Pomoc ze zahraničí potřebujeme, jinak zdravotnictví zkolabuje, shodují se politici. Zároveň kritizují premiéra Andreje Babiše (ANO) a celou vládu za to, že v minulosti sama tak velkorysá nebyla. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) s tím však nesouhlasí. „Absolutně není pravda, že bychom nebyli solidární,“ řekl CNN Prima NEWS.
Babiš kvůli kritické situaci v českých nemocnicích vyjednává pomoc například s Polskem, Maďarskem i Německem. Sousedé na západě už řekli, že jsou připraveni postarat se v případě zahlcení tuzemských nemocnic o část pacientů s koronavirem ve vlastních nemocnicích v příhraničních oblastech.
Nemocnicím v Česku přislíbilo pomoc Německo. V nouzi převezme nakažené pacienty
Německo slíbilo českému ministerstvu zdravotnictví, že pokud budou tuzemské nemocnice zahlcené pacienty s koronavirem, část jich převezmou němečtí doktoři. Pacienti by se v budoucnu mohli léčit v německých nemocnicích v příhraničí. Informoval o tom portál Novinky.cz.
Čeští politici takovou pomoc oceňují. Na paškál si však berou českého premiéra. Babiš podle nich mnohdy tak solidární není. A to například začátkem února, když odmítl žádost Číny o humanitární pomoc.
„Nemáme možnost nějakým způsobem pomoci, protože potřebujeme tyto zásoby pro naše lidi,“ reagoval tehdy Babiš na prosbu čínského velvyslance. Roušek a respirátorů byl tehdy v Česku opravdu nedostatek. Na premiéra se okamžitě snesla vlna kritiky a ještě ten večer uvedl, že Česká republika pomůže Číně finančně.
„I když on osobně solidární není, a případů bychom našli více, tak Česko solidaritu potřebuje. Zdravotníci, kteří jsou nyní v epicentru dění, potřebují odlehčit od náporu pacientů, abychom byli schopni zabezpečit občanům zdravotní péči. Měli bychom být vděční za každou pomoc, které se nám nyní dostane, ať je z Německa, Polska, Slovenska, Rakouska, a nebo Taiwanu,“ řekl CNN Prima NEWS předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Pekarová: Babiš nechtěl ani pomoct sirotkům
Podobně to vidí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „K oslovení okolních států jsem premiéra vyzvala na našem posledním společném jednání v pondělí. Už není čas na falešné hrdinství a je nutné konat. Vláda sama má hodně másla na hlavě, ale naštěstí jsou partneři z EU i mimo ni velkorysejší než naše vláda,“ uvedla.
Při čerpání dotací z Unie našemu premiérovi peníze daňových poplatníků z Německa, Itálie a dalších nesmrdí, ale pomoci jim třeba s migranty je nad rámec solidarity, kterou umí projevit.
Podle ní se to netýká jen pomoci během koronavirové krize. „Je to podobné jako v jiných oblastech – při čerpání dotací z Unie našemu premiérovi peníze daňových poplatníků z Německa, Itálie a dalších nesmrdí, ale pomoci jim třeba s migranty je nad rámec solidarity, kterou umí projevit. A to i když se jedná o sirotky,“ připomněla Pekarová situaci z roku 2018, kdy Babiš odmítl přijmout syrské sirotky.
Jsem si jist, že nebudeme oslyšeni a budeme-li potřebovat solidární pomoc, dostane se nám ji. Je dobré si ale připomenout, že když na jaře prosili o pomoc Italové, český premiér pomáhat odmítl a posmíval se jim, že “to nezvládli”. Stydím se ještě dnes..https://t.co/jG73MHEBQp
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) October 12, 2020
Současná katastrofální situace by nám podle Pekarové měla vrátit pokoru a uvědomění si, že solidarita je součást našich životů. „V tom je naše společná síla. Děkuji všem státům, které nám pomáhají a pomohou, jsem jim za to vděčná,“ prohlásila.
Do Babiše si na Twitteru rýpl i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jsem si jist, že budeme-li potřebovat solidární pomoc, dostane se nám ji. Je dobré si ale připomenout, že když na jaře prosili o pomoc Italové, český premiér pomáhat odmítl a posmíval se jim, že to nezvládli. Stydím se ještě dnes,“ napsal.
Pomáháme hodně, míní Havlíček
Vicepremiér Karel Havlíček ale s kritikou nesouhlasí. Česká republika je podle něj velkorysá a když to jde, pomáhá. „Absolutně není pravda, že Česko není solidární. Španělsku, Itálii, Slovinsku, San Marinu a Severní Makedonii jsme v průběhu epidemie poslali zdravotnické pomůcky, kterých jsme měli nedostatek,“ řekl CNN Prima NEWS Havlíček.
Uvedl také, že vláda nabídla zahraničním turistům české repatriační lety. „Během repatriací našich lidí z různých koutů světa jsme domů pravidelně převáželi občany jiných evropských zemí,“ konstatoval Havlíček.
Připomněl i pomoc Francii, která však nakonec nebyla potřeba. „V dubnu se na nás obrátila Francie s žádostí o pomoc s hospitalizací svých pacientů. Kývli jsme na to okamžitě a nabídli kapacity i péči v brněnské fakultní nemocnici. Ve Francii se pak ale situace zlepšila a pacienty k nám nakonec neposlali. Každopádně si té nabídky velmi vážili, stejně jako si my budeme vážit každé podobné solidarity a pomoci od našich sousedů,“ prohlásil vicepremiér.
Česko se v posledních dnech potýká s rekordními nárůsty počtu nakažených, za středu jich přibylo dalších 9 544. Některé nemocnice už omezují péči a varují před nedostatkem lékařů a sester.
Česká armáda má začít v sobotu v pražských Letňanech stavět polní nemocnici, využije k tomu stávající stavby a hangáry. Na místě by měl být k dispozici vojenský personál i zdravotníci.