Riskujete životy seniorů, bouří se sociální služby a odmítají vládní úspory ve vytápění

Úsporná opatření kvůli drahému plynu mají další kritiky. Proti návrhu topit v některých budovách na nižší teplotu protestují také sociální zařízení. Jejich vedoucí pracovníci například upozorňují na to, že koupat seniory s podlomeným zdravím v místnostech s teplotou nižší než 24 stupňů je nepřípustné a jde o hazard se zdravím a životy těch nejzranitelnějších.

V současnosti je teplota v obytných prostorách domovů seniorů stanovená na minimálně 20 stupňů. V případě, že by platil úsporný návrh ministerstva průmyslu a obchodu pro období energetické nouze, by byla teplota 20 stupňů tou maximální. „A priori celý tento bláznivý nápad odmítáme,“ reaguje ředitelka Domova U Biřičky v Hradci Králové a viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb Daniela Lusková.

V reakci na vládní návrh zveřejnila svůj protest na sociální síti: „Stát je povinen zajistit energie. Senioři nemohou nést odpovědnost za nevhodnou zahraniční politiku a za neschopnost vlád. Stáří s sebou nese geriatrické syndromy, zejména poruchy termoregulace, teplo je základní životní potřebou. Není možné koupat křehké devadesátileté bytosti v teplotě nižší než 24 °C. Není možné, aby veškerý svůj čas trávili v prostorách s teplotou do 20 °C. A to ani v době nouze. Dodáváme, že stávající vyhláška regulující teploty umožňuje vytápět tak, aby senioři měli takové teplo, jaké potřebují.“

DOMOV U BIŘIČKY PROTESTUJE PROTI REGULACI TEPELNÉHO KOMFORTU SENIORŮM Protestujeme proti návrhu vyhlášky MPO, kterou...

Posted by Domov U Biřičky on Saturday, August 13, 2022

Podle Daniely Luskové není možné lidem, kteří vzhledem ke svému věku mají nejen různé zdravotní potíže, ale i porušenou termoregulaci, takto snižovat teplotu v místnosti. „Není možné, abychom jim v zimě topili na méně než 20 stupňů,“ zdůvodnila Lusková.

Pracovnice hradeckého domova pro seniory Eva Dudková, která se přímo o klienty domova stará, k tomu dodala: „Mají svůj komfort na teplo. Za mě je takový návrh naprosto nepřípustný.“

V koupelně tráví dost času

Koupelny hradeckého sociálního zařízení jsou nyní vytápěné na minimálně 24 °C a snižování teploty pod 20 stupňů může znamenat ohrožení zdraví klientů. Ti stráví v při vykonání osobní hygieny v místnosti průměrně 20 až 30 minut. „Musejí se svléct, vykoupat, umýt, dále pečovat o nehty a vlasy a nakonec si promazat celé tělo,“ vyjmenovává Eva Dudková všechny činnosti s tím, že senior za tu dobu může snadno prochladnout a onemocnět například zápalem plic.

Podle ředitelky Domova u Biřičky Daniely Luskové navíc mnoho podobných zařízení nemůže nařízení dodržet ani z technických důvodů: „Běžně nemáme v každé místnosti ani teploměr a ani automat, který by teplotu hlídal.“ Senioři podle ní i v obytných a dalších místnostech potřebují mít minimálně 22 až 23 °C, aby jim bylo alespoň trochu příjemně.

Jedna z klientek hradeckého domova pro seniory k tomu dodává: „Nechci to zažít, protože to je opravdu otřes a na úkor zdraví, abychom v takových podmínkách existovali.“ Její kamarádka ze sousedního pokoje k tomu dodává: „Když jsem byla doma, držela jsem si teplotu 24 stupňů.“ A další seniorka si povzdychla: „Jsem pořád docela zmrzlá, tak bych se holt asi víc oblékla.“

Ministerstvo průmyslu a obchodu se brání, že vychází z hygienických norem, které připravuje ministerstvo zdravotnictví. „Tento návrh vyhlášky je nyní předmětem dalších konzultací v rámci meziresortního připomínkového řízení. Během něj se mohou vyjádřit relevantní strany,“ vysvětluje Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. Domovy seniorů tak mají naději, že vláda návrh přehodnotí a jejich klienti chladnější teploty nepocítí.

Tagy:
zdraví koupelna Hradec Králové domov Daniela Lusková Ministerstvo zdravotnictví České republiky Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky Domov U Biřičky

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky
Ukrajina

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

Ukrajinci shromažďují další důkazy o tom, že se ruská armáda na okupovaných územích dopouštěla válečných zločinů. Obzvlášť šokující nález čekal ukrajinské vojáky a policisty ve vesnici Pisky-Radkivski v Charkovské oblasti. Okupanti po sobě v jedné z mučíren nechali krabici plnou zlatých či stříbrných zubních implantátů, které pravděpodobně předtím trhali z úst Ukrajincům. Ruská armáda rovněž čelí vážným podezřením, že vězně pohřbívala zaživa.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

20:40

EU musí usilovat o "energetickou unii", napsal šéf unijních summitů Michel

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Bídný, nejhorší, nejhorší a vedle něj nejhorší. Jak německá média rozcupovala Plzeňáky

„Robinhoodovské“ činy se Viktorie Plzeň v Lize mistrů netýkají. Žádné chudé, kterým by mohla dávat body ve skupině C, nemá, bohatým nedělá sebemenší problém českého mistra porazit. Zvláště úterní konfrontace s Bayernem Mnichov byla pro fotbalisty trenéra Michala Bílka extrémně bolestivá. A německá média nijak nezohledňovala, že šlo o souboj dvou zcela odlišných fotbalových světů.

Česká flotila na Baltu a pivovod do Královce. Podívejte se na nejlepší vtipy ke Kaliningradu

Na začátku stál ojedinělý žert, který ovšem vyvolal až neuvěřitelnou lavinu bez konce. Polského vtipu o anektování ruské Kaliningradské oblasti se ve velkém chytli Češi, kteří stále prokazují, že jejich lidová tvorba nezná mezí. Na internetu jsou k nalezení už desítky vtipů či humorných koláží a rozhodně to nevypadá, že by se blížil útlum. K celé akci se vyjadřují rovněž politici, kteří drží nastavenou laťku.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

První slova po vystřízlivění: Zabijte mě, prosil viník tragédie v Bratislavě

V neděli otřásla Slovenskem tragická nehoda s pěti mrtvými. Šéf tamního deaflympijského výboru Dušan Dědeček, který řídil vůz pod vlivem alkoholu, vjel ve více než stokilometrové rychlosti na zastávku plnou lidí. Ačkoliv byl zpočátku na policisty agresivní, podle zdrojů webu zregionu.sk po vystřízlivění již spolupracoval a žádal, aby ho příslušníci zákona zabili nebo mu půjčili zbraň.

Domácí zpravodajství