Letos v dubnu zaběhla 100 metrů v čase 10,72 a stala se šestou nejrychlejší ženou všech dob. Americká sprinterka Sha'Carri Richardsonová patřila mezi nejvážnější adeptky na zlatou medaili z olympijských her v Tokiu, ovšem na akci pod pěti kruhy musí zapomenout. Před domácím šampionátem užívala marihuanu, za což nyní dostala měsíční trest, a očekávaná sportovní událost v Japonsku se jí tak týkat nebude.
Sama sprinterka potvrdila, že dopingovou kontrolou neprošla na červnovém americkém šampionátu v Eugene, kde získala titul a výkonem 10,86 znovu ukázala, že bude patřit mezi hlavní favoritky na olympijské zlato. Podle americké antidopingové agentury USADA svou chybu uznala a přijala trest na jeden měsíc s platností od 28. června.
Po potvrzení pozitivního testu bude výkon Richardsonové z domácího šampionátu anulován a pořadí se posune. Její místo v nominaci na stovku by tak měla zaujmout původně čtvrtá Jenna Prandiniová. Trest by měl sprinterce vypršet 27. července, a mohla by tak teoreticky v Tokiu nastoupit do štafet, vedení svazu ale zatím své plány pro týmové závody nezveřejnilo.
Richardsonová v pořadu Today Show na NBC řekla, že užitím marihuany zareagovala na smrt biologické matky a snažila se otupit své pocity. „Jsem ráda, že můžu ten příběh vyprávět i ze svého pohledu. Omlouvám se, pokud jsem vás zklamala, což jsem udělala,“ uvedla ve vystoupení. „Se jménem Sha'Carri Richardsonová ale nikdy nebudou spojovány steroidy. Byla to marihuana,“ potvrdila.
Je to smutné z mnoha hledisek
Marihuana patří na seznam zakázaných látek Světové antidopingové agentury. Pokud ale sportovec prokáže, že ji užil rekreačně, může vyváznout s tříměsíčním zákazem startů namísto dvouletého dopingového trestu. Pokud absolvuje vzdělávací a odvykací program, může se dočkat snížení trestu na jeden měsíc. Olympijské hry v Tokiu začnou 23. července.
Apel pořadatelů olympiády: Dodržujte covidová pravidla, jinak poletíte domů
Sportovci, kteří se chystají na olympijské a paralympijské letní hry v Tokiu, obdrželi od pořadatelů třetí a poslední verzi takzvaného covidového manuálu. Letošní akce pod pěti kruhy bude zkrátka jiná a účast si vyžaduje striktní dodržování pravidel. Pokud se atleti neudrží mezi nastavenými mantinely, čeká na ně třeba jen varování, ale v horším případě i trvalé vyloučení.
„Pravidla jsou jasná, ale je to smutné z mnoha hledisek. Doufejme, že to, že přijala zodpovědnost a omluvila se, bude příkladem pro nás pro všechny, že je možné chybná rozhodnutí překonat, přestože mají citelné důsledky,“ řekl šéf USADA Travis Tygart.
21letá rodačka z Texasu, která bývá kvůli své zálibě v extravagantním vzhledu přirovnávána ke sprinterské legendě Florence Griffithové-Joynerové, letos startovala i na ostravské Zlaté tretře. V dubnu se na mítinku na Floridě blýskla časem 10,72, kterým se zařadila na šesté místo historických tabulek.
Richardsonová měla o víkendu závodit na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu, na startovní listině závodu na 200 metrů už ale nefiguruje. Svěřenkyně trenéra Dennise Mitchella, jenž měl během kariéry rovněž problémy s dopingem, na Twitteru nejprve pouze zveřejnila zprávu: „Jsem jen člověk.“