Unie by se neměla opírat jen o ekoaktivisty. Bez jádra se neobejdeme, má jasno Konečná

Evropská komise ve středu schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie. Že jde o dobrou zprávu, se v Česku shodnou zástupci prakticky napříč celým politickým spektrem. Podle europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřiny Konečné je potřeba co nejrychleji dokončit dostavbu jaderných elektráren. „Bez jaderných bloků se v budoucnu neobejdeme,“ řekla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Komise ve svém středečním rozhodnutí vyšla vstříc skupině zemí, do kterých patří Francie, Polsko i Česká republika. Tyto státy chtějí na jádro a plyn sázet při odstavování elektráren či tepláren využívajících uhlí nebo ropu.

Pro jádro v Evropském parlamentu vystupovala i šéfka komunistů Kateřina Konečná. „Celý leden šlo o velmi složité vyjednávání. Opatrně mohu říct, že jde o lepší variantu, než je ta, se kterou komise přišla loni. Doufám, že do roku 2035 někdo v EU dostane rozum a uvědomí si, že plyn je sice přechodová technologie, ale když ho nemáte čím nahradit, tak dost těžko můžete vypnout teplárny, v případě ČR třetině obyvatel,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS.

Později si do EU rýpla znovu. „Věřím, že v Evropské unii začnou vládnout lidé, kteří se nebudou opírat jen o ekologické aktivisty. Klíčové pro nás je realizovat nové jaderné bloky. Bez toho se v budoucnu Česko neobejde. Pojďme se po promarněných deseti letech o tom konečně zase bavit,“ dodala Konečná.

Tím pravděpodobně narážela na zrušení tendru na výstavbu 3. a 4. reaktoru Jaderné elektrárny Temelín z roku 2014 i na vyloučení ruských a čínských firem z tendru na výstavbu 5. a 6. reaktoru Jaderné elektrárny Dukovany z roku 2021.

S rozhodnutím je spokojen také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). „Dosáhli jsme maxima možného a hlavně máme vodítko pro budoucí kroky v oblasti energetiky. Děkuji kolegům, kteří se na jednání podíleli,“ napsal na Twitter.

Rakousko podá žalobu

A co vlastně rozhodnutí Evropské komise pro členské státy EU znamená? Finální podoba takzvané taxonomie se proti původnímu návrhu z přelomu roku dočkala několika změn. Komise například odstranila dílčí termíny pro přechod k čistému plynu a ponechala jen konečný rok 2035, kdy budou muset zelenými investicemi podpořené podniky využívat pouze nízkoemisní plyny.

U jádra se zásadní podmínky nezměnily. Státy tedy budou muset mít hlubinná úložiště vyhořelého paliva od roku 2050. Zelený status získají pouze jaderné bloky se stavebním povolením do roku 2045. Každé tři roky přitom bude moci komise na základě nových vědeckých poznatků pravidla přehodnotit a navrhnout změnu podmínek.

Členské země Evropské unie jsou v otázce jádra a plynu zásadně rozdělené. Opačný postoj než Česko či Francie zastává například Rakousko. To hodlá v příštích týdnech podat na Evropskou komisi za její rozhodnutí žalobu k Soudnímu dvoru EU. K Rakousku se připojí i Lucembursko.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Ukrajinci zničili ruské vybavení na Hadím ostrově

22:27

Manželka Pljuščenka schytala výsměch kvůli ložnici. Takový mišmaš a kýč, píší jí fanoušci

22:08

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, viní ho z vlastizrady

21:38

Ukrajinci v Doněcké oblasti mají nově menší zákaz nočního vycházení

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.