Po dvou nezaplacených zálohách se celý areál v Plasích s téměř 250 zvířaty ocitl bez tepla. Exotické druhy přitom na něm byly existenčně závislé. Podle majitele zoologické zahrady Petra Neumana přišlo odpojení od plynu nečekaně, bez upozornění a jakéhokoliv varování. Dodavatel – Pražská plynárenská – takový postup ovšem odmítá.
Soukromá zoo Plasy byla otevřena před devíti lety, každoročně ji navštěvuje zhruba sto tisíc lidí. Mezi nejatraktivnější zvířata patří lvi, tygři, levharti, opice, klokani, surikaty a vzácné druhy papoušků. Poté, co je kvůli vládním nařízením v souvislosti s pandemií koronaviru už půl roku zavřená a tudíž zcela bez příjmů, se její majitel Petr Neuman dostal do existenčních problémů. „Jenom za provoz, energie a krmení platíme v průměru 300 000 korun měsíčně. A to nepočítám zaměstnance,“ vylíčil Neuman pro CNN Prima NEWS.
Za leden a únor už mu tak nezbyly peníze na zaplacení záloh na plyn, které čítají 50 000 korun za měsíc. „Jsou vypočítané z doby před rokem, kdy žádný covid nebyl a kdy jsme ještě jeli na plné obrátky. Ta spotřeba tedy byla úplně jiná. Požádali jsme si o snížení záloh, snažili jsme se s dodavatelem domluvit, že jim ten dluh zaplatíme, až skončí nouzový stav. Stejně tak jsme to praktikovali i loni na jaře, kdy jsme všechno doplatili zpětně. Jenže teď se s námi nikdo nebavil, a když jsme jednou ráno přišli do práce, zjistili jsme, že nám odpojili plyn. Byl to šok. Nikdo nás nevaroval,“ popsal majitel.
Několik rybiček, které měl v akváriu, uhynulo, lemuři, kteří potřebují teplo, měli v místnosti minus pět stupňů, namále měly i vzácné 80 let staré palmy, které zoo pěstuje. „Především pro exotické zvířectvo to bylo strašné a je zázrak, že to nakonec přežilo. Okamžitě jsem volal na plynárny na linku 0800, kde čekáte půl hodiny, než vás vůbec někam přepojí, a pak si mě předávali jako horký brambor. Nikdo nebyl kompetentní o tom mluvit. Tak jsme nasedli do aut a zajeli koupit alespoň elektrické přímotopy. Ale situaci jsme zachránili jenom na nějaký čas. V noci vypadla elektrika, protože to tolik wattů neutáhlo,“ vylíčil Petr Neuman.
Plynaři dodávku obnovili až po týdnu. „Podmínkou bylo, že jsem musel doplatit energie za leden a únor, tedy sto tisíc korun. Musel jsem si půjčit, už není kde brát. Nové zálohy byly sníženy z 50 000 na 8 000 korun,“ dodal zoufalý majitel.
Poslali jsme tři upomínky, hájí se plynárna
Pražská plynárna však celou věc vidí jinak. „Smlouva není sepsána se zoo, ale se společností, která sídlí v Praze. Pražská plynárenská zákazníkovi, vzhledem k neuhrazeným platbám už z roku 2020, prokazatelně zaslala celkem tři upomínky. V poslední z nich z 28. ledna bylo jasně uvedeno, že pokud nedojde do 7. února k úhradě dlužných částek, dojde k ukončení smluvního vztahu. Ze strany zákazníka na uvedené zaslané upomínky nedošlo k žádné reakci, ani snaze o řešení celé věci,“ ohradil se mluvčí plynárny Miroslav Vránek.
Majitel ZOO Plasy teď musí řešit i další problém. „Banku, u níž máme leasingy a úvěry, jsme požádali v době nouzového stavu o odložení splátek. Bylo nám řečeno, že za březen už nám je v žádném případě neodpustí. Když jsem se paní ptal, jak to mám udělat, z čeho zaplatit, když mám podnikání zakázané a nevydělávám ani korunu, odpověděla, že to budu muset uhradit ze svých soukromých peněz. Já ale nejsem multimilionář. Mám jenom jedny peníze. Pohrozila mi, že když nezaplatím, dojde k odprodeji majetku. Kdybych mohl, podnikám, ale když nesmím, tak co mám dělat? Už opravdu meleme z posledního,“ povzdechl si Neuman.
Zoo finančně podporuje i Vémola
Podporovatelem zoo je například i známý bojovník MMA, Karlos „Terminátor“ Vémola. „Má strašně dobré srdce, děkujeme mu za to, co pro nás všechno dělá. Jezdí k nám skoro každý týden, vozí nám maso a krmí lvy. Teď si vymyslel takovou novinku, jmenuje se to Návštěva Vémolandu. Spočívá to v tom, že lidé zaplatí 10 000 korun, on je provede svým domem, kde má i lvici, krokodýla nebo žraloky, ukáže jim tělocvičnu, kde si s ním budou moci zaboxovat, a všechny ty peníze dá pak nám,“ prozradil Neuman.
Solidarita lidí se ale podle něj obecně vytrácí. „Loni, když pandemie vypukla, nám přišlo velké množství různých příspěvků. Nyní je znát, že už většina také nemá. Nedivím se. Situace je skutečně špatná. My se ale nikoho nechceme doprošovat, jediné, po čem toužíme, je konečně otevřít,“ uzavřel Neuman.