Předpověď počasí 18. 6. 2022
V části Ústeckého kraje a středních Čech včetně Prahy mohou v neděli teploty dosáhnout až 38 stupňů Celsia, meteorologové proto v této části země zpřísnili výstrahu před horkem na extrémní. Tropické teploty budou v neděli panovat téměř na celém území Čech a na jihu Moravy, mimořádné vedro s teplotami někde i přes 34 stupňů bude zejména na severozápadě Čech i v sobotu. Pozor by si měli dávat hlavně starší lidé a děti. Ti by podle mluvčí záchranářů Jany Poštové neměli během pravého poledne vůbec vycházet na přímé slunce.
„Dnes budou maximální teploty vzduchu zejména v severozápadní polovině Čech překračovat 31 stupňů, místy i 34 stupňů Celsia,“ sdělil Český hydrometeorologický ústav.
V neděli meteorologové očekávají teploty nad 31 stupňů už téměř na celém území Čech a na jihu Moravy. „Zejména v západní polovině Čech budou teploty překračovat 34 stupňů, v části Středočeského a Ústeckého kraje i 37 stupňů Celsia. Proto zde byl zvýšen stupeň výstrahy na extrémní,“ informoval ČHMÚ.
18.06.2022 v 10:58 vystraha CHMU: Extremne vysoke teploty, Velmi vysoke teploty a dalsi. Od 18.06. 10:54 do 20.06. 06:00. CZ. Vice na https://t.co/7Dw6hC7ZUL
— Český hydrometeorologický ústav_VYSTRAHY (@vystrahy) June 18, 2022
Podle aktuální předpovědi počasí může teploměr v části středních a severozápadních Čech ukázat v neděli až 38 stupňů Celsia. „V neděli čekáme až 38 stupňů Celsia, ovšem jde o teplotu ve stínu. Na přímém slunci v městské zástavbě můžeme naměřit teploty vyšší,“ upozornili meteorologové na Facebooku.
Výstraha s extrémním stupněm nebezpečí se týká Prahy, regionů Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Černošice, Český Brod, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Mělník, Neratovice, Rakovník, Říčany a Slaný ve Středočeském kraji a oblastí Bílina, Litoměřice, Louny, Lovosice, Most, Roudnice nad Labem, Teplice, Ústí nad Labem a Žatec v Ústeckém kraji. Platí od nedělního poledne do 22:00.
Vyhněte se přímému slunci
Velmi vysoké teploty znamenají značnou zátěž pro organismus. Meteorologové doporučují lidem zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami, omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.
Bouřky udeřily. V Kroměříži létaly střechy, reportéra překvapila smršť přímo ve vysílání
V Česku už začínají úřadovat silné bouřky. Své o tom ví také reportér CNN Prima NEWS Robert Heč ze Zlínského kraje, kterého mohutný déšť zastihl při živém vstupu. Právě na jihu Moravy by měla být situace podle meteorologů ve čtvrtek nejhorší. Na náměstí v Kroměříži už prý dokonce létaly kusy střech.
Podle mluvčí zdravotnické záchranné služby Jany Poštové by nejohroženější věkové skupiny neměly přes poledne chodit vůbec ven. „Mezi nejohroženější věkové skupiny patří starší nemocní lidé a malé děti. Ty by se v ideálním případě neměly přes pravé poledne vůbec zdržovat na přímém slunci,“ upozornila Poštová.
„Obecné rady jsou pak platné pro všechny. Velmi důležitá je hydratace, tedy dodržování pitného režimu. To, kolik by toho člověk měl vypít, poznáme velice jednoduše. Měli bychom pít po celý den tak, abychom vůbec neměli pocit žízně. V momentě, kdy dostaneme žízeň, nám tělo říká, že je něco špatně,“ vysvětlila mluvčí pražských záchranářů a doporučila se také chránit.
„Je třeba používat ochranné krémy a mít pokrývku hlavy, případně vzdušné oděvy, které zakrývají celou pokožku, aby také nedošlo k jejím popáleninám,“ doplnila.
Vzhledem k suchému a velmi teplému počasí platí o víkendu také výstraha před vznikem a šířením požárů. V neděli bude kvůli extrémnímu vedru riziko vyšší zejména v severozápadní polovině Čech, kde bude platit výstraha s vysokým stupněm nebezpečí.
Předpověď počasí na tento víkend Zdroj: CNN Prima NEWS
Předpověď počasí v jednotlivých dnech Zdroj: CNN Prima NEWS
Předpověď počasí Zdroj: CNN Prima NEWS
Kvůli nebezpečí požárů by lidé neměli v lesích ani jinde v přírodě rozdělávat oheň, vypalovat trávu, kouřit či odhazovat cigaretové nedopalky na zem, používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Zemědělci by měli zkontrolovat stav techniky a při pohybu zemědělských strojů v oblastech se suchou vegetací a u polí s obilím či ležící slámou dbát zvýšené pozornosti. „Při probíhajících žních se zemědělcům doporučuje dohodnout se s profesionálními nebo dobrovolnými hasiči o aktivních hlídkách u pole se základní hasičskou technikou,“ dodali meteorologové.
Pozor by měli dávat zemědělci i na sebe. „Jezdit v traktoru v takovém vedru je velmi náročné. V některých strojích, zejména staršího roku výroby, nebývá klimatizace plně funkční. Člověk tak musí myslet na doplňování tekutin. Rozhodně to není práce pro lidi, kteří trpí nějakými zdravotními problémy,“ řekl vedoucí linky Agro Jesenice u Prahy Marek Brabenec.
Že se se zemědělskou technikou nepracuje nejsnáze, potvrdil také jeho kolega a operátor sklízecího stroje Václav Reš. „Pokud mi vypadne klimatizace, je to jako ve skleníku. Uvnitř stroje je takových 70 stupňů Celsia,“ popsal.