Vědci ve Velké Británii objevili další mutaci koronaviru. Imunitní systém nakažených touto variantou na nemoc reaguje mnohem hůř než u původní verze viru. Vyléčení se tak můžou nakazit znovu po velmi krátké době od prodělání covidu.
Nová mutace koronaviru s názvem B1.1.318 se ve Velké Británii vyskytla už v 16 případech. Objevila ji vládní agentura Public Health England zhruba v polovině února. Na konci měsíce zároveň potvrdila její šíření. Svým složením se mutace viru podobá brazilské či jihoafrické variantě.
Vědce děsí další mutace koronaviru z Ameriky. Jsou nakažlivější a možná i nebezpečnější
Odborníci v posledních dnech objevili další nebezpečné mutace koronaviru. Jedna z nich se šíří v Mexiku a podle tamního Ústavu epidemiologie a molekulárního výzkumu stojí až za 87 procenty zkoumaných únorových nákaz v této zemi. Další variantu viru našli odborníci v New Yorku a na severovýchodě USA.
Nakažení mívají i po uzdravení problémy s imunitou, a tak můžou virus chytit znovu i po několika dnech od prodělání covidu. Odborníci přitom odhadují dobu imunity po původním typu na několik měsíců.
Například epidemiolog a poradce prezidenta Miloše Zemana Roman Prymula v minulosti navrhoval, aby lidé, kteří prodělali covid, tři měsíce nemuseli nosit roušky. Bývalý ministr zdravotnictví myšlenku obhajoval právě na základě získané imunity, která podle něj trvá minimálně tři měsíce od vyléčení.
S příchodem nových mutací, na které imunitní systém zabírá méně efektivněji, však tento návrh postrádá smysl. Nová mutace ale neobsahuje látky, které vedou k tomu, že se virus šíří rychleji, čímž se liší od jedné z vůbec prvních mutací, která se rovněž objevila v Británii. Ta se zanedlouho rozšířila do Evropy i většiny zemí celého světa.
Vědci z Oxfordské univerzity ale upozorňují, že vyvinuté vakcíny, které jsou schválené Evropskou lékovou agenturou (EMA), by měly být účinné na všechny nové kmeny koronaviru. Mnoho odborníků však tvrdí, že některé mutace skutečně snižují účinnost očkování.