V českých laboratořích se můžete nechat otestovat, zda jste již prodělali nemoc COVID-19. Ze vzorku krve lékaři zjistí, jestli máte v těle vytvořeny ochranné protilátky. A pokud ano, tak v jakém množství. Je možné se zapojit i do speciální vědecké studie.
K vyšetření je potřeba mít žádanku a test se platí. Jedna ze sedmi zdravotních pojišťoven v Česku ovšem testy nyní svým klientům nabízí v rámci speciální studie. Ta má zjistit, kolik lidí se s nemocí setkalo a jaké množství protilátek v těle mají.
Rekordní víkendový nárůst. V sobotu přibylo 2556 potvrzených případů COVID-19
Je to nejvyšší nárůst o víkendovém dni od začátku epidemie. Aktuálně nemocných je 40821 a hospitalizovaných téměř 1200. S koronavirem v Česku dosud zemřelo 711 lidí, z toho pět v sobotu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Výsledky poté přijdou žadateli do druhého dne e-mailem. Pokud se v krvi přítomnost protilátek neprokázala, znamená to, že dotyčný se s infekcí ještě nesetkal.
„Jsou to celkem tři odběry, vždycky po půl roce. Díky časovému odstupu odborníci odhalí, jak dlouho se tělo dokáže viru bránit, jestli měsíce nebo i roky,“ říká Renáta Hamplová, vedoucí laborantka.
Cena testu by měla být 600 až 700 korun, záleží na laboratoři. „Každému klientovi proplatíme 500 korun,“ upřesnila Zdeňka Salcman Kučerová, ředitelka Úseku zdravotnického ZP MVČR. K testu mohou přijít i ti, kteří na sobě žádné známky nemoci nepozorovali.
„Také bezpříznakoví mohli prodělat tuto infekci a je jich pravděpodobně většina. I na ty chceme zacílit, ty protilátky nemusí být tak vysoké,“ říká imunolog a odborný garant studie Vojtěch Thon.
Pokud se protilátky v krvi prokážou, může to pomoci dalším pacientům. „Můžete být dárcem takzvané rekonvalescentní plazmy. To je v současné době velké téma a velký hit, protože plazma dárců, která obsahuje tyto ochranné protilátky, může být účinnou léčbou,“ tvrdí Kučerová. Studie se může zúčastnit každá osoba starší 18 let.