V Hongkongu byl na základě nového zákona o národní bezpečnosti zatčen prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai
V Hongkongu byl v pondělí na základě nového bezpečnostního zákona zatčen mediální magnát Jimmy Lai. Jedenasedmdesátiletý kritik Pekingu je podezřelý ze spolupráce s cizími silami. Informovala o tom agentura Reurers s odvoláním na kolegu zatčeného.
Policie uvedla, že na základě bezpečnostního zákona zadržela celkem sedm lidí a operace stále probíhá. Podle místního listu South China Morning Post se očekává zatčení celkem deseti lidí. Agentura Reuters označuje zatčení Jimmyho Laie za jednu z klíčových chvil v zátahu Pekingu proti demokratické opozici.
Čína v Hongkongu stále porušuje mezinárodní dohody. Je to naše věc, hájí se
Německo v pátek pozastavilo platnost dohody s Hongkongem, na základě které tam může vydávat trestně stíhané. Už dříve učinily totéž Velká Británie, Austrálie a Kanada. Čínské ministerstvo zahraničí se proti reakci silně ohradilo. Před měsícem Čínou přijatý kontroverzní zákon o státní bezpečnosti v Hongkongu nově postihuje separatismus, podvracení státní moci nebo napomáhání cizím státům.
Nový bezpečnostní zákon, který po schválení stálým výborem čínského parlamentu začal platit v Hongkongu 30. června, definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě nového čínského bezpečnostního zákona mohou být souzeni také v pevninské Číně.
Podle kritiků je nový čínský bezpečnostní zákon porušením zásady „jedna země, dva systémy“, k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Velké Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.
„Jimmy Lai byl zatčen, tentokrát pro spolupráci s cizími silami,“ napsal na Twitteru Mark Simon z vedení mediální společnosti Next Media, kterou Lai založil.
Hongkongská policie informovala, že všichni zatčení jsou podezřelí z toho, že porušili nový bezpečnostní zákon. Jedná se o místní muže ve věku 39 až 72 let.
I’m deeply troubled by reports of the arrest of @JimmyLaiApple under Hong Kong’s draconian National Security Law. Further proof that the CCP has eviscerated Hong Kong’s freedoms and eroded the rights of its people.
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) August 10, 2020
Hongkongský aktivista Nathan Law, který letos město po zavedení kontroverzní právní normy opustil, okomentoval na twitteru zprávu o zatčení slovy: „Konec svobody tisku v Hongkongu. Zákon o národní bezpečnosti potlačuje svobodu naší společnosti a šíří politiku strachu.“ Jednání hongkongských úřadů odsoudila řada dalších osobností včetně amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, který napsal na twitteru, že je zprávou „hluboce znepokojen“. Podle Pompea jde o další důkaz, že „čínská komunistická strana omezuje svobodu Hongkongu a práva jeho občanů“.
Peking naopak krok hongkongské policie vítá. Mluvčí čínského úřadu pro záležitosti Hongkongu a Macaa zpravodajské agentuře Nová Čína sdělil, že Lai reprezentuje osoby, které jsou „protičínské a protihongkongské“ a představují překážku pro mír v Hongkongu. "„Lai arogantně vyzýval lidi k boji za USA, podílel se na plánování a organizaci několika nelegálních protestů,“ uvedl mluvčí.
Počet zatčených narůstá
Lai, vlastník populárního bulvárního listu Apple Daily, otevřeně a pravidelně kritizuje autoritářskou vládu Číny, napsala agentura Reuters. Simon uvedl, že policie prohledala domov zatčeného, bydliště dalších lidí z vedení společnosti Next Media a dále i jeho syna, jehož také zatkla. Prohlídce se nevyhnul ani deník Apple Daily.
Čína kvůli Hongkongu slibuje Británii tvrdý protiútok
Čína pohrozila Británii tvrdými odvetnými opatřeními kvůli rozhodnutí Londýna pozastavit platnost smlouvy o vydávání osob s Hongkongem. Britský ministr zahraničí Dominic Raab pozastavení platnosti extradiční dohody oznámil v pondělí v reakci na kontroverzní nový bezpečnostní zákon v bývalé britské kolonii Hongkongu, která se roce 1997 vrátila pod čínskou správu. Čínská diplomacie dnes uvedla, že Británie svým krokem porušila mezinárodní normy, a Londýn vyzvala k „okamžité nápravě chyb“.
Zásah policie „podporuje ty největší obavy, že hongkongský bezpečnostní zákon bude užíván k potlačení prodemokratických názorů a omezení svobody tisku,“ konstatoval koordinátor Výboru na ochranu novinářů pro Asii Steven Butler. „Jimmy Lai by měl být ihned propuštěn a zbaven obvinění,“ dodal.
Do neděle bylo na základě bezpečnostního zákona v Hongkongu zatčeno 15 lidí včetně čtveřice ve věku 16 až 21 let minulý měsíc kvůli příspěvkům na sociálních médiích. Místní úřady též vydaly zatykač na šest prodemokratických aktivistů, kteří z města utekli.