V Moravskoslezském kraji selhala komunikace, shodli se Prymula a Maďar

Rastislav Maďar byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové

360° Pavlíny Wolfové s epidemiology Rastislavem Maďarem a Romanem Prymulou

Co podle expertů zapříčinilo šíření koronaviru v Moravskoslezském kraji, které má nyní za následek znovuzavedení některých karanténních opatření v této oblasti? Jak situaci vnímají epidemiologové? A co si myslí o komunikaci mezi ministerstvem, krajem a veřejností? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové o tom hovořili epidemiologové Rastislav Maďar a Roman Prymula.

„Myslím si, že pro většinu kraje to nemůže být překvapivé. Dlouho se o tom mluvilo. Čekali jsme na indikátory komunitního šíření, které jsme u OKD neviděli,“ uvedl pro CNN Prima NEWS epidemiolog Rastislav Maďar. Podle něj mají náhlá znovuzavedená opatření jako povinnost nosit roušku v MHD a ve vnitřních prostorách nebo uzavření podniků mezi 23.–8. hodinou ranní zabránit rostoucímu komunitnímu šíření, které by mohlo vyústit v rozsáhlejší šíření nemoci i mezi rizikovou populaci.

ŽIVĚ: Jaká budou nová opatření v Moravskoslezském kraji? Sledujte dnešní mimořádnou 360° Pavlíny Wolfové s exkluzivními hosty už ve 21.10 na CNN Prima NEWS. ‬

Posted by CNN Prima NEWS on Friday, July 17, 2020

Právě šíření nákazy například ve firmě Varroc na Novojičínsku způsobilo vznik nových ohnisek. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) v pátek CNN Prima NEWS sdělil, že ze 400 testovaných zaměstnanců bylo 30 pozitivních, polovina z nich Poláků, kteří do firmy dojíždějí, takzvaní „pendleři“. „Ti potom odchází z práce a pohybují se v komunitě. Jdou třeba do kina,“ uvedl Maďar jeden z hlavních důvodů zvýšeného výskytu nákazy koronavirem v kraji.

A pan hejtman se zase diví a nechápe to

Hejtman Ivo Vondrák také sdělil, že si nemyslí, že by takto razantní plošná opatření zavedená po celém kraji byla namístě, jelikož situace podle něj není tak dramatická. Nad tím kroutil hlavou epidemiolog Rastislav Maďar. „Pan hejtman volal po zavření OKD a divil se, že se nekonáme rázněji už předtím, kdy epidemiologové říkali, že situace je pod kontrolou. Teď zase epidemiologové mají obavu, že se to může ,rozjet‘, a pan hejtman se zase diví a nechápe to. Možná bychom si každý měli dělat svoji práci,“ komentoval Maďar s tím, že ale Vondrákovi rozumí, že se snaží činit pro dobro kraje.

Efekt opatření se uvidí za 10 až 14 dní

Přesto ale Maďar přiznává, že způsob oznámení znovuzavedení opatření ze strany hygieniků nebyl ideální. „Podivil jsem se nad načasováním rozhodnutí. Byl jsem pro to, aby opatření platila od půlnoci. Věcný obsah je ale správný,“ mínil Maďar. Podle něj se jedná o zásadní rozhodnutí, které by mělo opět dostat situaci v místě pod kontrolu. „Efekt opatření by měl být vidět za deset až čtrnáct dnů,“ uvedl Maďar.

Jenže právě načasování zavedení opatření je nejednoznačné. Podle Maďara ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) žádal, aby se nařízení zavedla „bez zbytečného zdržení“. „Nebylo to ale tak, že se to vydá k nějaké hodině odpoledne. Každé mimořádné opatření, které vydávalo ministerstvo zdravotnictví, bylo platné od půlnoci,“ vysvětloval Maďar. Podle něj tedy i Vojtěch očekával, že opatření v Moravskoslezském kraji sice vstoupí v účinnost co nejdříve, ale připadnou právě na termín od půlnoci dále.

Načasování se podivuje i epidemiolog, profesor Roman Prymula. „V horizontu několika minut až jedné hodiny tady došlo k zavedení razantních opatření. To z hlediska komunikace není optimální. Neočekával jsem to, protože zprávy nebyly poplašné a situace se klidnila,“ sdělil Prymula CNN Prima NEWS. Podle něj měl být takový zásah komunikován dopředu, aby se mu veřejnost mohla alespoň trochu přizpůsobit. Podle něj se ani nedá očekávat, že všichni, kterých se opatření týkají, se na ně v tak krátkém časovém horizontu stihnou adaptovat.

Přesto je situace sporná. Jak uvedli oba epidemiologové, jednotlivé kraje mají právo zavádět odlišné systémy od zbytku republiky. Podle Maďara je ale jakékoliv uzavírání celého kraje – takzvaná izolace, kterou v březnu musely podstoupit třeba obce Litovel a Uničov na Olomoucku – posledním možným řešením. „Zatím není důvod, aby se zvažovalo uzavírání kraje. Muselo by docházet k masivnímu komunitnímu šíření,“ objasnil Maďar.

Může za to chytrá karanténa?

Řešila se také otázka „chytré karantény“ a její účinnosti v tomto ohledu. Podle Rastislava Maďara potřebuje systém ještě doladit, „než dojde k podzimní sezóně respiračních nákaz“. Roman Prymula zase namítl, že plán podle něj nezafungoval stoprocentně tak, jak měl. „Pravdou je, že v dole Darkov došlo k prodlevě při testování. Chytrá karanténa si dala do vínku, že by měla vytrasovat jedince do tří dnů, což se v řadě případů nestalo a přispělo to k situaci, která teď v Moravskoslezském kraji je, kdy v tuto chvíli už nejspíš dochází ke komunitnímu šíření,“ uvedl Prymula.

Pandemie je na vzestupu

Oba epidemiologové se zároveň shodli, že částečně je na vině také změna v chování a přístupu části veřejnosti k epidemii. „Lidé na koronavirus zapomínají a přestávají dodržovat odstupy a opatření. I to se projeví,“ komentoval Maďar. Prymula zase uvedl, že nálada ve společnosti je evidentně jiná. Někteří lidé mají podle něj pocit, že „epidemie je už za námi“. „Není to realitou, pandemie je na vzestupu,“ doplnil Prymula.

Tagy: