V Ekvádoru vládne chaos: muž se prodíral kontejnery s nebožtíky, aby našel svého otce
V ekvádorských nemocnicích vládne chaos a ztrácí se ostatky lidí, kteří podlehli koronavirové nákaze. Lidská těla jsou hromadně ukládána v nechlazených kontejnerech a pozůstalí si ostatky příbuzných musí najít sami. Příběh Artura Ramose z nejvíce zasaženého města v Guayaquil zní jako scénář hororového filmu. Děsivé dopady pandemie v této latinskoamerické zemi jsou ale skutečné.
Arturo Ramos je jeden z mnoha pozůstalých, který se smiřuje s tím, že svého zesnulého otce už nikdy nepohřbí. Předcházely tomu ještě mnohem horší a traumatizující zážitky se zdravotnickým systémem v druhém největším městě Ekvádoru, v Guayaquilu.
Když se jeho otci Flaviu Ramosovi koncem března přitížilo, nemohl dýchat a vykazoval všechny symptomy nemoci COVID-19, Arturo neváhal a vzal ho do nejbližší nemocnice. Po příjezdu je ale čekala nepříjemná informace. „Už nemáme místo,“ sdělil jim zaměstnanec nemocnice. Doktoři jim navíc pohrozili, že pokud budou stát u dveří ordinace, zavolají na ně ochranku.
Úspěšní nebyli ani v ostatních nemocnicích ve městě a až po čtyřech únavných hodinách strávených v autě konečně našli kliniku, kde otce přijali. Nemocnice General Gusamo Sur byla až jedenácté zdravotnické zařízení v pořadí, které museli navštívit.
Jenže ani tam se Ramosovi nedočkali rychlého a kvalitního ošetření. Nemocného Flavia Ramose naložili na kolečkové křeslo a odvezli ho do místnosti bez postele. Uvnitř ho čekalo další děsivé překvapení. Na zemi leželi dva mrtví lidé. „Jedno tělo bylo zabaleno v černém pytli, a kdybych měl být konkrétní, v pytli na odpadky. Druhý nebožtík ležel jen tak na zemi,“ popsal pokoj Ramosův syn Arturo.
Následující den dopoledne otec zemřel. Stalo se to navíc v momentě, kdy si jeho syn odskočil pro něco k snědku. „Když zemřel, byl úplně sám,“ povzdechl si v rozhovoru pro CNN 24letý Arturo Ramos a od té doby otce neviděl.
V průběhu pěti dnů sám prohledal asi 250 těl
S přibývajícími úmrtími nastal v nemocnicích chaos, který vedl k dezorganizaci a nesprávnému nakládaní s těly mrtvých lidí, nebyla možná ani jejich řádná identifikace. Mnoho rodin se se svými příbuznými nemohlo ani řádně rozloučit, stejně tak Arturo.
Když se do nemocnice vrátil pro svého zesnulého otce, personál mu sdělil, že se jim nepodařilo najít jeho ostatky. Místo toho ho poslali do márnice, aby se ho tam pokusil najít sám. „Těla tam byla naskládaná jedno na druhém. Bylo to jako vejít do pekla,“ popsal Ramos šokující zážitek.
V průběhu pěti dnů sám prohlédl asi 250 těl, marně. „Už jsem nemohl pokračovat. Psychicky jsem na tom nebyl dobře,“ řekl Arturo. Hledal v márnici, ale i v kontejnerech, které nemají žádné speciální úpravy jako je chlazení a jsou umístěné venku v areálu nemocnice. Vyrostly tam kvůli nedostatku místa pro nebožtíky v období koronavirové pandemie. CNN se podařilo nahrávku těchto přeplněných kontejnerů pro nebožtíky získat.
Ztráty těl nejen v Guayaquilu už řeší tamní vláda
Těla se ale neztrácí jen v nemocnici General Gusamo Sur nebo ve městě Guayaquilu, tento problém je v celém státě. Špatným nakládáním s ostatky lidí už se zabývá vláda. Ale po požadavku o přesná data, kolik těl se pohřešuje, ase zástupci vlády nevyjádřili.
V Ekvádoru byla zřízena i internetová stránka, kde pozůstalí mohou ostatky pohřešovaných blízkých najít. V momentě, kdy má vláda k dispozici lokaci těla, zanese informaci do tohoto vyhledávače. Této možnosti po měsíci marného hledání těla svého otce zkusil využít i Arturo. „Žádné výsledky vyhledávání,“ vyskočilo mu v okénku na stránce.
Sám je teď separovaný od zbytku truchlící rodiny. Na rozdíl od svého otce byl již na koronavirus testovaný a výsledky vyšetření dostal. Je pozitivní na COVID-19.
V Ekvádoru nesedí počet mrtvých
Podle výsledků pátrání reportéra CNN Matta Riverse byla ve městě Guayaquil během března a dubna v letech 2018 a 2019 průměrná úmrtnost okolo 2 800 lidí. S tímto číslem souhlasili i experti. Tento rok ve stejném období bylo číslo úmrtnosti několikanásobně vyšší. Vyšplhalo se přes 12 tisíc mrtvých a z toho vláda ohlásila jen přes 500 úmrtí v důsledku koronaviru.
„Tato úmrtí, která jsou navíc, rozhodně souvisí s koronavirem,“ vyjádřil se místní epidemiolog Esteban Ortiz-Prado. Tři další epidemiologové pro CNN uvedli, že aktuální počet obětí může být vyšší než devět tisíc. Vláda uznala, že počet obětí koronaviru je vyšší, než oficiálně uváděná čísla. Kvůli omezeným možnostem testování se prý nikdy nebude vědět přesné číslo.
Guayaquil je nejvíce zasažené místo v Ekvádoru. Předpokládá se, že ohniskem nákazy se stala jedna svatba s velkým počtem hostů, která se uskutečnila v době karantény. Nakazil se i personál jako číšnici, uklízečky a kuchaři. Vůbec první nakaženou a následnou obětí koronavirové nákazy ve městě byla žena, která přicestovala na začátku pandemie z Madridu.
Ekvádor hlásí nyní téměř 30 tisíc potvrzených případů nemoci COVID-19. Podle webu Worldmeters se uzdravilo 3 500 lidí a nemoci podlehlo přes 2 000 pacientů. Jenom v oblasti Guayas je potvrzeno 12 000 případů a přes tisíc úmrtí.