V Plzeňském kraji fungují v režimu hromadného postižení osob všechny nemocnice, tedy čtyři akutní krajské, státní Fakultní nemocnice v Plzni, soukromé v Plzni i městské zařízení v Sušici. „Kraj o tom informoval ministerstvo zdravotnictví,“ řekla po pátečním jednání krajského krizového štábu Eva Mertlová.
Podle Mertlové je pro nemocnice stav hromadného postižení osob (HPO) důležitý například tehdy, pokud by si někdo stěžoval, že nebyl ošetřen s běžným poraněním. „V našem kraji v tomto režimu pracují všechna zařízení a ministerstvo je o tom informováno,“ uvedla mluvčí.
Kraj už 21. února poslal ministerstvu dopis, že v režimu hromadného postižení osob poskytuje péči kvůli vyčerpání lůžkových i personálních kapacit a není možné poskytovat péči tak, jak ukládá zákon. Na reakci dosud čeká. „Vyhlašovat HPO nebudeme, protože to legislativně neexistuje a není to v možnostech hejtmanů. Pojem HPO tedy spíše konstatuje závažnost stavu v zařízení a vyhlásit ho může zařízení samo,“ řekla Mertlová.
Plzeňský kraj ve čtvrtek oslovil dopisem s prosbou o spolupráci ambulantní lékaře a zaměstnance zdravotnických zařízení, kterých se týká nařízení vlády o pracovní povinnosti. „Vytvořili jsme webovou databázi, do které se nám tito specialisté hlásí. Teď evidujeme přes 40 zájemců, kteří dobrovolně nabízejí pomoc našim zařízením v kraji. S nemocnicemi a krajským šéfem lékařské komory budeme řešit další postup. Pracovní povinnost v tuto chvíli nepotřebujeme využít,“ uvedla Mertlová. Kraj oslovil také mediky a další studenty na pomocné práce.
V kraji je 115 lidí v těžkém stavu
Podle informací z krizového štábu je k pátku v Plzeňském kraji hospitalizováno 665 covid pozitivních pacientů, z toho 115 v těžkém a 362 středně těžkém stavu. „Z nich 115 vyžaduje intenzivní péči, u dalších šesti je poskytována vysokoprůtoková oxygenoterapie na standardním lůžku,“ sdělila Mertlová.
Ve Fakultní nemocnici v Plzni leží 275 pacientů, z toho 66 na lůžkách intenzivní péče. Z volných kapacit v registru je dostupných 59 lůžek standardní péče a jedno lůžko vyšší intenzivní péče, také sedm lůžek vysokoprůtokové oxygenoterapie v Domažlické nemocnici. „Přesun byl ve čtvrtek realizován jeden, a to na ARO do Pelhřimova,“ dodala Mertlová.