Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.
Sotva se svět seznámil s dynamikou varianty omikron, už se na obzoru objevila nová varianta BA.2. A vědci se zatím neshodnou ani na tom, jak se vyvinula. Zatímco dánské, britské i americké weby píší o tom, že jde o subvariantu omikronu, jelikož s ním sdílí řadu mutací, podle českého Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemá BA.2 s nyní dominující variantou nic společného.
„Podle posledních poznatků se zřejmě jedná o s omikronem nepříbuznou subvariantu,“ napsal úřad spadající pod ministerstvo zdravotnictví. Že jde o skrytou variantu omikronu naopak uvedl v pondělí americký list Washington Post.
A odkud se BA.2 – ať už varianta či subvarianta – vzala? Stopy podle posledních zjištění vedou do Skandinávie. BA.2 má dominovat v Dánsku i Švédsku, potýkají se s ní také ve Velké Británii. Ostatně Dánsko bylo jednou z prvních evropských zemí, kterou omikron naplno zasáhl, což by nahrávalo verzi o subvariantě.
Na druhé straně výskyt varianty BA.2 už státy hlásily loni v listopadu, prakticky jen pár týdnů po objevení omikronu v Jihoafrické republice. Je proto možné, že se virus vyvíjel jiným způsobem. Výskyt BA.2 už ohlásily laboratoře ve více než 40 státech světa včetně Česka. Podezření na tuto variantu u nás panuje u 173 provedených pozitivních testů.
V čem se BA.2 a omikron liší?
Podle vědců má subvarianta BA.2 s původním omikronem společných 32 mutací, „potomek“ v Česku dominující varianty má ale ještě 28 jiných mutací. Odborníci prozatím nemají dostatek dat k tomu, aby mohli říci, zda může být tato varianta nebezpečnější či infekčnější než omikron. Britští vědci každopádně BA.2 zařadili do škatulky variant, kterým je potřeba se dále věnovat.
Existují také obavy, že BA.2 obchází očkování ještě snáze než omikron a přebíjí také imunitu po prodělání nemoci. Žádný takový předpoklad se ale zatím nepotvrdil. A co si o potenciální nebezpečnosti nové varianty myslí v Česku?
„Ačkoli varianta BA.2 přitahuje pozornost odborné i laické veřejnosti, klinická praxe zatím v zasažených zemích nehlásí změny v průběhu onemocnění, nebo v počtech hospitalizovaných v přímé souvislosti právě s touto variantou. Na podrobnější závěry je zatím příliš brzy, je třeba vyhodnotit více dat,“ shrnula pro tuto chvíli ředitelka SZÚ Barbora Macková.