Sportovci, kteří se chystají na olympijské a paralympijské letní hry v Tokiu, obdrželi od pořadatelů třetí a poslední verzi takzvaného covidového manuálu. Letošní akce pod pěti kruhy bude zkrátka jiná a účast si vyžaduje striktní dodržování pravidel. Pokud se atleti neudrží mezi nastavenými mantinely, čeká na ně třeba jen varování, ale v horším případě i trvalé vyloučení.
„Respektujte manuál, respektujte pravidla,“ nabádal výkonný ředitel olympijských her Christophe Dubi v rozhovoru s organizátory akce v Tokiu.
Finální verze příručky se týká 15 400 sportovců účastnících se olympiády a paralympiády, jiný – a konečný – manuál obdrží v dalších dnech pracovníci médií, sponzoři a tak dále. Celkový počet příchozích do místa dějiště pak bude 93 000.
Pod drobnohledem
Všichni, kdo přicestují, musí absolvovat test před příletem i po něm. Další testování bude následovat v průběhu her. Musí také souhlasit s tím, že jejich poloha bude neustále sledována pomocí GPS a je potřeba, aby si stáhnuli několik aplikací. Sportovci a další také musí podepsat souhlas s dodržováním pravidel, respektovat sociální distancování, nepoužívat veřejnou dopravu po dobu prvních 14 dnů a průběžně informovat organizátory o místě pobytu.
„Očekáváme, že se všichni budou řídit manuálem. Musíme si však také být vědomi, že by mohlo dojít k přestupkům. Ano, očekáváme, že budete hrát podle pravidel, ale pokud ne, budou tu sankce, které vám mohou přijít do cesty,“ uvedl provozní ředitel olympijských her Pierre Ducrey.
Jaké konkrétní „klacky pod nohy“ mohou rebelové schytat? Podle Ducreyho je škála poměrně široká. Na ty, kteří nebudou respektovat pravidla, může čekat pouze varování. Ale zároveň se může stát, že sportovec dostane pokutu, jejíž výše není zatím známá, případně bude z her vyloučen. Zaměstnancům médií pak může být odebrána akreditace.
Sportovci v Tokiu vyfasují kondomy. Nenasazovat a přivézt domů, prosí výbor
Prezervativy sportovcům na olympiádě rozdávají pořadatelé od her v Soulu v roce 1988. Je zvykem, že si někteří atleti během psychicky náročného sportovního svátku dopřejí trochu povyražení. Při specifické akci pod pěti kruhy v Tokiu je však kvůli pandemii koronaviru nařízeno omezit jakýkoliv kontakt mezi sportovci, což by samozřejmě mělo platit i pro ten intimní. Přesto Mezinárodní olympijský výbor (MOV) pošle mezi olympioniky přibližně 160 000 kondomů.
Předchozí dubnová verze manuálu schytala kritiku například od lékařského časopisu The New England Journal of Medicine. A to kvůli tomu, že podle magazínu nebyla postavená na vědeckém vyhodnocení rizik.
To, že pořádání olympiády v Tokiu v době pandemie je rizikové a bezohledné, si myslí většina japonského lidu. Země se minimálně do neděle nachází v nouzovém stavu. Mezinárodní olympijský výbor vzkázal, že nejméně 80 procent osob pobývajících v olympijské vesnici za sebou bude mít očkování proti onemocnění COVID-19. To je velký kontrast oproti Japonsku, kde vakcinace postupuje velmi pomalu a dvě dávky má za sebou pouze pět procent obyvatel.
Nervózní Japonce může trochu uklidnit, že na olympiádu nemohou zavítat zahraniční fanoušci. O tom, jak to bude s domácími, kteří by se rádi podívali na velký sportovní festival, by se mělo definitivně rozhodnout do konce měsíce.
Olympiáda v Tokiu, v celkovém pořadí 32. letní, začíná 23. července a potrvá do 8. srpna. Paralympijský svátek pak začne 24. srpna.