Aktuální covidová statistika
V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem po prosincovém poklesu přibližně od začátku ledna zase rostou. V úterý 18. ledna byl dokonce zaznamenán nejvyšší denní nárůst případů za celou dobu epidemie, a to asi o 28 500. Důvodem je šíření nakažlivější varianty koronaviru omikron. Podle odborníků má ale omikron oproti dříve dominantním variantám lehčí průběh. Klesá i počet úmrtí. Za uplynulý týden zemřelo 130 lidí s covidem, což je o 45 procent méně než předchozí týden.
Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva navíc nezahrnuje případy opakované nákazy u již dříve pozitivně testovaného člověka. V posledních týdnech jich výrazně přibývá. V neděli bylo opakovaně nakažených 3 545, tedy čtyřikrát více než před týdnem.
COVID-19 po nákaze omikronem má ale podle dosavadních studií oproti dříve dominantním variantám lehčí průběh. Lidí, kteří s covidem skončili v nemocnicích, zatím navzdory zrychlování šíření nemoci vytrvale ubývá, a to už od začátku loňského prosince. V neděli klesl počet hospitalizovaných proti předchozímu týdnu o více než desetinu, a počet těžce nemocných se snížil dokonce téměř o dvě pětiny na 190.
S covidem zemřelo už přes 37 tisíc lidí
Spolu s denními nárůsty počtu nakažených roste i tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu za posledních sedm dní na každých 100 000 obyvatel. K pondělí se z nedělních 1 438 zvýšilo na 1 491 případů.
V neděli vzrostl i počet testovaných. Provedeno bylo přes 44 500 PCR testů a více než 7 000 antigenních, takže dohromady bylo testů asi o čtvrtinu více než před týdnem. I přes vyšší počet testovaných však zároveň rekordně narostly podíly odhalených případů nákazy na množství provedených testů. Například u preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce, podíl pozitivních vzrostl z 12,48 procenta za předchozí neděli na 20,50 procenta. To je nejvyšší podíl v této kategorii od 4. listopadu 2020.
U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních z 20,88 procenta na 25,96 procenta, což je nejvíce od loňského 9. ledna. Podíl pozitivních u diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 24,12 na 40,79 procenta, což je nejvyšší podíl od loňského 6. března.
Kleslo naopak tzv. reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie. Z nedělní hodnoty 1,80 se k pondělí snížilo na 1,57. Číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Dokud se reprodukční číslo drží nad hodnotou jedna, znamená to zrychlování šíření nákazy.
Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,76 milionu případů nákazy a zemřelo 37 050 lidí s covidem.
Od konce prosince 2020 se v Česku proti covidu očkuje. Podáno bylo za celou dobu očkování zhruba 16,8 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno bylo asi 6,8 milionu lidí. V neděli bylo očkováno 6 142 lidí, což je asi o polovinu méně než před týdnem. Většinu očkovaných tvoří v současnosti již plně naočkovaní lidé, kteří dostávají posilující dávku vakcíny. Dohromady dostalo posilující dávku přes 3,5 milionu lidí, tedy více než polovina plně očkovaných.