reklama

V lednu nebo únoru hrozí šestá vlna covidu. Není čas rezignovat, má jasno MeSES

Odborníci kolem epidemiologa Petra Smejkala doporučují zvyšovat kapacity testování a trasování a rádi by viděli testování ve školách a zaměstnání. Experti z bývalé Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) rovněž varují, že v lednu nebo únoru přijde šestá vlna koronaviru. Podle AntiCovid týmu budoucí vládní koalice je pro zvládnutí epidemie nezbytné okamžitě adresně zvát na očkování seniory a zaslat tuto informaci i jejich ošetřujícím lékařům.

reklama

„Nikdy jsme necítili potřebu takto vystoupit. Vydávali jsme stanoviska. V tuto chvíli myslíme, že je dobré se ukázat, protože situace je dost vážná. Slýcháváme jako vždycky, že máme robustní zdravotnický systém, nemusíme se znepokojovat a vlastně je všechno v pořádku. Máme pocit, že to je déjà vu,“ řekl Smejkal.

Podle Smejkala je Klinická skupina ministerstva zdravotnictví vždy „o krok pozadu, ne-li o dva a tři“. „Doporučujeme a neustále opakujeme, že je důležité trasování a testování. Sice to něco stojí, ale je to levnější než lockdowny a zavřené instituce. Přetíženost zdravotníků je jinde než minulou sezonu. Pokud se dostanou do půlky toho vypětí, budou zvažovat, jestli to chtějí dělat i nadále,“ upozornil Smejkal.

Testování na školách je nutnost

Viroložka Ruth Tachezy uvedla, že je důležité dosáhnout vyšší proočkovanosti a posílit mobilní očkovací týmy. „Důležité také je podpořit praktické lékaře, aby nadále vyhledávali neočkované a vysvětlovali důvody, proč je to důležité a bezpečné. Můžeme to podpořit ekonomickými nástroji, jako je státem hrazené volno při očkování. Podporujeme očkování u rizikových profesí,“ vysvětlila Tachezy. „Důležité je, aby se už nemusely uzavírat školy. Jiná cesta než frekvenční testování není,“ dodala.

Podle členů MeSES je špatně, že vláda nechce pokračovat v testování ve školách po 15. listopadu. Skupina už dříve navrhovala, aby se testovalo lokálně ve školách při dosažení hodnoty 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel týdně. Ministerstvo zdravotnictví stanovilo hranici na trojnásobku. Počty nových případů nakažených v dětské populaci jsou podle demografky Dagmar Dzúrové nyní vyšší než v nejhorších obdobích předchozích vln epidemie, kdy se školy uzavíraly.

„Protože je situace kritická a virová nálož v populaci velmi vysoká, nedává už smysl postupovat regionálně, podle jednotlivých okresů, protože již všechny okresy splňují hranici stanovenou pro toto opatření,“ uvedli členové MeSES ve svém stanovisku. Odborníci také požadují okamžité zahájení testování v institucích a pracovních kolektivech minimálně jednou týdně.

Hrozí šestá vlna covidu?

„Nemůžeme se tvářit, že nám tato situace na konci roku skončí. Je velmi možné, že v lednu nebo únoru dorazí další šestá vlna, nebo druhá část páté. Není čas rezignovat na nákupy testů a na to, že se promořuje a incidence klesne. Přijde mi, že někteří kompetentní lidé na to spoléhají,“ varoval epidemiolog Rastislav Maďar.

Své připomínky k aktuálním vládním opatření mají i nastupující vládní koalice Spolu a PirSTAN. V tiskové zprávě jejich AntiCovid tým uvedl, že o nových opatřeních se dozvěděl až z médií. Zástupci končící vlády Andreje Babiše (ANO) přitom minulý týden tým ujišťovali, že s ním bude ministerstvo zdravotnictví konzultovat podobu i formu budoucích opatření, uvedli experti. Postoj vlády je podle prohlášení mrzí, nicméně jsou připraveni v jednáních pokračovat. Se svými připomínkami chtějí seznámit ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na jednání v pátek. Nově se AntiCovid tým rozrostl o zástupce Pirátů a STAN.

Podle AntiCovid týmu je pro zvládnutí epidemie nezbytné okamžitě adresně zvát na očkování seniory a zaslat tuto informaci i jejich ošetřujícím lékařům. Testování v domovech seniorů má být nastaveno tak, aby nebyla infekce zavlečena do těchto zařízení, jak se tomu stalo loni. Očkování zaměstnanců a klientů domovů seniorů by mělo být dokončeno nejpozději do dvou týdnů. Okamžitě je podle expertů Spolu a PirSTAN nutné zajistit nasazení moderní dostupné léčby u nemocných covidem v souladu s doporučením odborných společností. Léčba musí být rychle dostupná v terénu, uvedli. Preventivně by podle nich měli být testováni všichni pacienti už při příjmu do nemocnice. Organizaci trasování infikovaných a jejich kontaktů by měla přebrat armáda ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi, uzavřeli sadu doporučení.

Vláda ve středu rozhodla o povinnosti nosit respirátory na vysokých školách během přednášek nad 50 lidí a o povinnosti pravidelného testování neočkovaných zdravotníků lůžkové péče. Cizinci, kteří dlouhodobě legálně pobývají na území České republiky, budou mít nově očkování proti COVID-19 hrazené z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. O dalších opatřeních bude ve čtvrtek ráno jednat rada vlády pro zdravotní rizika, v pátek by její závěry měli ministři posoudit na mimořádném jednání.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovými vlastníky. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat konec v jeho funkci.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě před tím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Záhadná smrt šampiona. Hřebec zkolaboval na tréninku, komise řeší dopingový nález

Tříletý hřebec Medina Spirit zkolaboval a uhynul po pondělním tréninku na dostihovém závodišti v americké Santa Anitě. Přesnou příčinu smrti vítěze letošního Kentucky Derby určí až pitva. Svěřenec trenéra Boba Bafferta měl ovšem po květnovém triumfu v prvním dostihu americké Trojkoruny pozitivní dopingový test a vyšetřování případu stále nebylo uzavřeno.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

reklama

Domácí zpravodajství

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama