální ceny a cena tepla se zvýšila z původních 628 korun za gigajoule na 3 030 Kč/GJ. Generální ředitel NWT Vít Štěpánek se k tomu odmítl vyjádřit.
Městská společnost Teplo Břeclav uzavřela smlouvu o dodávkách plynu s firmou NWT v roce 2020, a to pro roky 2022 a 2023. Podle jednatele se však na teplárenskou společnost už na konci roku 2021 obrátila NWT se žádostí o zvýšení ceny z důvodů výrazného nárůstu ceny plynu. Teplo Břeclav přistoupila na navýšení ceny o 30 procent, přičemž NWT se podle jednatele zavázala, že jakékoli další riziko podstatné změny okolností jde k tíži NWT.
Budeme si vytápět ranní stolicí? Energetická krize se promítá do komunálních voleb
Energetická krize, které se mnozí s brzkým příchodem topné sezony obávají, se začíná promítat také do blížících se komunálních voleb v Praze. Zatímco primátor Zdeněk Hřib (Piráti) hovoří o nutnosti osázet domy solárními panely, jeho náměstek a lídr hnutí STAN Petr Hlaváček přichází ještě s ambicióznějším plánem. Díky vzniku nového energocentra by si lide podle něj mohli vyrábět teplo sami ráno na záchodě.
„Již v listopadu 2021 po nás NWT požadovalo, že pokud nepřistoupíme na zásadní navýšení ceny zemního plynu, nezahájí jeho dodávky. Nakonec jsme přistoupili v lednu 2022 na zvýšení jednotkové ceny o 30 procent, neboť jsme nechtěli riskovat ukončení smlouvy a složité právní spory, což nám umožňuje zákon o veřejných zakázkách. NWT se dokonce zavázalo, že další riziko změny okolností jde k jejich tíži. Jsem absolutně v šoku ze současného vývoje a přístupu společnosti NWT,“ uvedl Marták.
Nemůžeme nijak pomoci
Zdražení tepla je tak zhruba pětinásobné. Starosta Svatopluk Pěček (ANO) řekl, že město dotčeným lidem v tomto nemůže nijak pomoci, protože by šlo o nepovolenou veřejnou podporu. „Nejde to, ani kdybychom chtěli, nemůžeme v tomto směru dělat nic,“ uvedl.
Advokát Michal Šilhánek, který teplárenskou společnost zastupuje, sdělil, že žádný právní nástroj v tuto chvíli neumožňuje donutit NWT pokračovat v dodávce plynu. „Jakmile bude známa výše škody, kterou NWT svým konáním podle našeho názoru způsobilo, budeme ji všemi dostupnými prostředky vymáhat,“ uvedl.
Teplo Břeclav byla založena v roce 1998, je 100procentně vlastněná Městem Břeclav. Základní jmění společnosti činí 200 tisíc Kč. Provozuje především zařízení tepelného hospodářství ve vlastnictví Břeclavi, zajišťuje i provoz energetických zařízení jiných vlastníků a provozování sedmi posilovacích stanic pitné vody.