reklama

Vir se přelévá mezi okresy. V Chebu už je promořeno, teď je zle na Kolínsku

Přísná opatření zabrala a situace se u nás zlepšuje, hlásí okresy Cheb a Trutnov. Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN) zároveň připustil, že za zlepšení v okrese Cheb může také míra promoření. Špatná situace se naopak přenesla více na východ, do jiných regionů Čech.

reklama

Okresy Cheb a Trutnov patřily ještě před několika týdny mezi nejhůře koronavirem postižené regiony  v České republice. Dnes však oba kontrastují na covidových mapkách bílou barvou a mají počty nových případů nákazy na jedné z nejnižších úrovní v republice. Mezi nejhorší regiony naopak patří momentálně okres Kolín.

Okres Cheb má momentálně 252 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je nejméně v celé republice. „Situace se zlepšuje v celém kraji, nejen v okrese Cheb. Svou roli v tom určitě hraje tvrdé omezení mobility. Druhým nepochybným důvodem je určitě i míra promoření jak v okrese Cheb tak v samotném městě Cheb, ta nemoc už zkrátka nemá příliš na koho přeskočit. Také se u nás objevovala v značném množství britská mutace, která se postupně přesouvá dále na východ,“ řekl pro CNN Prima NEWS Petr Kulhánek, hejtman Karlovarského kraje.

Podobně vypadá situace také na Trutnovsku, kde je momentálně 356 nakažených na sto tisíc obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví to přikládá úspěchu přísných opatření, které byly v regionech zavedeny.

„V Královéhradeckém i Karlovarském kraji skutečně pozorujeme stagnaci rizikových ukazatelů, tedy virová nálož evidentně odeznívá. Po zavedení opatření ve zmíněných okresech jsme téměř okamžitě pozorovali prudký propad mobility i snížení počtu rizikových kontaktů mezi obyvateli a zhruba do týdne od zavedení opatření se hodnoty začaly stabilizovat, v Královéhradeckém kraji dokonce klesá i zátěž nemocničního segmentu. Dá se proto jistě říci, že nastavená opatření, tedy zejména uzavření rizikových okresů, opravdu zafungovala,“ sdělila pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Průmyslová oblast v Kolíně jako epicentrum nákazy

Jak však ukazují zkušenosti napříč celým rokem života s koronavirem, jakmile v jednom okrese špatná situace odezní, zhorší se naopak v jiném. Momentálně patří mezi ty nejhorší okres Kolín, kde je 1 048 nakažených na sto tisíc obyvatel. Podle bývalého starosty Víta Rakušana (STAN) za to může především tamní  průmysl.

„Je to tím, že je za městem velká průmyslová zóna, kde pracuje přibližně 5 tisíc lidí. Lidé často na cestě do práce využívají spolujízdu, opatření se pravděpodobně nedodržují příliš ani na dělnických ubytovnách. Na druhou stranu se teď začíná v podnicích masivně testovat. Dalším objektivním důvodem je, že je Kolín dopravním uzlem,“ řekl Rakušan města pro CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Za fandění dva miliony. Rosol daviscupovými požadavky naštval Kaderku, hrozí soud

Střídání stráží. Tak by se dalo nazvat vystoupení českého daviscupového týmu na finále Davis Cupu. Ačkoliv se od něj nic nečekalo, pořádně potrápil o poznání silnější Francouze i Brity a jmenovitě se o to zasloužili mladíci Tomáš Macháč a Jiří Lehečka. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nestál na výkonech zkušeného Jiřího Veselého, a už vůbec ne na Lukáši Rosolovi. Ten byl původně v nominaci, ovšem kvůli údajným požadavkům na odměnu se nakonec v Innsbrucku nepředstavil.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama