Ve východoněmeckém Magdeburku začal soud s pravicovým extremistou obžalovaným z loňského útoku na synagogu v Halle. Proces se Stephanem Ballietem, který dva lidi zastřelil a další zranil, je jedním z nejsledovanějších od znovusjednocení Německa. Útok na synagogu, který Balliet živě přenášel na internetu, šokoval celou zemi, jež se dodnes otevřeně hlásí k zodpovědnosti za holokaust, a vedl ke zvýšení ostrahy židovských zařízení po celé spolkové republice.
Balliet, kterému je dnes 28 let, na synagogu zaútočil loni 9. října v den nejdůležitějšího židovského svátku Jom kipur (Den smíření). V synagoze téměř čtvrtmilionového města, které leží nedaleko Lipska, se v tu chvíli nacházelo kolem 50 lidí. Útočníkovi, který si podomácku vyrobil střelné zbraně i výbušniny, se ale nepodařilo do budovy dostat. Její dveře náporu odolaly. I tak ale jeho čin představuje jeden z nejhorších antisemitských útoků v Německu od druhé světové války.
Balliet, který byl oblečený v bojovém a na hlavě měl helmu, u synagogy několika ranami zabil 40letou Janu L., v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem pak 20letého Kevina S., který ho prosil o život. Další lidi během svého řádění zranil. Některým z nich možná zachránilo život to, že Ballietovi několikrát selhaly zbraně.
Dvě vraždy a 68 pokusů o vraždu, zní obžaloba
U muže, který se nyní musí zodpovídat z dvojice vražd a z 68 pokusů o vraždu, se po činu našel pamflet, v němž napsal, že chce zabít co nejvíce „nepřátel bílých“ – hlavně Židů. Vyšetřovatelům, podle nichž jednal s antisemitskou, rasistickou a xenofobní motivací, později řekl, že chtěl původně útočit na muslimy, nakonec se ale rozhodl zvolit si za terč Židy, protože jsou pro „nespokojené bílé muže, jako je on, „největším problémem“.
Proces s Ballietem, který byl před činem samotářem trávícím dlouhé hodiny na počítači v malém pokoji, do něhož nemohla vstoupit ani jeho matka, s níž žil, je považován za výjimečný. Odehrává se v Magdeburku, kde je k dispozici největší soudní síň ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Navíc bude z celého líčení z rozhodnutí předsedající soudkyně Ursuly Mertensové pořízen zvukový záznam, což je v Německu zcela mimořádné.
Velký zájem lidí i médií zpozdil soud
Očekávaný velký zájem médií i veřejnosti se potvrdil už dnes, kdy se kvůli němu a přísným bezpečnostním kontrolám začátek soudu posunul o dvě hodiny. Ballieta, který se letos pokusil uprchnout z vazby, k soudu dopravila silně ozbrojená justiční stráž, měl pouta na rukou i na nohou a na ústech roušku. Hrozí mu doživotní trest vězení, rozsudek by mohl padnout v říjnu.
V důsledku útoku na synagogu přijala německá vláda soubor opatření proti pravicovému radikalismu. V celém Německu se zvýšila bezpečnostní opatření u židovských zařízení, synagogu v Halle nyní hlídá policie nepřetržitě.