Budeme si vytápět ranní stolicí? Energetická krize se promítá do komunálních voleb

Energetická krize, které se mnozí s brzkým příchodem topné sezony obávají, se začíná promítat také do blížících se komunálních voleb v Praze. Zatímco primátor Zdeněk Hřib (Piráti) hovoří o nutnosti osázet domy solárními panely, jeho náměstek a lídr hnutí STAN Petr Hlaváček přichází ještě s ambicióznějším plánem. Díky vzniku nového energocentra by si lide podle něj mohli vyrábět teplo sami ráno na záchodě.

Hnutí STAN má v Praze výrazně pošramocenou pověst kvůli kauze Dozimetr. Lídr kandidátky Petr Hlaváček tak dělá vše proto, aby v metropoli voliče znovu ke Starostům přivedl. Součástí jeho politického programu je i projekt energocentra v pražské Bubenči.

„Třetinu Prahy vytopíme splaškami a vodou z Vltavy,“ uvedl například na Facebooku v době aktuální energetické krize. „Máme v zimě dva super zdroje tepla. Zaprvé Vltavu, která je díky přehradám o 3 °C teplejší než běžná řeka, a za druhé vlastní výkaly, které se sbíhají do jednoho místa – do Bubenče. Věděli jste, že v zimě mívají teplotu přes 10 °C?“ ptá se náměstek pražského primátora na sociálních sítích.

Projekt energocentra v Bubenči

V Trojské kotlině máme rozjetých několik projektů a jedním z nich je i projekt nového energocentra na Císařském ostrově. Odborník na energetiku Tomáš Voříšek, který se tématu dlouhodobě věnuje, ve videu popisuje, jak by to mohlo fungovat. Tak se koukněte 😊 Petr

Posted by Petr Hlaváček - kandidát na primátora on Tuesday, August 16, 2022

Řešením by podle něj měla být nová teplárna, která by v Praze mohla vzniknout. „V Bubenči můžeme postavit velké energocentrum, kterým můžeme nahradit plynové teplárny na celém západním břehu od Julisky po Jinonice. Navíc skrze kolektory půjde zapojit historické centrum města, které je dnes závislé na plynu,“ sdělil.

Energocentrum bude podle něj schopné pokrýt až třetinu pražské spotřeby. „Jen si to představte, místo drahého plynu z Ruska si můžete vyrábět teplo ráno na záchodě. Do budoucna pak můžeme budovat i další energocentra u řeky, využívající teplo Vltavské kaskády, a začít postupně nahrazovat teplo z Mělnické tepelné elektrárny. Ekologické, a ještě nám pomůže snížit náklady na energie. To se bude hodit,“ dodal.

Soláry umístíme na památky

Své řešení energetické krize nabízí také obhajující primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který plánuje proměnit střechy v metropoli v solární zdroje energie. „Osadíme 23 tisíc pražských střech solárními elektrárnami, a ušetříme tak Pražanům miliardu korun ročně. To není žádný předvolební slib, ale konkrétní cíl našeho Pražského společenství obnovitelné energie do následující dekády,“ napsal Hřib na svém Facebooku.

Osadíme 23 000 pražských střech solárními elektrárnami, a ušetříme tak Pražanům miliardu korun ročně! 👍 To není žádný...

Posted by Zdeněk Hřib - primátor Prahy on Wednesday, August 10, 2022

Pokládání solárů by podle něj mělo být možné také na památkově chráněné budovy. „Zároveň chceme zákonnou úpravu kompetencí památkářů, aby bylo možné dát v památkové rezervaci na dům solární tašky nebo panely, pokud to výrazně nenaruší historickou nebo estetickou hodnotu domu. Zákony přece nesmí být na úkor aktuálních potřeb obyvatel,“ napsal primátor.

Praha sobě k tomu všemu ve svém programu dodává zase nutnost budování tepelných čerpadel, která by měla v hlavním městě částečně nahradit zemní plyn. Politici by je chtěli umístit do veřejných budov a také do příspěvkových organizací. Další cestou je využívání biometanu z bioodpadu.

Chtějí pomoct finančně

Šéf pražského hnutí ANO Ondřej Prokop rovněž přispěchal s nápadem, jak lidem pomoci. Svoji představu nastínil v reakci na reportáž CNN Prima NEWS o nedostatečné vládní pomoci v době energetické krize. Prokop by lidem pomohl finančně a volné prostředky k tomu vidí dokonce v metropolitní kase. „Takových příběhů od lidí slýchávám v ulicích Prahy čím dál tím víc. Je to smutné. Praha musí začít hledat způsoby, jak jim pomoct, alespoň přes největší krizi. Peněz na účtech má na to dost,“ napsal na Twitteru.

