INTERVIEW, Eliška Machová - 15.7. v 17:30
Ženský fotbal není stále pro české diváky tolik atraktivní, jako mužský. Právě to se snaží změnit trenérka, rozhodčí a marketingová manažerka Bohemians Praha 1905 Eliška Machová. „V Česku si stále ještě pořád musíme připomínat, že fotbal mohou hrát dívky i ženy,“ uvedla v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS Machová.
Sledovanost ženského fotbalu je v tuzemsku stále minimální. „Jsem však ráda, že televize vysílají fotbalové zápasy žen. Dříve se na obrazovku dostaly maximálně v repríze,“ říká Machová, podle které je však stále třeba v Česku připomínat, že hrát fotbal může i dívka či žena. „Například v USA rodiče vůbec neváhají dát svou dceru na fotbal,“ popisuje trenérka, manažerka a rozhodčí v jedné osobě.
V USA zvažují zrušení zákazu pokleknutí při hymně pro fotbalové reprezentanty
Americká fotbalová federace zvažuje zrušení nařízení, které reprezentantům národního týmu ukládá povinnost stát při hraní národní hymny. Aktuálně platné nařízení členové tamní federace odhlasovali v roce 2017 v reakci na protestní gesto americké reprezentantky Megan Rapinoeové inspirované hráčem amerického fotbalu Colinem Kaepernickem.
Jankulovski končí na pozici sportovního ředitele fotbalového Baníku Ostrava
Bývalý fotbalový reprezentant Marek Jankulovski končí po dvou letech na vlastní žádost v roli sportovního ředitele fotbalistů Baníku Ostravy. V prvoligovém klubu, který obsadil v právě skončené skupině o titul Fortuna ligy šesté místo, by měl působit jako ředitel dozorčí rady.
Už i některé fotbalové přípravky v tuzemsku mají přímo dívčí týmy. „Ať už my v Bohemians, Sparta, nebo Dukla. Mnohdy však dívkám prospěje konkurence chlapců. Odrazí se to pak na jejich výkonnosti,“ říká marketingová manažerka pražských Bohemians 1905 Machová.
Dívky a chlapci však potřebují jiný trenérský přístup. „Holky jsou na tom mnohdy jak psychicky, tak fyzicky lépe a do jistého věku dokonce převyšují chlapce,“ tvrdí Machová. Zároveň však u děvčat a žen hrají velkou roli emoce. „Na hřišti řeší svoje lásky i bolesti. Jako trenérka musím být jejich psycholog, kamarád, ale třeba i rodič,“ vysvětluje Machová.
Děti nejsou přetěžovány
I fyzická stránka je u každého individuální, přehnanou zátěž na děti při fotbale však Machová vyvrací. „Děti rychle regenerují. Existují také jasná pravidla, jak by měl trénink vypadat. Zároveň je to na každém trenérovi, jak vše nastaví,“ popisuje Machová. V tomto ohledu se tak o začínající fotbalistky nebojí. „Naši rodiče byli neustále venku. Díky sportu alespoň děti pořád nesedí u počítače,“ uzavírá renérka, rozhodčí a marketingová manažerka Bohemians Praha 1905 Eliška Machová.