V Česku je stále vysoký počet případů rakoviny
Česká republika patří k zemím Evropské unie, které trpí nadprůměrným počtem případů nádorových onemocnění. „Onkologové však během pandemie pracovali dobře. Je spíš potřeba, aby lidé kladli větší důraz na prevenci i životosprávu,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Marek Svoboda.
Pandemie koronaviru zasáhla i odvětví onkologie, která se zabývá léčbou nádorových onemocnění. Podle Marka Svobody však čeští onkologové během covidových vln pracovali v rámci svých možností dobře.
Rakovina plic nepostihuje pouze kuřáky. Ročně si tuto diagnózu vyslechnou tisíce Čechů
Rakovina plic patří mezi velmi obávaná nádorová onemocnění. I když tímto typem rakoviny onemocní častěji kuřáci, cigarety nejsou jediným rizikovým faktorem. Rakovina plic je o to zákeřnější, že zpočátku často probíhá bez příznaků. Včasné odhalení je přitom klíčové. V Česku si tuto diagnózu každoročně vyslechne až 6500 lidí.
„Pokud jsme někomu museli vlivem covidu modifikovat onkologickou péči, týkalo se to tří až čtyř procent pacientů. Nedocházelo k téměř žádným omezením. Když už došlo k odložení, bylo to kvůli tomu, že riziko z covidu bylo pro daného člověka v té chvíli během léčby nebezpečnější než samotné nádorové onemocnění,“ řekl ředitel jediného onkologického ústavu v Česku.
Větším problémem je prý zájem samotných lidí, kteří často nemyslí na prevenci, čímž hrozí, že onkologové nestihnou potenciální nádorové onemocnění podchytit včas.
Marek Svoboda by v Česku uvítal větší důraz na samotesty z pohodlí domova. Ty by mohly přilákat mnoho lidí, pro které je návštěva zdravotních ústavů nepříjemným či stresujícím zážitkem.
Škodí alkohol i tabák
Svoboda v pořadu rovněž prosazoval možnost onkologického screeningu, což znamená plošné vyšetřování populace za účelem detekce léčitelného nádorového onemocnění v jeho časných stadiích, kdy pacienti ještě nemají potíže a příznaky. Cílem screeningu je snížit nemocnost i úmrtnost.
„Neméně důležité jsou také primární regulace, jako je zdražování alkoholických nápojů a tabákových výrobků. 20 procent našich občanů je obézních. I to celý průměr nádorů v Česku zvedá. Zhruba 25 procent Čechů stále kouří, přitom 95 procent rakoviny plic je způsobeno právě kouřením,“ varoval Svoboda.
Ten i vzhledem k současnému uvolnění covidové situace apeloval na lidi, aby vyšetření, která promeškali kvůli koronaviru, dále neodkládali.
V Česku je na poměry EU stále vysoký počet případů rakoviny. Zdroj: CNN Prima NEWS