Koalice Spolu zase mluví o energetickém managementu budov, který by měl chránit peněženky, ale hlavně před závislostí na nevyzpytatelném Rusku. Ve videu záměr představil kandidát na primátora Bohuslav Svoboda s garantem programu pro životní prostředí Michalem Hrozou.

SPOLU pro Prahu zelenější

S Michalem Hrozou, jedním z našich garantů pro životní prostředí, jsme si povídali nejen o tom, jak vznikají nové parky uprostřed města, ale také kde v Praze je nejčistší voda na koupání a jak můžeme přispět k větší energetické nezávislosti města.

Posted by Bohuslav Svoboda on Monday, July 11, 2022

„U objektů v majetku města a městských organizací podpoříme postupnou změnu energetických zdrojů na nízkoemisní, obnovitelné a decentralizované (tepelná čerpadla, biometan, plyn v kogeneraci, fotovoltaika, využití odpadního tepla). Adaptační a nízkoemisní opatření využijeme i na aktuálních investicích,“ dodává pak Spolu ve svém programu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ volební studio: Výsledky, klíčové souboje i příběhy konkrétních obcí
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ volební studio: Výsledky, klíčové souboje i příběhy konkrétních obcí

Už v sobotu bude znám vítěz letošních voleb do místních zastupitelstev a dvojice kandidátů, kteří se utkají o třetinu křesel v Senátu. CNN Prima NEWS v sobotu 24. 9. v 11:00 odstartovalo vysílání v novém volebním studiu s mnoha inovacemi včetně Prima tužky. Pět moderátorů nabídne kontinuální přísun rychlých a přehledných výsledků komunálních a senátních voleb, živých vstupů, rozhovorů a analýz až do nočních hodin.

Nákaza planými neštovicemi je nejsilnější za deset let. Experti varují před infekčními party
Nemoci

Nákaza planými neštovicemi je nejsilnější za deset let. Experti varují před infekčními party

V České republice prudce roste počet lidí nakažených planými neštovicemi. Státní zdravotní ústav eviduje 50 tisíc případů. Jedná se o nejvyšší počet nakažených za posledních deset let. Nárůst množství případů souvisí i s návratem dětí do škol. Mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová varovala, aby rodiče své děti nenechávali záměrně nakazit. Neznají totiž zdravotní stav dítěte a mohli by ho tak vystavit dvěma nemocem najednou.

Infobox
sledujeme živě
21:06

Senátorkou za Hodonín bude Brančíková (ANO), nebo Rajchmanová (KDU-ČSL)

20:59

Ve druhém kole se v Novém Jičíně střetnou Radkovský (ANO) a Váňová (KDU-ČSL)

20:49

Okamura: Výsledek voleb SPD považujeme za úspěch. Vypadá to, že nárůst zastupitelů v městech a obcích je poměrně značný

20:43

Ve druhém kole se v Mělníku střetnou Smotlachová (ODS) a Brzobohatá (ANO)

Dva kandidáti míří do Senátu přímo. Fiala a Václavec nedali konkurenci šanci

Aktualizováno

Senátní volby mají dva jasné vítěze už v prvním kole. Nadpoloviční většinu hlasů totiž získali kandidát za hnutí ANO Ladislav Václavec a dlouholetý starosta města Letohrad Petr Fiala (KDU-ČSL). Nadpoloviční většinu hlasů má zatím po sečtení 11 procent hlasů i Jiří Růžička (TOP 09) na Praze 6. Další kandidáti na tuto hranici zřejmě nedosáhnou.

Čínský prezident ve vězení? Po sociálních sítích se šíří domněnky o vojenském převratu

Uživatelé na sociálních sítích společně s menšími světovými médii šíří neověřené informace o údajně velmi třaskavém dění v Číně. Objevily se spekulace o tom, že tamní armáda využila odcestování prezidenta Si Ťin-pchinga ze země a po jeho návratu z Uzbekistánu státníka uvrhla do domácího vězení. Odborníci považují zprávy za nepravděpodobné.

Sledujte Partii s prezidentem Zemanem. Jak zhodnotí výsledky obecních a senátních voleb?

Kdo je vítězem a kdo poraženým? Výsledky komunálních a senátních voleb v Partii Terezie Tománkové okomentuje prezident Miloš Zeman. Poté bude následovat velká politická diskuse s předsedou Senátu Vystrčilem (ODS), místopředsedkyní ANO Schillerovou, vicepremiérem a šéfem lidovců Jurečkou a s předsedou SPD Okamurou. Partii sledujte v neděli od 11:00 na CNN Prima NEWS, na Primě nebo v tomto článku.

Nevypadá to špatně, ocenil průběžné výsledky voleb Fiala. Vyloučil spolupráci s SPD

Premiér Petr Fiala (ODS) po oznámení průběžných výsledků voleb odmítl, že by na komunální úrovni jeho strana tvořila koalice s hnutím SPD. Zároveň uvedl, že nepochybuje o úspěchu předsedy Senátu a stranického kolegy Miloše Vystrčila, který obhajuje křeslo v horní komoře Parlamentu. Průběžné výsledky zatím hodnotí pozitivně šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Živě
ON-LINE: Další brutální zákroky v Rusku. Policie zatkla stovky demonstrantů proti mobilizaci

Tisíce Rusů prchají ze země kvůli ohlášené mobilizaci, kterou ve středu oznámil prezident Vladimir Putin. Skupina G7 prohlásila, že výsledky Ruskem řízených referend na Ukrajině nikdy neuzná. Ukrajinci pokračují ve stabilizaci území, které v posledních dnech dobyli zpět. V Izjumu skončily exhumace, bylo nalezeno 447 těl. Rusko v době pokračující mobilizace vyměnilo generála odpovědného za logistiku. Ruská policie zatkla při nových demonstracích proti mobilizaci další stovky lidí.

Mé tělo se změnilo, zašel jsem k lékaři. Legendární Svindal si vyslechl krutou diagnózu

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Krutost rozšířeného českého rčení na vlastní kůži zažil dvojnásobný olympijský vítěz a pětinásobný mistr světa v alpském lyžování Aksel Lund Svindal. Legendární Nor, který v prosinci oslaví teprve 40. narozeniny, si vyslechl nepříjemnou diagnózu. „Už týden po operaci jsem věděl, že prognóza je dobrá,“ napsal Svindal optimisticky na svůj facebookový profil.

Kalousek: Vystrčilův úspěch je vítězstvím demokracie. Umím si jej představit na Hradě

Pravděpodobný suverénní výsledek předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) v prvním kole senátního souboje s Janou Nagyovou (ANO), která je obviněná v kauze Čapí hnízdo, je vítězství demokracie nad populismem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl exministr financí a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten zavítal, prý jako běžný občan, do restaurace nedaleko volebního štábu koalice Spolu. Zároveň uvedl, že by podle něj byl Vystrčil dobrým kandidátem na prezidenta.

Šokující stav propuštěného Ukrajince: Chybí mu kus kosti, zákrok provedli rezavými kleštěmi

Ve čtvrtek bylo z ruského zajetí propuštěno 215 obránců Ukrajiny. Vojáci, kteří bránili Mariupol, se do vlasti vrátili výměnou za 55 ruských zajatců. Rodiny jsou v slzách, které nesymbolizují pouze štěstí. Při pohledu na své milované jsou v šoku. Nejvíce pozornosti se dostalo Michajlovi Djanovovi, který se po třech měsících v ruském zajetí změnil k nepoznání. Okupanti obránce Ukrajiny mnohdy mučili.

Klobása, toast s avokádem i štrúdl. Co strany nabízí ve štábech a kde je raut nejchudší?

Chleba s avokádem, grilované kuře nebo klobása, ale i štrúdl nebo další sladkosti. I když do většiny volebních štábů ještě nedorazilo mnoho politiků, novináři jsou už většinou kompletní. Strany se jim snaží čekání zpříjemnit alespoň občerstvením. Letos jsou ale rauty chudší, než byly během voleb do Poslanecké sněmovny. Kde se co podává a kde nejvíc šetří?

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Zemřel známý český galerista. Založil největší sbírku o tuzemském a slovenském umění

Ve věku 78 let zemřel v pátek výtvarník, básník, publicista a kurátor Jiří Hůla. Zprávu v sobotu sdělila jeho dcera Galina Miklínová. Hůla v 80. letech otevřel se svým bratrem v Kostelci nad Černými lesy Galerii H. Založil také Archiv výtvarného umění a informační systém abART, dnes zřejmě největší sbírku dokumentů o současném českém a slovenském výtvarném umění.