COVID v Klokáncích
Nákaza COVID-19 se v Česku objevila už i v jednom z Klokánků, který poskytuje přechodnou péči dětem v nouzi. Ředitelka se nakazila od dětí, které přijímala do akutní péče. Odpovědnost podle ní padá na ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD).
Vedení Klokánku prý opakovaně žádalo o ochranné pomůcky, dezinfekce a možnost testovat děti před příjmem do domova. V polovině září přijala ředitelka do jednoho z mimopražských Klokánků dvě děti, které potřebovaly akutní péči. Nedostala ale informaci, že se děti setkaly s člověkem pozitivním na COVID-19.
Koronavirus štěpí odborníky. Popírači vs. panikáři s tisíci mrtvých. Kdo si to odskáče?
Ačkoliv by právě v těchto dnech občané od lékařů a vlády potřebovali jasný vzkaz, jak žít s koronavirem, nedostávají ho. Zatímco část odborníků tvrdí, že se není třeba viru bát, plošné roušky nejsou nutné a kapacity nemocnic jsou dostačující, druzí naopak varují, že opatření jsou mírná, musí se přitvrdit a kapacity se blíží svému vyčerpání. V důsledku toho jsou v Česku na jedné straně vyděšení lidé, kteří téměř nevychází z domu, a na straně druhé ti, kdo nemoc bagatelizují a většinu opatření nedodržují. Důvěru ve vládu a další instituce pak často ztrácejí obě skupiny.
Za pár dní se nákaza projevila jak u dětí, tak u ředitelky domova. Ta je už třetí týden v péči lékařů na jednotce intenzivní péče. „Měla jsem těžký zápal plic, ale velmi rychle mi nasadili experimentální léčbu, tak věřím, že to bude brzy všechno v pořádku a budu zase se svými dětmi, kolegy a kolegyněmi,“ uvedla ředitelka pobočky Klokánku Hanka Kupcová.
Vedení celkem 15 Klokánků po celé České republice přitom už několikrát žádalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) o pomoc. Šlo především o ochranné pomůcky a také testy pro nově přijímané děti. „Příjem je takový, že přicházíme v rouškách, máme gumové rukavice, a pokud se děti nepřiznají, že přišly do styku s někým, kdo byl na COVID-19 pozitivní, tak my to nepoznáme, protože nemáme šanci je otestovat,“ popsala situaci pečující teta Karla Smetanová.
„Vždy nám přišla pouze odpověď, že MPSV nám děkuje za naši práci a věří, že se situace sama vyřeší. Bylo nám řečeno, že naše zařízení jedou podle jiného zákona než sociální služby,“ vysvětlila Kupcová.
Nemůžeme dýchat, stěžují si děti. Přizpůsobte se, vzkazují jim i rodičům pediatři
Závratě, častější krvácení z nosu, bolesti hlavy, bolesti dýchacích cest, únava. To jsou jen některé velmi časté pocity a stavy, které popisují rodiče i děti na sociálních sítích a které si i děti a rodiče svěřují mezi sebou. Zajímalo nás proto, jaký je názor českých pediatrů na povinnost nosit roušku i během sezení ve třídách? Nepředstavuje rouška pro děti určité zdravotní riziko, jak se mnozí rodiče domnívají? Děti nemají problém vzkazují, pro mnohé překvapivě, pediatři.
Ministryně Maláčová se na kameru vyjádřit nechtěla, ale její tiskové oddělení zaslalo alespoň citaci: „Co se týče testování dětí, MPSV nemá možnost testování dětí v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP) zajistit nebo nařídit.“
Pomůcky si má Klokánek prý pořídit ze státního příspěvku. „Máme velký nedostatek roušek a rukavic. V tuhle chvíli nás nikdo nezásobuje, pouze co si vysponzorujeme sami,“ komentuje situaci ředitelka Klokánku Štěrboholy Petra Vídenská. V tomto Klokánku aktuálně žije 20 dětí a kapacita je tak zaplněná. O ochranné pomůcky zde naposledy žádali před třemi týdny. Většině tet, které se o děti starají, je přes 50 let a cítí se tak koronavirem ohrožené.
„Jsme unavené, ale snažíme se. Ono to ani jinak nejde, ty děti nemůžou za to, že tady jsou. Snad ty děti nepoznají, že už nemůžeme,“ dodala Smetanová. Pomoc Klokánkům přislíbil premiér Andrej Babiš (ANO), který už prý zaúkoloval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby ochranné pomůcky pro Klokánky přes krizový štáb zajistil.