V Česku přibývá zmijích uštknutí. Co v takovém případě dělat a čemu se rozhodně vyhnout?

Podle toxikologického informačního střediska letos v srpnu rapidně přibylo uštknutí zmijí. Zvýšil se totiž zájem o výlety do přírody, plazům zase prospívají nynější podmínky. Jak postupovat, když vás plaz uštkne?

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze už informovala, že letos musela vydat mnohem více balení antiséra proti hadímu uštknutí než loni. „Zatímco v roce 2021 vydalo naše toxikologické informační středisko do konce června jen jedno balení antiséra proti hadímu uštknutí, v roce 2022 jich bylo už osm,“ oznámila nemocnice.

Po relativně klidném období v červenci počet zmijích uštknutí od začátku srpna rapidně narůstá. Středisko konzultuje tyto případy téměř každý druhý den a dvakrát už bylo nutné podat antisérum. Zmije jsou podle herpetologa Tomáše Bublíka plaché a konflikt samy nevyhledávají.

Zaútočí jen v ohrožení

Když se vyhřívají na sluníčku, zaútočí jen v případě ohrožení či přímého kontaktu. „Zmije se nacházejí na čím dál větším množství míst, protože jsou méně zasaženy chemií, která se dříve používala v zemědělství,“ vysvětluje.

Zároveň stoupá počet turistů. „Lidé jdou houbařit, na výlet, takže konfrontace nebo potkání se zmijí je častější než v minulých desítkách let,“ dodává herpetolog. Jak se tedy zachovat v případě, že vás zmije uštkne?

„Vždy je nejdůležitější reagovat na aktuální zdravotní stav pacienta, je dobré končetinu znehybnit, například ji podložit dlahou, tu postiženou ránu vydezinfikovat, případně ji můžeme chladit, a potom toho člověka transportovat do zdravotnického zařízení. Co se rozhodně nedoporučuje, je ránu jakkoliv vysávat, používat jakákoliv škrtidla,“ radí mluvčí ZZS Jana Poštová.

Všeobecná fakultní nemocnice také doporučuje v rámci prevence nosit do lesa a do hor pevné a uzavřené boty společně s dlouhými kalhotami. Vyhýbat se slunným mýtinám a vyhřátým kamenům, kde se plazi rádi vyhřívají. „Osobní rada je dívat se, nesahat,“ dodává Bublík.

Tagy:
had hory zmije turistika Česko ušknutí Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:14

Polský ministr: Jestli Rusko použije jaderné zbraně na Ukrajině, NATO může udeřit letadly i raketami

23:48

Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti

23:37

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Živě
ON-LINE: Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.