Demonstrace proti opatřením ve světě
Zatímco Velká Británie odložila povinné očkovaní pro zdravotníky o další půlrok, v jiných evropských zemích se pomalu zavádí nutnost covid pasů alespoň pro určité skupiny lidí. Proti koronavirovým opatřením se v posledních dnech demonstrovalo mimo jiné v Německu, Rakousku, Belgii, ve Francii i Švédsku.
Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova. Britská vláda rovněž zdravotníkům oddálila povinné očkování. Jeho nutností se bude pravděpodobně znovu zabývat až za šest měsíců.
V Bruselu během nedělo demonstrovalo několik desítek tisíc lidí. Zdroj: ČTK
V Bruselu během nedělo demonstrovalo několik desítek tisíc lidí. Zdroj: ČTK
V Bruselu během nedělo demonstrovalo několik desítek tisíc lidí. Zdroj: ČTK
Demonstrací ve Francii se zúčastnilo i hnutí Žlutých vest. Zdroj: ČTK
V Německu kromě odpůrců vládních opatření demonstrovali na mnoha místech také jejich zastánci. Zdroj: ČTK
Naopak v jiných zemích se postupně k povinné vakcinaci alespoň pro některé věkové či profesní skupiny přistupuje. První evropskou zemí, ve které začne povinné očkování pro všechny obyvatele starší 18 let, bude už 1. února Rakousko.
Rakouští poslanci schválili povinné očkování. Ještě, že žiju v Česku, raduje se Skopeček
Poslanci rakouské Národní rady ve čtvrtek velkou většinou schválili všeobecnou povinnost očkování proti covidu pro lidi starší 18 let. Zatímco poslanec Karel Havlíček (ANO) toto rozhodnutí označil za odvážné, místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) se zaradoval, že nemusí v Rakousku žít.
Tuto povinnost začne vláda vynucovat po přechodné fázi v polovině března. Za nedodržení povinnosti bude hrozit pokuta až 3 600 eur (asi 88 tisíc korun). Zákon v zemi budí značné kontroverze. Podle místních médií se protesty v zemi stále radikalizují.
Francouzi v sobotu demonstrovali proti zavedení očkovacích pasů, které neočkovaným lidem starším 16 let znemožní například vstup do restaurací nebo dálkových dopravních spojů. Protestující provolávali hesla jako „svobodu“ a „ne apartheidu“, který podle nich zavádí vláda, když rozděluje společnost na očkované a neočkované občany.
V Paříži byly ohlášeny celkem čtyři demonstrace, do nichž se podle deníku Le Figaro dopoledne zapojilo také kontroverzní hnutí Žlutých vest. Odpolední protest v Paříži přilákal stovky lidí.
V Bruselu během neděle vyšlo podle policejního odhadu do ulic až několik desítek tisíc odpůrců koronavirových opatření. Policisté proti nim použili vodní děla a slzný plyn, informovala agentura AP. V Německu o víkendu kromě odpůrců vládních opatření demonstrovali na mnoha místech také jejich zastánci. Atmosféra mezi oběma tábory prý ale byla převážně poklidná, uvedla DPA.
K protestům došlo i ve Švédsku. To je přitom často považováno za zemi, která ke covidovým opatřením přistupuje velmi liberálně. Tisíce lidí se o víkendu sešly na demonstraci v centru Stockholmu proti zavádění očkovacích pasů. Ty země zavedla už 1. prosince. Pomocí nich se Švédi prokazují na veřejných akcích ve vnitřních prostorách, kde účast přesahuje 100 lidí.