V kauze rozdělování sportovních dotací pražského magistrátu žádá státní zástupce pro exministra Karla Březinu (dříve ČSSD) šest let vězení, pro bývalého radního Jana Wolfa (KDU-ČSL) pět let. Pětileté až šestileté tresty odnětí svobody navrhl v pondělní závěrečné řeči i většině ostatních obžalovaných. Trvá na tom, že devítka obviněných některé projekty upřednostnila kvůli svým osobním zájmům či prospěchu jiných vlivných lidí. Mají hlavnímu městu uhradit škodu ve výši 17,8 milionu korun.
Obžalobě z roku 2018 čelí pět již bývalých a dva současní pražští zastupitelé - Wolf a Stanislav Nekolný (ANO). Na lavici obžalovaných usedli vedle předsedy hodnotící komise Březiny i někdejší šéf volejbalového svazu Antonín Lébl (ANO), bývalý starosta Ďáblic Miloš Růžička (STAN), exstarosta Vinoře František Švarc (ODS) a starosta Březiněvsi Jiří Haramul (ANO). Doplnily je dvě někdejší úřednice z magistrátního odboru volného času a sportu - šéfka odboru Soňa Fáberová a vedoucí oddělení sportu Dana Šachová.
ČTĚTE TAKÉ: Rozkol v SPD kvůli evropskému slibu? Neměli jsme to dělat, byla to chyba, nechápe David
Šestiletý trest vězení v pondělí státní zástupce Tomáš Lejnar navrhl Březinovi, Fáberové, Léblovi, Růžičkovi a Šachové. O rok méně žádá pro Haramula, Švarce a Wolfa. U Nekolného podle něj postačí nejpřísnější možný podmíněný trest - tříletá podmínka s pětiletou zkušební dobou, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Ostatním zastupitelům klade za vinu i zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Hrozí jim tak pět až dvanáct let odnětí svobody.
Případ se týká peněz, které Praha ze svého rozpočtu rozdělovala na podporu sportu a tělovýchovy formou veřejné soutěže. Březinova komise nepostupovala podle obžaloby na svém zasedání 23. ledna 2018 podle nastavených hodnotících kritérií. Neobodovala totiž jednotlivé přihlášené projekty podle jejich významu pro hlavní město.
Fáberová a její podřízená poté podle Lejnara neudělené body rozdělily tak, aby odpovídaly konečnému pořadí projektů vybraných komisí. Rada hlavního města, v níž zasedal i Wolf, pak v únoru 2018 jednomyslně schválila poskytnutí grantů, které nepřevyšovaly 200 000 korun. Zbylé obsáhlejší granty následně schválilo zastupitelstvo, v němž zasedali i Březina, Wolf, Lébl, Haramul, Růžička a Švarc. Podle obžaloby svým hlasováním „zcela popřeli smysl a účel poskytování grantů na podporu sportu a tělovýchovy v hlavním městě Praze.“
Obžalovaní vinu odmítají
Obvinění podle obžaloby nezákonně rozdělili 32,8 milionu korun. Praha ale vyplatila dotace ve výši 17,8 milionu. Proto obžaloba část skutků kvalifikovala jako pokus, nikoliv jako dokonaný trestný čin.
Obžalovaní vinu odmítají. Březina, jenž zastával v letech 2000 až 2002 post ministra bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, u soudu už dříve prohlásil, že přidělování peněz bylo transparentní. Komise se podle něj pouze snažila celý proces zefektivnit a zrychlit, protože žádostí o granty přibývalo.
Připomněl, že v dané době nebyl funkcionářem ani členem žádného pražského sportovního klubu. Podotkl, že se problematikou financování a podpory sportu zabývá dlouhodobě a působil i jako poradce na ministerstvu školství. Upozornil také na to, že pražská rada i zastupitelstvo měly právo do procesu přidělování dotací kdykoliv zasáhnout a že se tak v jiných letech i stalo.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Boj o eurokomisaře. Leyenová je šancí pro Síkelu a plus pro Fialu. Co nahrává Nerudové?