Domovy seniorů jsou proti úspornému vytápění
Úsporná opatření kvůli drahému plynu mají další kritiky. Proti návrhu topit v některých budovách na nižší teplotu protestují také sociální zařízení. Jejich vedoucí pracovníci například upozorňují na to, že koupat seniory s podlomeným zdravím v místnostech s teplotou nižší než 24 stupňů je nepřípustné a jde o hazard se zdravím a životy těch nejzranitelnějších.
V současnosti je teplota v obytných prostorách domovů seniorů stanovená na minimálně 20 stupňů. V případě, že by platil úsporný návrh ministerstva průmyslu a obchodu pro období energetické nouze, by byla teplota 20 stupňů tou maximální. „A priori celý tento bláznivý nápad odmítáme,“ reaguje ředitelka Domova U Biřičky v Hradci Králové a viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb Daniela Lusková.
Dechberoucí snímky. Lidé se mohou podívat na plicní embolii či tepny břicha díky novému CT
Málokdo by hádal, že CT přístroj zvládne pořídit snímky, které vypadají jako umění. Stroj za 80 milionů korun, který Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) pořídil na konci dubna, to však dokáže. Díky němu lékaři rychleji a šetrněji nahlédnou do samotného nitra pacientů.
V reakci na vládní návrh zveřejnila svůj protest na sociální síti: „Stát je povinen zajistit energie. Senioři nemohou nést odpovědnost za nevhodnou zahraniční politiku a za neschopnost vlád. Stáří s sebou nese geriatrické syndromy, zejména poruchy termoregulace, teplo je základní životní potřebou. Není možné koupat křehké devadesátileté bytosti v teplotě nižší než 24 °C. Není možné, aby veškerý svůj čas trávili v prostorách s teplotou do 20 °C. A to ani v době nouze. Dodáváme, že stávající vyhláška regulující teploty umožňuje vytápět tak, aby senioři měli takové teplo, jaké potřebují.“
DOMOV U BIŘIČKY PROTESTUJE PROTI REGULACI TEPELNÉHO KOMFORTU SENIORŮM Protestujeme proti návrhu vyhlášky MPO, kterou...
Posted by Domov U Biřičky on Saturday, August 13, 2022
Podle Daniely Luskové není možné lidem, kteří vzhledem ke svému věku mají nejen různé zdravotní potíže, ale i porušenou termoregulaci, takto snižovat teplotu v místnosti. „Není možné, abychom jim v zimě topili na méně než 20 stupňů,“ zdůvodnila Lusková.
Pracovnice hradeckého domova pro seniory Eva Dudková, která se přímo o klienty domova stará, k tomu dodala: „Mají svůj komfort na teplo. Za mě je takový návrh naprosto nepřípustný.“
V koupelně tráví dost času
Koupelny hradeckého sociálního zařízení jsou nyní vytápěné na minimálně 24 °C a snižování teploty pod 20 stupňů může znamenat ohrožení zdraví klientů. Ti stráví v při vykonání osobní hygieny v místnosti průměrně 20 až 30 minut. „Musejí se svléct, vykoupat, umýt, dále pečovat o nehty a vlasy a nakonec si promazat celé tělo,“ vyjmenovává Eva Dudková všechny činnosti s tím, že senior za tu dobu může snadno prochladnout a onemocnět například zápalem plic.
Podle ředitelky Domova u Biřičky Daniely Luskové navíc mnoho podobných zařízení nemůže nařízení dodržet ani z technických důvodů: „Běžně nemáme v každé místnosti ani teploměr a ani automat, který by teplotu hlídal.“ Senioři podle ní i v obytných a dalších místnostech potřebují mít minimálně 22 až 23 °C, aby jim bylo alespoň trochu příjemně.
Jedna z klientek hradeckého domova pro seniory k tomu dodává: „Nechci to zažít, protože to je opravdu otřes a na úkor zdraví, abychom v takových podmínkách existovali.“ Její kamarádka ze sousedního pokoje k tomu dodává: „Když jsem byla doma, držela jsem si teplotu 24 stupňů.“ A další seniorka si povzdychla: „Jsem pořád docela zmrzlá, tak bych se holt asi víc oblékla.“
Ministerstvo průmyslu a obchodu se brání, že vychází z hygienických norem, které připravuje ministerstvo zdravotnictví. „Tento návrh vyhlášky je nyní předmětem dalších konzultací v rámci meziresortního připomínkového řízení. Během něj se mohou vyjádřit relevantní strany,“ vysvětluje Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. Domovy seniorů tak mají naději, že vláda návrh přehodnotí a jejich klienti chladnější teploty nepocítí.