reklama

Klokánek přijal nakažené děti, ředitelka je na JIP. Nedostali jsme roušky ani testy, říká

Nákaza COVID-19 se v Česku objevila už i v jednom z Klokánků, který poskytuje přechodnou péči dětem v nouzi. Ředitelka se nakazila od dětí, které přijímala do akutní péče. Odpovědnost podle ní padá na ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD).

reklama

Vedení Klokánku prý opakovaně žádalo o ochranné pomůcky, dezinfekce a možnost testovat děti před příjmem do domova. V polovině září přijala ředitelka do jednoho z mimopražských Klokánků dvě děti, které potřebovaly akutní péči. Nedostala ale informaci, že se děti setkaly s člověkem pozitivním na COVID-19.

K tématu

Za pár dní se nákaza projevila jak u dětí, tak u ředitelky domova. Ta je už třetí týden v péči lékařů na jednotce intenzivní péče. „Měla jsem těžký zápal plic, ale velmi rychle mi nasadili experimentální léčbu, tak věřím, že to bude brzy všechno v pořádku a budu zase se svými dětmi, kolegy a kolegyněmi,“ uvedla ředitelka pobočky Klokánku Hanka Kupcová.

Vedení celkem 15 Klokánků po celé České republice přitom už několikrát žádalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) o pomoc. Šlo především o ochranné pomůcky a také testy pro nově přijímané děti. „Příjem je takový, že přicházíme v rouškách, máme gumové rukavice, a pokud se děti nepřiznají, že přišly do styku s někým, kdo byl na COVID-19 pozitivní, tak my to nepoznáme, protože nemáme šanci je otestovat,“ popsala situaci pečující teta Karla Smetanová.

„Vždy nám přišla pouze odpověď, že MPSV nám děkuje za naši práci a věří, že se situace sama vyřeší. Bylo nám řečeno, že naše zařízení jedou podle jiného zákona než sociální služby,“ vysvětlila Kupcová.

K tématu

Ministryně Maláčová se na kameru vyjádřit nechtěla, ale její tiskové oddělení zaslalo alespoň citaci: „Co se týče testování dětí, MPSV nemá možnost testování dětí v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP) zajistit nebo nařídit.“

Pomůcky si má Klokánek prý pořídit ze státního příspěvku. „Máme velký nedostatek roušek a rukavic. V tuhle chvíli nás nikdo nezásobuje, pouze co si vysponzorujeme sami,“ komentuje situaci ředitelka Klokánku Štěrboholy Petra Vídenská. V tomto Klokánku aktuálně žije 20 dětí a kapacita je tak zaplněná. O ochranné pomůcky zde naposledy žádali před třemi týdny. Většině tet, které se o děti starají, je přes 50 let a cítí se tak koronavirem ohrožené.

„Jsme unavené, ale snažíme se. Ono to ani jinak nejde, ty děti nemůžou za to, že tady jsou. Snad ty děti nepoznají, že už nemůžeme,“ dodala Smetanová. Pomoc Klokánkům přislíbil premiér Andrej Babiš (ANO), který už prý zaúkoloval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby ochranné pomůcky pro Klokánky přes krizový štáb zajistil.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

Koronavirus

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

„Matematika je bohužel neúprosná. Pokud za středu přibude 14 tisíc nakažených, znamená to, že za 10 dní bude v jeden den potřebovat nově hospitalizaci 560–700 lidí,“ napsal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru. Podpořil tak slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS předpovídal dokonce 15 tisíc nově infikovaných covidem-19. Všemu napovídají čísla zveřejněná ke středeční 18. hodině, kdy přibylo 8 840 případů.

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama