V Česku řádí svlékací aplikace. Nahá se může ocitnout každá žena, odborníci bijí na poplach

Ženy a dívky se stávají oběťmi svlékací aplikace.

Ženy a dívky jako oběti svlékací aplikace

Řada žen a dívek se v poslední době stala obětí svlékací aplikace, kterou lidé začali zneužívat už i v Česku. Zatímco na originální fotce jsou oblečené, na snímku upraveném umělou inteligencí a šířeném například na sociálních sítích jsou nahé. Několik takových případů už řeší policie. Zveřejnění takto upravené fotky může být klasifikováno jako přestupek. Podle psychologů pak může její šíření ženu velmi poznamenat. V případě nezletilých může zanechat i vážné následky.

Karolína a Sofie. Obě dívky mají jedno společné, a sice to, že se setkaly se zneužitím umělé inteligence při úpravě fotek. „Začaly mi chodit zprávy, že jsou moje fotky na Telegramu. Bylo poznat, že jde o fake,“ popsala CNN Prima NEWS Sofie. „Poslal mi moji nahou fotku. Nejdřív jsem byla v šoku, ale rychle jsem poznala, že se jedná o fake. Ta fotka je totiž z Instagramu,“ uvedla Karolína. Podle Sofie to rozhodně není v pořádku. „Bála jsem se, aby se to nedělo holkám na střední škole, které pak mohou mít psychické následky,“ dodala.

ČTĚTE TAKÉ: Chtěl sledovanost, bojoval o život. Influencer visel z mostu 200 metrů nad zemí a nemohl zpátky

Zkušenost z druhé strany má zase šestnáctiletý Robert. Jeho spolužáci totiž aplikaci zkoušeli ve škole. „Nejprve někdo vygeneroval fotku ředitelky, kde byla kompletně nahá a začal snímek šířit po sítích. My jsme to nahlašovali, pak ale se začaly objevovat fotky jiných studentů, které už vypadaly realisticky,“ popisoval Robert.

Policie řeší jednotky podobných případů, kvalifikované mohou být jako přestupky. „Bavíme se zde o přestupku, stejně jako o možnosti trestného činu spojeného například s vydíráním nebo pokud jsou do něj zatažení třeba nezletilí,“ uvedl mluvčí policie Jozef Bocán.

Srovnatelné s kyberšikanou

Podle psychologů se ale takové případy týkají právě už i nezletilých. „Máme indicie, že holčičky z jedné školy už s tím problém měly. Posílaly na sociální sítě své fotky a touto aplikací byly zneužity,“ potvrdila psycholožka Galina Jarolímková. Experti upozorňují, že není možné brát problém na lehkou váhu. „Je to srovnatelné se šikanou a kyberšikanou. S narušením obrazu sebe sama, které u křehkého jedince může způsobit třeba poruchu příjmu potravy,“ vysvětlovala další psycholožka Jana Voleská.

Jak ale upravenou fotografii poznat? „Doporučil bych se na tu fotku podívat pořádně, jestli sedí stíny, barva pleti, zda je to přirozené. Velmi brzy –⁠ už se ty nástroje testují –⁠ vznikne aplikace, která umělou inteligenci odhalí,“ řekl expert na kyberbezpečnost Miloslav Lujka. Zatím ale platí jasná rada: Každý, jehož fotka byla podobným způsobem zneužita, by se měl obrátit na policii.

Tagy: