reklama

V Moravskoslezském kraji selhala komunikace, shodli se Prymula a Maďar

Co podle expertů zapříčinilo šíření koronaviru v Moravskoslezském kraji, které má nyní za následek znovuzavedení některých karanténních opatření v této oblasti? Jak situaci vnímají epidemiologové? A co si myslí o komunikaci mezi ministerstvem, krajem a veřejností? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové o tom hovořili epidemiologové Rastislav Maďar a Roman Prymula.

reklama

„Myslím si, že pro většinu kraje to nemůže být překvapivé. Dlouho se o tom mluvilo. Čekali jsme na indikátory komunitního šíření, které jsme u OKD neviděli,“ uvedl pro CNN Prima NEWS epidemiolog Rastislav Maďar. Podle něj mají náhlá znovuzavedená opatření jako povinnost nosit roušku v MHD a ve vnitřních prostorách nebo uzavření podniků mezi 23.–8. hodinou ranní zabránit rostoucímu komunitnímu šíření, které by mohlo vyústit v rozsáhlejší šíření nemoci i mezi rizikovou populaci.

ŽIVĚ: Jaká budou nová opatření v Moravskoslezském kraji? Sledujte dnešní mimořádnou 360° Pavlíny Wolfové s exkluzivními hosty už ve 21.10 na CNN Prima NEWS. ‬

Posted by CNN Prima NEWS on Friday, July 17, 2020

Právě šíření nákazy například ve firmě Varroc na Novojičínsku způsobilo vznik nových ohnisek. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) v pátek CNN Prima NEWS sdělil, že ze 400 testovaných zaměstnanců bylo 30 pozitivních, polovina z nich Poláků, kteří do firmy dojíždějí, takzvaní „pendleři“. „Ti potom odchází z práce a pohybují se v komunitě. Jdou třeba do kina,“ uvedl Maďar jeden z hlavních důvodů zvýšeného výskytu nákazy koronavirem v kraji.

A pan hejtman se zase diví a nechápe to

Hejtman Ivo Vondrák také sdělil, že si nemyslí, že by takto razantní plošná opatření zavedená po celém kraji byla namístě, jelikož situace podle něj není tak dramatická. Nad tím kroutil hlavou epidemiolog Rastislav Maďar. „Pan hejtman volal po zavření OKD a divil se, že se nekonáme rázněji už předtím, kdy epidemiologové říkali, že situace je pod kontrolou. Teď zase epidemiologové mají obavu, že se to může ,rozjet‘, a pan hejtman se zase diví a nechápe to. Možná bychom si každý měli dělat svoji práci,“ komentoval Maďar s tím, že ale Vondrákovi rozumí, že se snaží činit pro dobro kraje.

Efekt opatření se uvidí za 10 až 14 dní

Přesto ale Maďar přiznává, že způsob oznámení znovuzavedení opatření ze strany hygieniků nebyl ideální. „Podivil jsem se nad načasováním rozhodnutí. Byl jsem pro to, aby opatření platila od půlnoci. Věcný obsah je ale správný,“ mínil Maďar. Podle něj se jedná o zásadní rozhodnutí, které by mělo opět dostat situaci v místě pod kontrolu. „Efekt opatření by měl být vidět za deset až čtrnáct dnů,“ uvedl Maďar.

Jenže právě načasování zavedení opatření je nejednoznačné. Podle Maďara ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) žádal, aby se nařízení zavedla „bez zbytečného zdržení“. „Nebylo to ale tak, že se to vydá k nějaké hodině odpoledne. Každé mimořádné opatření, které vydávalo ministerstvo zdravotnictví, bylo platné od půlnoci,“ vysvětloval Maďar. Podle něj tedy i Vojtěch očekával, že opatření v Moravskoslezském kraji sice vstoupí v účinnost co nejdříve, ale připadnou právě na termín od půlnoci dále.

Načasování se podivuje i epidemiolog, profesor Roman Prymula. „V horizontu několika minut až jedné hodiny tady došlo k zavedení razantních opatření. To z hlediska komunikace není optimální. Neočekával jsem to, protože zprávy nebyly poplašné a situace se klidnila,“ sdělil Prymula CNN Prima NEWS. Podle něj měl být takový zásah komunikován dopředu, aby se mu veřejnost mohla alespoň trochu přizpůsobit. Podle něj se ani nedá očekávat, že všichni, kterých se opatření týkají, se na ně v tak krátkém časovém horizontu stihnou adaptovat.

Přesto je situace sporná. Jak uvedli oba epidemiologové, jednotlivé kraje mají právo zavádět odlišné systémy od zbytku republiky. Podle Maďara je ale jakékoliv uzavírání celého kraje – takzvaná izolace, kterou v březnu musely podstoupit třeba obce Litovel a Uničov na Olomoucku – posledním možným řešením. „Zatím není důvod, aby se zvažovalo uzavírání kraje. Muselo by docházet k masivnímu komunitnímu šíření,“ objasnil Maďar.

Může za to chytrá karanténa?

Řešila se také otázka „chytré karantény“ a její účinnosti v tomto ohledu. Podle Rastislava Maďara potřebuje systém ještě doladit, „než dojde k podzimní sezóně respiračních nákaz“. Roman Prymula zase namítl, že plán podle něj nezafungoval stoprocentně tak, jak měl. „Pravdou je, že v dole Darkov došlo k prodlevě při testování. Chytrá karanténa si dala do vínku, že by měla vytrasovat jedince do tří dnů, což se v řadě případů nestalo a přispělo to k situaci, která teď v Moravskoslezském kraji je, kdy v tuto chvíli už nejspíš dochází ke komunitnímu šíření,“ uvedl Prymula.

Pandemie je na vzestupu

Oba epidemiologové se zároveň shodli, že částečně je na vině také změna v chování a přístupu části veřejnosti k epidemii. „Lidé na koronavirus zapomínají a přestávají dodržovat odstupy a opatření. I to se projeví,“ komentoval Maďar. Prymula zase uvedl, že nálada ve společnosti je evidentně jiná. Někteří lidé mají podle něj pocit, že „epidemie je už za námi“. „Není to realitou, pandemie je na vzestupu,“ doplnil Prymula.

Tagy:

Hlavní zprávy

Itálie zavádí povinné covid pasy pro zaměstnance. Hrozí pokuty i pozastavení platu
Itálie

Itálie zavádí povinné covid pasy pro zaměstnance. Hrozí pokuty i pozastavení platu

Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se prokazovali covidovými certifikáty. O novém opatření, podle něhož musí mít každý člověk na pracovišti doklad o očkování proti covidu, zotavení z této nemoci nebo o negativním testu na koronavirus, na svém zasedání rozhodla vláda. Platit začne 15. října, uvedla agentura ANSA. Ministryně pro regionální záležitosti Mariastella Gelminiová už ve středu řekla, že kabinet chce, aby nová pravidla platila pro zaměstnance ve veřejném i soukromém sektoru.

Nejhorší covidový scénář v Česku: Obchody s výdejním okénkem a hospody na rezervace

Ministerstvo zdravotnictví má na stole plány, jak postupovat v nadcházejících měsících podle vývoje pandemie koronaviru. Připravený má i nejkrizovější scénář, který by začal platit v okamžiku, kdy by se v Česku znovu rozjela masivní vlna, tak jako loni na podzim. Obchody by při něm mohly fungovat jen prostřednictvím výdejních okének a do restaurací by se chodilo pouze při rezervaci.

Počet nakažených v Česku stále roste. Třetí den se drží nad hranicí 500 případů

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění COVID-19, o 130 víc než před týdnem. Šlo tak o třetí den v řadě, kdy nárůst přesáhl 500 případů. Za poslední týden připadá 28 nově odhalených případů nákazy na 100 tisíc obyvatel, což je nejvíc od konce května. V nemocnicích je v souvislosti s covidem podle posledních údajů 158 lidí. ČR je také podle nákaz covidem v EU za 14 dní třetí nejméně zasaženou zemí, nejhůře je na tom nově Slovinsko. Česko má nyní nejméně mrtvých na obyvatele.

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem

Byla to ambiciózní operace, která měla urychlit konec druhé světové války. Po sérii úspěchů v Normandii už spojenečtí velitelé přemýšleli, jak co nejrychleji porazit třetí říši. Proto odstartovali největší výsadek ve vojenské historii, který měl v okupovaném Nizozemsku vytvořit koridory pro pozemní armádu až do Berlína. Tehdy ale Spojenci netušili, že hluboko za nepřátelskou linií odpočívají elitní německé oddíly. Nákladná operace Market Garden skončila pro Spojence velkým debaklem.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Chcete letět do vesmíru? Stačí být plnoletý a zaplatit 9,6 milionu korun

Ve středu na oběžnou dráhu odstartovala loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která na své palubě hostí čtyřčlennou civilní posádku. Do vesmíru se podle Romana Jonáše, ředitele zastoupení Virgin Galactic pro Českou a Slovenskou republiku, může podívat takřka každý. „Stačí k tomu v přepočtu 9,6 milionu korun a minimální věk 18 let,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zrušili byste elektronickou evidenci tržeb?

Elektronickou evidenci tržeb slibují po volbách kompletně zrušit pouze SPD a koalice Spolu, tedy pokud se dostanou do vlády. Zrušení EET, nebo její úpravu chtějí i další dlouhodobí kritici – koalice Piráti a STAN. ČSSD, která hnutí ANO pomáhala EET v minulé vládě prosadit, by EET nerušila. Stejně tak KSČM, ta ale dodává, že EET všechna očekávání nenaplnila.

reklama