Uštknutí zmijí rapidně přibylo
Podle toxikologického informačního střediska letos v srpnu rapidně přibylo uštknutí zmijí. Zvýšil se totiž zájem o výlety do přírody, plazům zase prospívají nynější podmínky. Jak postupovat, když vás plaz uštkne?
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze už informovala, že letos musela vydat mnohem více balení antiséra proti hadímu uštknutí než loni. „Zatímco v roce 2021 vydalo naše toxikologické informační středisko do konce června jen jedno balení antiséra proti hadímu uštknutí, v roce 2022 jich bylo už osm,“ oznámila nemocnice.
Přibývá střetů aut se zvěří, následky mohou být tragické. Experti radí, co rozhodně nedělat
V poslední době přibývá nehod, kdy řidiči skočí do cesty zvěř. Taková srážka se srncem nebo třeba divočákem přitom dokáže na autech nadělat opravdu velké škody a někdy končí i zraněním posádky. Jak se v takových případech za volantem chovat?
Po relativně klidném období v červenci počet zmijích uštknutí od začátku srpna rapidně narůstá. Středisko konzultuje tyto případy téměř každý druhý den a dvakrát už bylo nutné podat antisérum. Zmije jsou podle herpetologa Tomáše Bublíka plaché a konflikt samy nevyhledávají.
Zaútočí jen v ohrožení
Když se vyhřívají na sluníčku, zaútočí jen v případě ohrožení či přímého kontaktu. „Zmije se nacházejí na čím dál větším množství míst, protože jsou méně zasaženy chemií, která se dříve používala v zemědělství,“ vysvětluje.
Zároveň stoupá počet turistů. „Lidé jdou houbařit, na výlet, takže konfrontace nebo potkání se zmijí je častější než v minulých desítkách let,“ dodává herpetolog. Jak se tedy zachovat v případě, že vás zmije uštkne?
„Vždy je nejdůležitější reagovat na aktuální zdravotní stav pacienta, je dobré končetinu znehybnit, například ji podložit dlahou, tu postiženou ránu vydezinfikovat, případně ji můžeme chladit, a potom toho člověka transportovat do zdravotnického zařízení. Co se rozhodně nedoporučuje, je ránu jakkoliv vysávat, používat jakákoliv škrtidla,“ radí mluvčí ZZS Jana Poštová.
Všeobecná fakultní nemocnice také doporučuje v rámci prevence nosit do lesa a do hor pevné a uzavřené boty společně s dlouhými kalhotami. Vyhýbat se slunným mýtinám a vyhřátým kamenům, kde se plazi rádi vyhřívají. „Osobní rada je dívat se, nesahat,“ dodává Bublík.