V Plzni vyvěsili historickou vlajku Běloruska. Město gestem podpořilo demonstranty

Na radnici na centrálním Náměstí Republiky v Plzni v sobotu zavlála historická běloruská vlajka s rudým pruhem uprostřed dvou bílých vodorovných pásů. Vyvěsil ji primátor Martin Baxa (ODS) a jeho náměstek Michal Vozobule (TOP 09) na podporu občanům Běloruska protestujícím proti výsledkům prezidentských voleb. Na budově magistrátu bude vlajka asi týden, uvedl Baxa. Původní běloruskou vlajku vyvěsili v pátek také v Brně.

„Plzeňané jako první ve východním bloku 1. června 1953 neohroženě povstali proti komunistickému režimu. A tak jsme v duchu této tradice vyjádřili naši sounáležitost a podporu občanům Běloruska, kteří nyní vedou statečný zápas proti nedemokratickému režimu diktátora Lukašenka,“ řekl Baxa.

„Bělorusko je posledním zcela evropským státem, ve kterém není demokracie. Pevně věříme tomu, že může takové velké hnutí ohledně zjevně zfalšovaných voleb tuto situaci změnit,“ dodal Baxa, který každý rok vyvěšuje na radnici také vlajku na podporu Tibetu.

Plzeň podporuje Bělorusy v boji proti Lukašenkově diktatuře. #freebelarus

Posted by Michal Vozobule on Saturday, August 15, 2020

Čeští Bělorusové děkují

S nápadem na vyvěšení běloruské vlajky přišel plzeňský divadelník, aktivista, pedagog a krajský spolupředseda Strany zelených Roman Černík. „Mám kamarádku, která je režisérka nezávislého divadla v Brestu, a oni se toho účastní. Jsme v každodenním kontaktu a jedna z věcí, která od nich zazněla, byla, že potřebují naši podporu. Vznikl nápad, že uděláme to, co děláme třeba pro Tibet, aby věděli, že nejsou sami,“ popsal. Vlajku narychlo ušila scénografka a loutkářka Rézi Vydarená.

Na vyvěšení vlajky se přišli v červeno-bílých barvách, s bílými květinami a s narychlo vyrobenými běloruskými historickým vlajkami podívat také plzeňští Bělorusové. „Moc si vážíme takové podpory. Když včera v Bělorusku zapnuli internet, dostávám od přátel fotografie a videa, jak to u nás vypadá,“ řekla studentka Darja, která v Plzni žije pátý rok a studuje vysokou školu. „Každý známe někoho, kdo byl někdy zatčený, komu tím hrozili. Že byly volby zmanipulované, to u nás věděl každý,“ dodala.

Z nesvobodného Běloruska utekla před deseti lety hned po střední škole Dáša. V Plzni vystudovala ekonomii na vysoké škole, vdala se za krajana Ilju, který tu také studoval, a má malou dcerku. „Moc za vyvěšení vlajky děkujeme, protože podpora z každé strany je pro naše lidi, kteří to prožívají, velmi důležitá,“ řekla Dáša.

Vlajka jako symbol protestů

Protesty v Bělorusku začaly poté, co funkci prezidenta podle oficiálních údajů obhájil Alexandr Lukašenko. Demonstranti označili volby za zfalšované. Zasáhla proti nim policie za použití slzného plynu, vodních děl, zábleskových granátů i gumových projektilů. Během protestů zemřel 34letý Aljaksandr Tarajkouský, v sobotu se v Minsku konal jeho pohřeb. Zásahy policie odsoudili také mnozí politici, včetně premiéra Andreje Babiše (ANO).

Bílo-rudá vlajka se používala pro Běloruskou lidovou republiku v roce 1918, než se země stala sovětskou republikou, a znovu po získání nezávislosti v letech 1991 až 1995. Nyní je symbolem protestů.

Tagy: