Nemůžeme dýchat, stěžují si děti. Přizpůsobte se, vzkazují jim i rodičům pediatři

Závratě, častější krvácení z nosu, bolesti hlavy, bolesti dýchacích cest, únava. To jsou jen některé velmi časté pocity a stavy, které popisují rodiče i děti na sociálních sítích a které si i děti a rodiče svěřují mezi sebou. Zajímalo nás proto, jaký je názor českých pediatrů na povinnost nosit roušku i během sezení ve třídách? Nepředstavuje rouška pro děti určité zdravotní riziko, jak se mnozí rodiče domnívají? Děti nemají problém vzkazují, pro mnohé překvapivě, pediatři.

Motá se mi hlava, jsem unavený. Musím si roušku potají stahovat ve třídě pod nos.

„Motá se mi hlava, jsem unavený. Musím si roušku potají stahovat ve třídě pod nos, abych se mohl prodýchat, a když už to nejde, alespoň chodím častěji na záchod a tam si ji u okna sundám. Ale už mě učitelé nechtějí pouštět,“ popisuje dvanáctiletý Marek, který právě vyšel před jednu z pražských škol.

Podobné zkušenosti a pocity, které vypovídají spíše o škodlivosti sezení v roušce denně v kuse 6 až 8 hodin, jak obvykle trvá výuka na druhém stupni základních škol a často i na školách vyšších stupňů vzdělání, mají i další děti a rodiče napříč zemí. Sdílejí je i na sociálních sítích.

„Dnes přišlo naše dítě ze školy úplně zničené. Červené v obličeji a v místě pod rouškou bílé skvrny. Za celý den ve škole neměly děti možnost se nadechnout bez roušky! Takto ne!“ uvádí na Twitteru uživatel označený fine50. Zkušenosti dalšího hovoří i o krvácení dítěte z nosu a bolestech sliznice po dlouhém pobytu v roušce.

Děti nemají problém sedět více hodin v roušce a této situaci se přizpůsobují lépe než mnozí dospělí

Předsedkyně sdružení praktických lékařů Ilona Hülleová, která pracuje jako pediatr pro děti a dorost v Bystřici pod Hostýnem, ale doslova uvedla toto: „Já si myslím, že roušky by se měly nosit povinně ve všech vnitřních prostorách, tedy i ve školách. Podle mě to má smysl, eliminuje to riziko nákazy. Děti nemají problém sedět více hodin v roušce a této situaci se přizpůsobují lépe než mnozí dospělí,“

Je ale důležité, aby děti měly ve škole dostatek roušek a pravidelně je měnily. Doporučuji dávat dětem bavlněné roušky, které jsou dostatečné prodyšné a nepropouští částice, vysvětluje dále pediatrička. „Rouška pro děti riziko nepředstavuje. Nesetkala jsem se s případem, kdy by dítě nebylo schopné v roušce vydržet. Samozřejmě něco jiného je to například u autistických dětí nebo u dětí s nějakým chronickým onemocněním. Tam ale s rodiči řešíme spíše to, aby se dítě mohlo učit z domova a vyvarovalo se tak riziku nákazy,“ dodává MUDr. Hülleová.

Problém vnímá v hodinách tělocviku a hudební výchovy. „Tady samozřejmě roušky používat nelze. Především u tělesné výchovy bych zvážila možnost najít jiné fyzické aktivity pro děti, které je možné dělat venku. Samozřejmě s přicházející zimou bude těchto možností méně, ale například procházka na čerstvém vzduchu by mohla být dostačující,“ dodává lékařka, která ordinuje v Bystřici pod Hostýnem, která nyní patří mezi ohniska koronaviru. „Denně vyřizujeme přes sto telefonů a nespočet e-mailů. Opravdu doufám, že roušky pomohou, a nevidím teď jinou možnost, jak epidemii zpomalit,“ uzavírá.

Děti se zvládnou přizpůsobit mnohem lépe než my dospělí a považují roušky za běžnou součást života

K tématu se vyjádřila také MUDr. Jana Kulhánková, pediatrička z Ústí nad Labem. „Já si myslím, že pokud dětem vysvětlíme, jak mají s rouškami zacházet –⁠ že je potřeba na ně příliš nesahat, pravidelně je měnit a dodržovat určitou hygienu, pak v tom nevidím problém. Děti se zvládnou přizpůsobit mnohem lépe než my dospělí a považují roušky za běžnou součást života,“ míní lékařka.

„Máte pravdu, že sterilní prostředí příliš  rozvoji imunitního systému nepomáhá, na druhou stranu je to zase na nás zda dítě mimo školu stráví svůj čas u počítače nebo bude běhat třeba v parku nebo na hřišti a vyválí se v prachu což jistě bude dostatečnou pobídkou pro jeho imunitní systém. Takže je to opět na nás rodičích zda dětem umožníme mimo školu nastolení zdravého životního stylu, či ne,“ doplnila doktorka Kulhánková.

Nemyslím si, že by děti trpěly. Děti to berou jako zábavu

MUDr. Jiřina Dvořáková, pediatrička z Pardubic, doplňuje. „S rouškami ve třídách souhlasím. Nemyslím si, že by děti trpěly. Daleko hůř se jim dýchá, když mají ucpaný nos od rýmy. Děti to berou jako zábavu. A nesetkala jsem se s tím, že by to některému zdětí způsobilo zdravotní nebo psychické potíže,“ říká svůj názor lékařka z Pardubic. Dodává, že jedna nebo dvě látkové roušky na jeden den by měly dítěti stačit.

Když byla řeč o zábavě, jako to podle paní doktorky děti berou, pak jeden příklad, kdy se opravdu baví. I mezi dětmi naráží na hranici mezi pochopením a sarkasmem nošení roušky při sezení ve třídě i kvůli dalšímu vládnímu opatření, které říká, že se omezují početně akce ke stání.

„Proč musíme mít ve škole roušky, když sedíme na židlích?“ ptají se.

Na Facebooku už se formují i skupiny rodičů, kteří s povinnými rouškami během výuky nesouhlasí. Některé mají i tisíce přihlášených členů.

Alibismus ředitelů a mlčení ministerstva

Také někteří ředitelé škol se snaží rodičům vyjít vstříc a nejprve se pokoušeli věc řešit možností čestného prohlášení rodiče, který by tím sdělil škole, že dítěti neustálý pobyt v roušce není zdravotně dovolen. Ani tato aktivita ale na většině škol není dostatečná, takže nově ředitelé, zřejmě ve snaze mít takzvaně krytá záda, posílají zdravé děti a jejich rodiče pro potvrzení do ordinací lékařů.

„Pro upřesnění o prohlášení rodičů o tom, že jejich dítě nemůže nosit roušku tak, jak stanovuje závazné vládní nařízení –⁠ pokud není ve Zdravotní způsobilosti zapsáno, že dítě má závažné chronické zdravotní problémy –⁠ prosím o lékařské potvrzení,“ odesílá ty, kteří se nechtějí smířit s tím, že se jejich dítěti špatně dýchá, do ordinací praktických dětských lékařů ředitelka pražské základní školy TGM v Modřanech. Pokyn dostali rodiče prostřednictvím komunikační platformy Bakaláři a odtud také pochází fotografie mobilního zobrazení pokynu z obrazovky telefonu, který nám jako důkaz poskytli sami rodiče.

Na celou situaci jsme se samozřejmě ptali i na ministerstvu zdravotnictví. Zajímalo nás, zda je efektivní nejen samo opatření vzhledem k potížím dětí, ale i jak se úřady dívají na postup těch ředitelů škol, kteří, zřejmě ve snaze si zajistit maximum podkladů pro možnost nechat děti dýchat, odesílají zdravé děti do ordinací lékařů pro razítko. Nkdo, ani přímo oslovený ministr Roman Prymula, na dotazy CNN Prima NEWS dosud nereagoval.

Tagy: