Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba oznámil, že v ruských bojových vozidlech, která zaútočila na Ukrajinu, se nacházejí součástky od firmy Bosch. Společnost přitom do Ruska podle svého tvrzení dodávala pouze součástky pro civilní vozidla. Podle německého výrobce je použití těchto součástek ve vojenské technice hrubým porušením smluv mezi společností Bosch a ruskými výrobci.
Proti německému technologickému gigantu Bosch bylo zahájeno šetření, zda neporušuje podmínky sankcí uvalených Evropskou unií vůči Rusku. Impulzem k jeho zahájení byly nedělní výroky ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby, který v rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi ARD uvedl, že v ruských pěchotních vozidlech zabavených ukrajinskými silami byly nalezeny součástky od německého výrobce, informoval web Automotive News Europe.
„Podívali jsme se dovnitř jednoho z vozidel a zjistili jsme, že jedna z hlavních součástí, která jej pohání, byla dodána společností Bosch,“ řekl Kuleba.
Válka na Ukrajině
Bosch uvedl, že zahájil vlastní vyšetřování, a magazínu Der Spiegel sdělil, že předmětné díly jsou „běžné řídící jednotky pro užitková vozidla“. Společnost se sídlem ve Stuttgartu uvedla, že je obvykle dodává přímo výrobcům vozidel.
V reakci na obvinění se rozhodla zastavit dodávky součástek do Ruska až do prošetření vzniklé situace. Týkat se to má všech součástek do nákladních automobilů, protože právě ty mohou být zneužity. „Pokud jde o objednávky náhradních dílů pro prodejce a dílny, Bosch už nepřijímá nové objednávky z Ruska a ruských automobilek a také zastavil dodávky stávajících objednávek v Rusku,“ uvedl mluvčí strojírenského gigantu.
Zboží „dvojího užití“
Podle německých médii je ožehavým tématem v případě sankcí takzvané zboží dvojího užití, které lze použít pro civilní i vojenské účely. Jeho vývoz je totiž obtížné sledovat, protože si jej často objednávají zprostředkovatelé, kteří tvrdí, že je vyžadováno pro civilní použití. Díly, software a technologie jsou pak přesměrovány na vojenské účely. Přitom už ruská podpora separatistů na východní Ukrajině a anexe Krymu vyvolaly v roce 2014 sankce EU, které zahrnovaly přísnější kontroly právě těchto produktů.
Ještě před posledním vojenským útokem Kremlu se objevily zprávy, že motory německé výroby a globální polohovací systémy (GPS) byly nalezeny v ruských dronech používaných na východní Ukrajině. Minulý měsíc noviny Welt am Sonntag uvedly, že německá vláda ještě v roce 2020 vydávala vývozní licence na zboží dvojího užití do Ruska.