reklama

Klokánek přijal nakažené děti, ředitelka je na JIP. Nedostali jsme roušky ani testy, říká

Nákaza COVID-19 se v Česku objevila už i v jednom z Klokánků, který poskytuje přechodnou péči dětem v nouzi. Ředitelka se nakazila od dětí, které přijímala do akutní péče. Odpovědnost podle ní padá na ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD).

reklama

Vedení Klokánku prý opakovaně žádalo o ochranné pomůcky, dezinfekce a možnost testovat děti před příjmem do domova. V polovině září přijala ředitelka do jednoho z mimopražských Klokánků dvě děti, které potřebovaly akutní péči. Nedostala ale informaci, že se děti setkaly s člověkem pozitivním na COVID-19.

K tématu

Za pár dní se nákaza projevila jak u dětí, tak u ředitelky domova. Ta je už třetí týden v péči lékařů na jednotce intenzivní péče. „Měla jsem těžký zápal plic, ale velmi rychle mi nasadili experimentální léčbu, tak věřím, že to bude brzy všechno v pořádku a budu zase se svými dětmi, kolegy a kolegyněmi,“ uvedla ředitelka pobočky Klokánku Hanka Kupcová.

Vedení celkem 15 Klokánků po celé České republice přitom už několikrát žádalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) o pomoc. Šlo především o ochranné pomůcky a také testy pro nově přijímané děti. „Příjem je takový, že přicházíme v rouškách, máme gumové rukavice, a pokud se děti nepřiznají, že přišly do styku s někým, kdo byl na COVID-19 pozitivní, tak my to nepoznáme, protože nemáme šanci je otestovat,“ popsala situaci pečující teta Karla Smetanová.

„Vždy nám přišla pouze odpověď, že MPSV nám děkuje za naši práci a věří, že se situace sama vyřeší. Bylo nám řečeno, že naše zařízení jedou podle jiného zákona než sociální služby,“ vysvětlila Kupcová.

K tématu

Ministryně Maláčová se na kameru vyjádřit nechtěla, ale její tiskové oddělení zaslalo alespoň citaci: „Co se týče testování dětí, MPSV nemá možnost testování dětí v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP) zajistit nebo nařídit.“

Pomůcky si má Klokánek prý pořídit ze státního příspěvku. „Máme velký nedostatek roušek a rukavic. V tuhle chvíli nás nikdo nezásobuje, pouze co si vysponzorujeme sami,“ komentuje situaci ředitelka Klokánku Štěrboholy Petra Vídenská. V tomto Klokánku aktuálně žije 20 dětí a kapacita je tak zaplněná. O ochranné pomůcky zde naposledy žádali před třemi týdny. Většině tet, které se o děti starají, je přes 50 let a cítí se tak koronavirem ohrožené.

„Jsme unavené, ale snažíme se. Ono to ani jinak nejde, ty děti nemůžou za to, že tady jsou. Snad ty děti nepoznají, že už nemůžeme,“ dodala Smetanová. Pomoc Klokánkům přislíbil premiér Andrej Babiš (ANO), který už prý zaúkoloval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby ochranné pomůcky pro Klokánky přes krizový štáb zajistil.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama