reklama

Nemůžeme dýchat, stěžují si děti. Přizpůsobte se, vzkazují jim i rodičům pediatři

Závratě, častější krvácení z nosu, bolesti hlavy, bolesti dýchacích cest, únava. To jsou jen některé velmi časté pocity a stavy, které popisují rodiče i děti na sociálních sítích a které si i děti a rodiče svěřují mezi sebou. Zajímalo nás proto, jaký je názor českých pediatrů na povinnost nosit roušku i během sezení ve třídách? Nepředstavuje rouška pro děti určité zdravotní riziko, jak se mnozí rodiče domnívají? Děti nemají problém vzkazují, pro mnohé překvapivě, pediatři.

reklama
Motá se mi hlava, jsem unavený. Musím si roušku potají stahovat ve třídě pod nos.

„Motá se mi hlava, jsem unavený. Musím si roušku potají stahovat ve třídě pod nos, abych se mohl prodýchat, a když už to nejde, alespoň chodím častěji na záchod a tam si ji u okna sundám. Ale už mě učitelé nechtějí pouštět,“ popisuje dvanáctiletý Marek, který právě vyšel před jednu z pražských škol.

Podobné zkušenosti a pocity, které vypovídají spíše o škodlivosti sezení v roušce denně v kuse 6 až 8 hodin, jak obvykle trvá výuka na druhém stupni základních škol a často i na školách vyšších stupňů vzdělání, mají i další děti a rodiče napříč zemí. Sdílejí je i na sociálních sítích.

„Dnes přišlo naše dítě ze školy úplně zničené. Červené v obličeji a v místě pod rouškou bílé skvrny. Za celý den ve škole neměly děti možnost se nadechnout bez roušky! Takto ne!“ uvádí na Twitteru uživatel označený fine50. Zkušenosti dalšího hovoří i o krvácení dítěte z nosu a bolestech sliznice po dlouhém pobytu v roušce.

Děti nemají problém sedět více hodin v roušce a této situaci se přizpůsobují lépe než mnozí dospělí

Předsedkyně sdružení praktických lékařů Ilona Hülleová, která pracuje jako pediatr pro děti a dorost v Bystřici pod Hostýnem, ale doslova uvedla toto: „Já si myslím, že roušky by se měly nosit povinně ve všech vnitřních prostorách, tedy i ve školách. Podle mě to má smysl, eliminuje to riziko nákazy. Děti nemají problém sedět více hodin v roušce a této situaci se přizpůsobují lépe než mnozí dospělí,“

Je ale důležité, aby děti měly ve škole dostatek roušek a pravidelně je měnily. Doporučuji dávat dětem bavlněné roušky, které jsou dostatečné prodyšné a nepropouští částice, vysvětluje dále pediatrička. „Rouška pro děti riziko nepředstavuje. Nesetkala jsem se s případem, kdy by dítě nebylo schopné v roušce vydržet. Samozřejmě něco jiného je to například u autistických dětí nebo u dětí s nějakým chronickým onemocněním. Tam ale s rodiči řešíme spíše to, aby se dítě mohlo učit z domova a vyvarovalo se tak riziku nákazy,“ dodává MUDr. Hülleová.

Problém vnímá v hodinách tělocviku a hudební výchovy. „Tady samozřejmě roušky používat nelze. Především u tělesné výchovy bych zvážila možnost najít jiné fyzické aktivity pro děti, které je možné dělat venku. Samozřejmě s přicházející zimou bude těchto možností méně, ale například procházka na čerstvém vzduchu by mohla být dostačující,“ dodává lékařka, která ordinuje v Bystřici pod Hostýnem, která nyní patří mezi ohniska koronaviru. „Denně vyřizujeme přes sto telefonů a nespočet e-mailů. Opravdu doufám, že roušky pomohou, a nevidím teď jinou možnost, jak epidemii zpomalit,“ uzavírá.

Děti se zvládnou přizpůsobit mnohem lépe než my dospělí a považují roušky za běžnou součást života

K tématu se vyjádřila také MUDr. Jana Kulhánková, pediatrička z Ústí nad Labem. „Já si myslím, že pokud dětem vysvětlíme, jak mají s rouškami zacházet –⁠ že je potřeba na ně příliš nesahat, pravidelně je měnit a dodržovat určitou hygienu, pak v tom nevidím problém. Děti se zvládnou přizpůsobit mnohem lépe než my dospělí a považují roušky za běžnou součást života,“ míní lékařka.

„Máte pravdu, že sterilní prostředí příliš  rozvoji imunitního systému nepomáhá, na druhou stranu je to zase na nás zda dítě mimo školu stráví svůj čas u počítače nebo bude běhat třeba v parku nebo na hřišti a vyválí se v prachu což jistě bude dostatečnou pobídkou pro jeho imunitní systém. Takže je to opět na nás rodičích zda dětem umožníme mimo školu nastolení zdravého životního stylu, či ne,“ doplnila doktorka Kulhánková.

Nemyslím si, že by děti trpěly. Děti to berou jako zábavu

MUDr. Jiřina Dvořáková, pediatrička z Pardubic, doplňuje. „S rouškami ve třídách souhlasím. Nemyslím si, že by děti trpěly. Daleko hůř se jim dýchá, když mají ucpaný nos od rýmy. Děti to berou jako zábavu. A nesetkala jsem se s tím, že by to některému zdětí způsobilo zdravotní nebo psychické potíže,“ říká svůj názor lékařka z Pardubic. Dodává, že jedna nebo dvě látkové roušky na jeden den by měly dítěti stačit.

Když byla řeč o zábavě, jako to podle paní doktorky děti berou, pak jeden příklad, kdy se opravdu baví. I mezi dětmi naráží na hranici mezi pochopením a sarkasmem nošení roušky při sezení ve třídě i kvůli dalšímu vládnímu opatření, které říká, že se omezují početně akce ke stání.

„Proč musíme mít ve škole roušky, když sedíme na židlích?“ ptají se.

Na Facebooku už se formují i skupiny rodičů, kteří s povinnými rouškami během výuky nesouhlasí. Některé mají i tisíce přihlášených členů.

Alibismus ředitelů a mlčení ministerstva

Také někteří ředitelé škol se snaží rodičům vyjít vstříc a nejprve se pokoušeli věc řešit možností čestného prohlášení rodiče, který by tím sdělil škole, že dítěti neustálý pobyt v roušce není zdravotně dovolen. Ani tato aktivita ale na většině škol není dostatečná, takže nově ředitelé, zřejmě ve snaze mít takzvaně krytá záda, posílají zdravé děti a jejich rodiče pro potvrzení do ordinací lékařů.

„Pro upřesnění o prohlášení rodičů o tom, že jejich dítě nemůže nosit roušku tak, jak stanovuje závazné vládní nařízení –⁠ pokud není ve Zdravotní způsobilosti zapsáno, že dítě má závažné chronické zdravotní problémy –⁠ prosím o lékařské potvrzení,“ odesílá ty, kteří se nechtějí smířit s tím, že se jejich dítěti špatně dýchá, do ordinací praktických dětských lékařů ředitelka pražské základní školy TGM v Modřanech. Pokyn dostali rodiče prostřednictvím komunikační platformy Bakaláři a odtud také pochází fotografie mobilního zobrazení pokynu z obrazovky telefonu, který nám jako důkaz poskytli sami rodiče.

Na celou situaci jsme se samozřejmě ptali i na ministerstvu zdravotnictví. Zajímalo nás, zda je efektivní nejen samo opatření vzhledem k potížím dětí, ale i jak se úřady dívají na postup těch ředitelů škol, kteří, zřejmě ve snaze si zajistit maximum podkladů pro možnost nechat děti dýchat, odesílají zdravé děti do ordinací lékařů pro razítko. Nkdo, ani přímo oslovený ministr Roman Prymula, na dotazy CNN Prima NEWS dosud nereagoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?
Tenis

Sledujte ŽIVĚ přílet Djokoviče do Srbska: Jakého se mu dostane přivítání?

 • Aktualizováno
 • Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel.

  Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

  Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

  Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

  Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

  Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

  Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

  Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

  Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Ministr Baxa položil funkci primátora Plzně. Nástupcem je dosavadní náměstek Šindelář

  Novým primátorem Plzně se v pondělí stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Primátora volili zastupitelé poté, co předtím na funkci rezignoval dosavadní primátor, ministr kultury Martin Baxa (ODS). Podle koaliční dohody post v čele čtvrtého největšího města v Česku připadá ODS. Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

  Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

  Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

  reklama