Verbálním útokům i výhružkám likvidací často čelí čeští politici i experti, kteří se snaží svými postřehy pomoci v boji proti covidu. Dochází i k narušení jejich soukromí. O víkendu neposkojení občané demonstrovali přímo před domem hlavní hygieničky Pavly Svrčinové.
Před obydlím Pavly Svrčinové se sešly desítky lidí. Pokřikovali na ni a vyzývali ji, ať vyjde ven. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se měli dokonce dobývat dovnitř. Případem se zabývá policie.
„To, co se stalo před domem paní hygieničky, je odporné. Když vám přijdou před dům, kde bydlíte. Začnou pokřikovat, dobývat se do domu a vyzývat vás, ať vyjdete ven? To nikomu není příjemné. Všechno má své meze,“ řekl Vojtěch pro CNN Prima NEWS.
Svrčinová v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Nenávistnému a vulgárnímu jednání, narušování soukromí, nebo dokonce výhružkám likvidací čelí mnoho dalších českých epidemiologů, imunologů či vakcinologů.
Jedním z prvních expertů, kteří dostali kvůli výhružkám ochranku, byl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten bojoval především proti první koronavirové vlně. Po té druhé, která přišla loni na podzim, se však okolnosti výrazně změnily.
„Ten důvod byl jasný, byla tady řada výhrůžek. Kuriózní je, že nepřítelem ČR byl Prymula, ne koronavirus,“ komentoval epidemiolog situaci před rokem. K velmi kuriózní situaci pak došlo během letošního srpna, když lidé během demonstrace na Plzeňsku dokonce napadali slovně muže, který byl Prymulovi jen podobný.
Lidé se nestydí ani na ulici
S nenávistí se setkal také epidemiolog Rastislav Maďar, který byl mimo jiné v minulém roce poradcem ministerstva zdravotnictví a řešil, jak při boji s pandemií postupovat. „Anonymy dostávám formou e-mailu a jejich frekvence se zvyšuje skoro po každém větším mediálním vystoupení,“ popsal webu iDnes.cz. „Pokud je to pro ty lidi forma psychohygieny, protože to neumí jinak, tak se jim snad aspoň ulevilo,“ dodal s tím, že urážky už vůbec nečte a na základě prvních slov zprávy rovnou maže.
Negativním reakcím se ale často nejde vyhnout tak snadno, i když přímo osobní útoky jsou podle odborníků méně časté než ty přes sociální sítě nebo e-maily. „Osobně jsem se s nenávistnými projevy nikdy nesetkal, často naopak s velmi pozitivními, kdy mi lidé děkuji za práci pro naši zemi, a to včetně například personálu ve vlaku nebo obsluhy v prodejně,“ popsal Maďar.
„Občas na vás někdo na ulici zavolá: ‚Smejkale, ty čů*áku!‘ Že bych ale byl napadený, to ne,“ prozradil své zkušenosti imunolog Petr Smejkal, který je šéfem poradní skupiny odborníků MeSES.
Strach o život blízkých
Nenávistnému chování čelí i ti, kteří mají během pandemie politickou odpovědnost – členové vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) v únoru přiznal, že se na začátku roku bál o životy členů své rodiny.
„8. ledna mi policie řekla, že nějaký člověk chce zastřelit moji rodinu a mě. Měli jsme poté hlídaný barák. Když nám křičeli před domem, že jsme fašisti, tak rodina byla doma. Mou ženu jsem vyhnal pryč,“ řekl Babiš. Svou manželku Moniku prý z těchto důvodů poslal na dovolenou do Dubaje, což bylo tehdy vzhledem k nepříznivé epidemické situaci velmi kritizováno.
V únoru také zhruba 150 lidí protestovalo před domem ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Z ulice na něj pořvávali různá hesla. „Kdyby demonstrovali před ministerstvem vnitra nebo Úřadem vlády, tak bych to chápal. Bydliště už je moc,“ uvedl bývalý šéf sociálních demokratů.
Vážným výhružkám ze strany odpůrců očkování, takzvaných antivaxerů, také jihočeský hejtman a lékař Martin Kuba (ODS). „Vyhrožují mi zastřelením. A obratem dodávají, že si platí zdravotní pojištění a stát se o ně musí postarat,“ svěřil se Kuba.
V zahraničí je to podobné
Česko ale není jedinou zemí, kde odborníci či představitelé vlády musí snášet útoky kvůli covidu. Například průzkum časopisu Nature uvádí, že každý druhý odborník na koronavirus se stává terčem nepřátelství či dokonce vyhrožování fyzickými útoky.
Konkrétní případy lze nalézt i v sousedním Slovensku. Známý infektolog a odborník na tropické nemoci Vladimír Krčméry v rozhovoru pro CNN Prima NEWS slovenské odmítače vakcíny dokonce přirovnal k mafii. Někteří z nich totiž prý nevyhrožují smrtí pouze jemu, ale i jeho vnoučatům.