reklama

Klokánek přijal nakažené děti, ředitelka je na JIP. Nedostali jsme roušky ani testy, říká

Nákaza COVID-19 se v Česku objevila už i v jednom z Klokánků, který poskytuje přechodnou péči dětem v nouzi. Ředitelka se nakazila od dětí, které přijímala do akutní péče. Odpovědnost podle ní padá na ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD).

reklama

Vedení Klokánku prý opakovaně žádalo o ochranné pomůcky, dezinfekce a možnost testovat děti před příjmem do domova. V polovině září přijala ředitelka do jednoho z mimopražských Klokánků dvě děti, které potřebovaly akutní péči. Nedostala ale informaci, že se děti setkaly s člověkem pozitivním na COVID-19.

Za pár dní se nákaza projevila jak u dětí, tak u ředitelky domova. Ta je už třetí týden v péči lékařů na jednotce intenzivní péče. „Měla jsem těžký zápal plic, ale velmi rychle mi nasadili experimentální léčbu, tak věřím, že to bude brzy všechno v pořádku a budu zase se svými dětmi, kolegy a kolegyněmi,“ uvedla ředitelka pobočky Klokánku Hanka Kupcová.

Vedení celkem 15 Klokánků po celé České republice přitom už několikrát žádalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) o pomoc. Šlo především o ochranné pomůcky a také testy pro nově přijímané děti. „Příjem je takový, že přicházíme v rouškách, máme gumové rukavice, a pokud se děti nepřiznají, že přišly do styku s někým, kdo byl na COVID-19 pozitivní, tak my to nepoznáme, protože nemáme šanci je otestovat,“ popsala situaci pečující teta Karla Smetanová.

„Vždy nám přišla pouze odpověď, že MPSV nám děkuje za naši práci a věří, že se situace sama vyřeší. Bylo nám řečeno, že naše zařízení jedou podle jiného zákona než sociální služby,“ vysvětlila Kupcová.

Ministryně Maláčová se na kameru vyjádřit nechtěla, ale její tiskové oddělení zaslalo alespoň citaci: „Co se týče testování dětí, MPSV nemá možnost testování dětí v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP) zajistit nebo nařídit.“

Pomůcky si má Klokánek prý pořídit ze státního příspěvku. „Máme velký nedostatek roušek a rukavic. V tuhle chvíli nás nikdo nezásobuje, pouze co si vysponzorujeme sami,“ komentuje situaci ředitelka Klokánku Štěrboholy Petra Vídenská. V tomto Klokánku aktuálně žije 20 dětí a kapacita je tak zaplněná. O ochranné pomůcky zde naposledy žádali před třemi týdny. Většině tet, které se o děti starají, je přes 50 let a cítí se tak koronavirem ohrožené.

„Jsme unavené, ale snažíme se. Ono to ani jinak nejde, ty děti nemůžou za to, že tady jsou. Snad ty děti nepoznají, že už nemůžeme,“ dodala Smetanová. Pomoc Klokánkům přislíbil premiér Andrej Babiš (ANO), který už prý zaúkoloval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby ochranné pomůcky pro Klokánky přes krizový štáb zajistil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama