Za čtvrtek eviduje Británie 915 úmrtí s covidem. Mezi zemřelými je i teprve sedmileté dítě. I přesto britská média hledí na čísla s mírným optimismem. Oproti minulému týdnu totiž počet zemřelých klesl zhruba o čtvrtinu. O rozvolňování ale nechce premiér Boris Johnson ani slyšet.
Smrt dítěte, které se kromě covidu potýkalo s dalšími zdravotními problémy, přišla v době, kdy se v Británii horlivě diskutuje o termínu znovuotevření škol. Premiér Boris Johnson ve středu utnul naděje rodičů, když prohlásil, že se školy rozhodně neotevřou dříve než 8. března. Premiér podle deníku The Sun varoval, že míra infekce je stále „hrozivě vysoká“.
Za dřívější návrat žáků do škol ale bojuje řada expertů. Například bývalý ministr školství Alan Johnson na premiéra tlačí, aby nečekal do března a otevřel školy alespoň pro žáky ve věku čtyř a pěti let. „U dětí v této věkové skupině je pravděpodobnější, že zemřou v důsledku zásahu bleskem než na covid,“ uvedl s tím, že lockdown už u dětí napáchal dost škod, a měly by se proto co nejdříve vrátit do škol.
Premiér Johnson připouští, že současná opatření negativně dopadají především na žáky z chudších poměrů, otevření škol v následujících týdnech ale nadále odmítá. Slíbil ovšem, že z rozpočtu vyhradí 1,3 miliardy liber. Částka má pomoci žákům dohnat zmeškané učivo.
Velká Británie je jednou z koronavirem nejpostiženějších zemí. Covidem už se v zemi nakazilo celkem téměř 3,9 milionu lidí, což ostrovní stát řadí v celosvětovém měřítku na 5. místo. Počet zemřelých překročil hranici 110 tisíc. V Británii platí už několik týdnů tvrdý lockdown. Otevřené jsou jen obchody s nezbytným zbožím, zavřené jsou naopak školy, restaurace i bary. Lidé mohou opustit domovy jen z nezbytných důvodů a rovněž je zakázáno stýkání se lidí z různých domácností.
Podle čtvrtečních statistik přibylo během 24 hodin dalších 20 634 případů nákazy a zemřelo 915 lidí. Je to o poznání méně než před týdnem, kdy se testy prokázaly 28 680 pozitivních případů a v souvislosti s covidem zemřelo 1 239 pacientů.