reklama

V Moravskoslezském kraji selhala komunikace, shodli se Prymula a Maďar

Co podle expertů zapříčinilo šíření koronaviru v Moravskoslezském kraji, které má nyní za následek znovuzavedení některých karanténních opatření v této oblasti? Jak situaci vnímají epidemiologové? A co si myslí o komunikaci mezi ministerstvem, krajem a veřejností? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové o tom hovořili epidemiologové Rastislav Maďar a Roman Prymula.

reklama

„Myslím si, že pro většinu kraje to nemůže být překvapivé. Dlouho se o tom mluvilo. Čekali jsme na indikátory komunitního šíření, které jsme u OKD neviděli,“ uvedl pro CNN Prima NEWS epidemiolog Rastislav Maďar. Podle něj mají náhlá znovuzavedená opatření jako povinnost nosit roušku v MHD a ve vnitřních prostorách nebo uzavření podniků mezi 23.–8. hodinou ranní zabránit rostoucímu komunitnímu šíření, které by mohlo vyústit v rozsáhlejší šíření nemoci i mezi rizikovou populaci.

ŽIVĚ: Jaká budou nová opatření v Moravskoslezském kraji? Sledujte dnešní mimořádnou 360° Pavlíny Wolfové s exkluzivními hosty už ve 21.10 na CNN Prima NEWS. ‬

Posted by CNN Prima NEWS on Friday, July 17, 2020

Právě šíření nákazy například ve firmě Varroc na Novojičínsku způsobilo vznik nových ohnisek. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) v pátek CNN Prima NEWS sdělil, že ze 400 testovaných zaměstnanců bylo 30 pozitivních, polovina z nich Poláků, kteří do firmy dojíždějí, takzvaní „pendleři“. „Ti potom odchází z práce a pohybují se v komunitě. Jdou třeba do kina,“ uvedl Maďar jeden z hlavních důvodů zvýšeného výskytu nákazy koronavirem v kraji.

A pan hejtman se zase diví a nechápe to

Hejtman Ivo Vondrák také sdělil, že si nemyslí, že by takto razantní plošná opatření zavedená po celém kraji byla namístě, jelikož situace podle něj není tak dramatická. Nad tím kroutil hlavou epidemiolog Rastislav Maďar. „Pan hejtman volal po zavření OKD a divil se, že se nekonáme rázněji už předtím, kdy epidemiologové říkali, že situace je pod kontrolou. Teď zase epidemiologové mají obavu, že se to může ,rozjet‘, a pan hejtman se zase diví a nechápe to. Možná bychom si každý měli dělat svoji práci,“ komentoval Maďar s tím, že ale Vondrákovi rozumí, že se snaží činit pro dobro kraje.

Efekt opatření se uvidí za 10 až 14 dní

Přesto ale Maďar přiznává, že způsob oznámení znovuzavedení opatření ze strany hygieniků nebyl ideální. „Podivil jsem se nad načasováním rozhodnutí. Byl jsem pro to, aby opatření platila od půlnoci. Věcný obsah je ale správný,“ mínil Maďar. Podle něj se jedná o zásadní rozhodnutí, které by mělo opět dostat situaci v místě pod kontrolu. „Efekt opatření by měl být vidět za deset až čtrnáct dnů,“ uvedl Maďar.

Jenže právě načasování zavedení opatření je nejednoznačné. Podle Maďara ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) žádal, aby se nařízení zavedla „bez zbytečného zdržení“. „Nebylo to ale tak, že se to vydá k nějaké hodině odpoledne. Každé mimořádné opatření, které vydávalo ministerstvo zdravotnictví, bylo platné od půlnoci,“ vysvětloval Maďar. Podle něj tedy i Vojtěch očekával, že opatření v Moravskoslezském kraji sice vstoupí v účinnost co nejdříve, ale připadnou právě na termín od půlnoci dále.

Načasování se podivuje i epidemiolog, profesor Roman Prymula. „V horizontu několika minut až jedné hodiny tady došlo k zavedení razantních opatření. To z hlediska komunikace není optimální. Neočekával jsem to, protože zprávy nebyly poplašné a situace se klidnila,“ sdělil Prymula CNN Prima NEWS. Podle něj měl být takový zásah komunikován dopředu, aby se mu veřejnost mohla alespoň trochu přizpůsobit. Podle něj se ani nedá očekávat, že všichni, kterých se opatření týkají, se na ně v tak krátkém časovém horizontu stihnou adaptovat.

Přesto je situace sporná. Jak uvedli oba epidemiologové, jednotlivé kraje mají právo zavádět odlišné systémy od zbytku republiky. Podle Maďara je ale jakékoliv uzavírání celého kraje – takzvaná izolace, kterou v březnu musely podstoupit třeba obce Litovel a Uničov na Olomoucku – posledním možným řešením. „Zatím není důvod, aby se zvažovalo uzavírání kraje. Muselo by docházet k masivnímu komunitnímu šíření,“ objasnil Maďar.

Může za to chytrá karanténa?

Řešila se také otázka „chytré karantény“ a její účinnosti v tomto ohledu. Podle Rastislava Maďara potřebuje systém ještě doladit, „než dojde k podzimní sezóně respiračních nákaz“. Roman Prymula zase namítl, že plán podle něj nezafungoval stoprocentně tak, jak měl. „Pravdou je, že v dole Darkov došlo k prodlevě při testování. Chytrá karanténa si dala do vínku, že by měla vytrasovat jedince do tří dnů, což se v řadě případů nestalo a přispělo to k situaci, která teď v Moravskoslezském kraji je, kdy v tuto chvíli už nejspíš dochází ke komunitnímu šíření,“ uvedl Prymula.

Pandemie je na vzestupu

Oba epidemiologové se zároveň shodli, že částečně je na vině také změna v chování a přístupu části veřejnosti k epidemii. „Lidé na koronavirus zapomínají a přestávají dodržovat odstupy a opatření. I to se projeví,“ komentoval Maďar. Prymula zase uvedl, že nálada ve společnosti je evidentně jiná. Někteří lidé mají podle něj pocit, že „epidemie je už za námi“. „Není to realitou, pandemie je na vzestupu,“ doplnil Prymula.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama